logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

W niedzielę zmieniamy czas na letni

zegar czas letniWiosna za oknem, wiosna w kalnedarzu, a czas letni zacznie obowiązywać już w niedzielę 27 marca. W nocy z soboty na niedzielę, dokładnie o godzinie 2:00 wskazówki trzeba będzie przesunąć na 3:00. To nie jest dobra wiadomość dla śpiochów, bo będziemy spać o godzinę krócej. Dobra wiadomość jest taka, że tę "ukradzioną" w najbliższy weekend godzinę "otrzymamy" jesienią, kiedy znów przejdziemy na czas zimowy.


 

W Polsce jak zawsze czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2004 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Już teraz w połowie marca robi się widno po 6:00 rano, po przejściu na czas letni w kwietniu jasno będzie dopiero w okolicach 7:00.

  reklama

Fruktolinka

 

Zmiana czasu nie obowiązuje wyłącznie w Polsce. Podział na czas letni i zimowy obowiązuje w 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku zmiany te obowiązują nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy odbywało się w ostatnią niedzielę września (obecnie dzieje się to w październiku), natomiast na czas letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

  reklama

Hair-House

 

Dodajmy jeszcze, że czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Zmiany czasu mają (przynajmniej taki był i jest zamysł) spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Do oznaczania czasu letniego stosowany jest skrót DST pochodzący od ang. określenia Daylight Saving Time.

  reklama

Magnolia Przeclaw baner medium 22

 

.

Pin It