logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Fotowoltaika obniży czynsze spółdzielcom.

fotowoltaika sm przeclawOd nowego roku mieszkańcy przecławskich bloków, na których zamontowano panele fotowoltaiczne, otrzymają niższe rachunku do zapłaty. Opłata za energię wspólną w przeliczeniu na 1m2 spadnie z 0,30 zł do 0,05 zł. To taka noworoczna niespodzianka i prezent od spółdzielni mieszkaniowej „Przecław" dla mieszkańców bloków 51-51c oraz 52-52E.

 

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przecław", jako pierwsza w naszej okolicy, wykorzystała nowoczesne technologie fotowoltaiczne oraz strategiczne planowanie i jest teraz w stanie sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii swojemu dostawcy – ENEI – po cenach rynkowych. Otwarcie tej ścieżki stało się możliwe dzięki zmianom w ustawie o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 roku i nowelizacji z 1 października br.

   reklama

 

Od nowego roku mieszkańcy budynków, na których zlokalizowana jest instalacja fotowoltaiczna doświadczą znaczącej zmiany w swoich rachunkach w części dotyczącej opłaty za energię. Dzięki innowacyjnym działaniom spółdzielni, opłata za energię w częściach wspólnych ulegnie redukcji o ponad 83%. To dzięki instalacji o mocy 42,5 KWp, która stała się kluczowym czynnikiem w obniżaniu kosztów życia dla mieszkańców.

  reklama

Hair-House

Realizacja procesu inwestycyjnego była rozłożona na kilka etapów - mówi Tomasz Kufel, prezes spółdzielni. Prace nad uzyskaniem akceptacji Rady Nadzorczej dla tej inwestycji rozpoczęły się już w grudniu 2022 roku, bezpośrednio po otrzymaniu informacji związanych z instytucją prosumenta lokatorskiego. Natomiast od lutego 2023 roku, wspólnie z członkiem zarządu Arkadiuszem Aniołkowskim, intensywnie pracowaliśmy nad szczegółami projektu i angażowaniem się w działania mające na celu uzyskanie grantu. Finalizacja całego przedsięwzięcia, w tym rozliczenie grantu, miała miejsce z końcem września.

  reklama

WolneSlowa GIF

Okazuje się jednak największym wyzwaniem dla całej inwestycji okazało się zdobycie dofinansowania zewnętrznego w wysokości 50%. Opracowanie dokumentacji wymagało nie tylko głębokiej wiedzy technicznej, ale również zrozumienia aspektów prawnych i finansowych związanych z projektami odnawialnych źródeł energii. Kolejne wyzwania pojawiły się w trakcie integracji nowoczesnego systemu fotowoltaicznego z istniejącą infrastrukturą budynków, co wymagało dokładnej analizy i starannego planowania. Dodatkowo należało zaplanować prace instalacyjne z uwzględnieniem codziennego funkcjonowania budynków, aby minimalizować niedogodności dla mieszkańców - dodaje na koniec T. Kufel.

 

fotowoltaika sm przeclaw01

fotowoltaika sm przeclaw02

Pin It