logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Ruszyła piąta „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Paczka dla kresowianWzorem poprzednich czterech akcji ruszyła kolejna edycja pomocy dla rodaków na Kresach. Można już wpłacać pieniądze na specjalne konto Caritas. A do 6 grudnia także przynieść żywność trwałą i środki czystości do specjalnego punktów szczecińskiego "Caritasu". Finałowe pakowanie odbędzie się 11 grudnia w Przecławiu.

 

 

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja dwóch szczecinian i jednego przecławianina. Pomysł zrodził się podczas wakacyjnej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali ich czym tylko mogli. W 2014 roku Wojciech Woźniak, sołtys Przecławia, spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym Rodakom.

 - Pomagamy naszym rodakom na Kresach - mówi Wojciech Woźniak. Są to Polacy, którzy mieszkają tam od zawsze. To są już kolejne pokolenia. Opiekujemy się małymi dziećmi i osobami starszymi. Pomoc nasza jest bardzo znacząca i bardzo potrzebna. Przede wszystkim nasi rodacy potrzebują pamięci. Nie zbawimy świata, ale pomóc im możemy. Co roku przywozimy dla naszych rodaków coraz więcej. Jest to dzielone wśród społeczności dla najbiedniejszych. Przede wszystkim jest to chemia, żywność, a dla szkół książki.

Pomagamy w miejscowościach: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka.

W ramach akcji zaplanowano m.in Charytatywny Bal Niepodległości, który odbył się w Pałacu w Rajkowie oraz licytacje koszulek z autografami sportowców. Zbiórka darów potrwa do 6 grudnia a 11 grudnia w szkole podstawowej w Przecławiu odbędzie się wielkie pakowanie. W nocy z 11 na 12 grudnia konwój z paczkami pojedzie na Litwę. Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej www.rodakomnakresach.pl

Główny punkt zbiórki darów materialnych mieści się w  siedzibie Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy ul. Wieniawskiego 5 w Szczecinie. Można am przynieść żywność o długim terminie ważności, słodycze, chemię gospodarczą oraz przybory szkolne. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00

Można także wpłacać pieniądze na specjalne konto
Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ul. Wieniawskiego 5, 71–142 Szczecin
Dopisek: KRESY
Konto: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757