logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Przecław pierogami stoi! [FOTORELACJA]

festiwal pierogowTakiego zainteresowania i frekwencji chyba nikt się nie spodziewał. Przez całą niedzielę w przecławskim GOKSiRz'e było smacznie, tradycyjnie oraz po staropolsku. Bo jak się okazuje prawie każdy lubi pierogi, chociażby dlatego, że można je przyrządzić w kilkudziesięciu smakach. Podobno najsmaczniejsze były z paprykarzem szczecińskich... ale to zdecydowanie kwestia gustu.

 

 

W Przecławiu wystawiły się liczne i prężnie działające na naszym terenie Koła Gospodyń Wiejskich. Ze Stobna, Kamieńca, Przecławia, Smolęcina, Moczył i Siadła Górnego. Równolegle podczas imprezy trwała wystawa i degustacja potraw oraz nalewek w konkursie "Nasze Smaki". Trzeba przyznać, że przecławski dom kultury przeżył istny nalot gości nie tylko z gminy Kołbaskowo, a na pobliskich parkingach i drodze dojazdowej zabrakło miejsc do zaparkowania.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Pomysł na taki festiwal pierogów narodził się kiedyś w mojej głowie - mówi sołtys Przecławia Renata Wójcik. Pierogi goszczą na naszych stołach od zawsze. Każdy uwielbia pierogi, ale nie każda gospodyni ma czas i możliwość na ich zrobienie. Chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść, spróbować różnych smaków, kupić, zjeść na miejscu lub zabrać do domu.Ciesze się, że dzięki wsparciu wójta w naszej gminie powstało kilka Kół Gospodyń Wiejskich i otrzymaliśmy przestrzeń orazwsparcie logistyczne do ich powstawania oraz funkcjonowania.

Od początku dużym wzięciem cieszyła się degustacja pierogów kurdyjskich, które wykonywał i smażył na miejscu mieszkaniec Przecławia - Shivan Fate. To przepis rodzinny przekazywany z rodziców na dzieci. Smaży się je na oleju z dodatkiem masła. Wykonuje się klasyczne ciasto pierogowe a wewnątrz dominuje farsz wołowy z cebulą i przyprawami.

  reklama

Hair-House

 

Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Przecławiu można było zakupić pierogi z paprykarzem szczecińskim. Farsz, jest robiony własnoręcznie z wędzonej makreli, z dodatkiem cebuli, pomidorów i przypraw. Mamy pierogi "Kołbaskowskie" wykonane z białej kiełbasy - mówi Anna Sypniewska z Koła Gospodyń w Przecławiu. Jest wersja z bobem i ziemniakami, fasolą boczkiem i ziemniakami oraz ze szpinakiem. Mamy też wersję na słodko, pierogi pieczone z jabłkami. Jednak myślę, że obecnie najszybciej nam schodzą z bobem i fasolką.

 reklama

Ancora Warzymice

 

Na innych stoiskach można było degustować oraz zakupić inne smaki. Niektóre koła przygotowały nawet wersje Vege. Ciekawymi propozycjami były wersje z farszem z buraka, kaszy, szpinaku, mięsa, sera białego, gorgonzola i lazur, soczewicy i kapusty z grzybami. Niestety, dla tych, którzy przybyli do Przecławia po godzinie piętnastej musieli się "obejść ze smakiem". Oby przy drugiej edycji tak smacznego towaru nie zabrakło.

W godzinach popołudniowych ogłoszono zwyciezców w konkursie "Nasze Smaki" w czterech kategoriach: w kategorii "Nalewka" zwyciężyło sołectwo Warzymice, w kategorii "Słodka" - Pani Weronika B., "Wytrawna" - Pani Beata P., "Pierogi" - Pani Jolanta M.