logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Woda i ścieki niespodziewanie 10% do góry.

woda podwyzkaTej podwyżki nie spodziewali się klienci ZWiK Kołbaskowo. Z końcem czerwca przestała obowiązywać trzyletnia taryfa rozpisana na lata 2021-2024. Państwowe Przedsiębiorstwo Wody Polskie zezwoliło kołbaskowskim wodociągom na skrócenie o rok trzyletniej taryfy. Zgodnie z nowym cennikiem, z początkiem wakacji mieszkańcy gminy za 1m3 wody zapłacą 4,47 zł/m3 netto (+8% Vat) a za ścieki 5,35 zł/m3 netto (+8% Vat). Oznacza to około 10% podwyżkę.

 

 

Niespodziewane zezwolenie na zmianę taryf to z pewnością wynik wielomiesięcznych protestów, które przetoczyły się w cały kraj pod siedzibami "Wód Polskich" oraz Urzędów Wojewódzkich. Cała branża samorządowa wod-kan, w związku z podwyżkami prądu, paliw czy kosztów pracy sprzeciwiała się odmowie zatwierdzania wyższych taryf. Mówiło się nieoficjalnie, że rządzący w ten sposób walczyli z rosnąca inflacją. Jednak w wielu miastach zakłady samorządowe zmuszane były do kolejnych oszczędności, ograniczano remonty, inwestycje a wręcz straszono odbiorców długoterminowym usuwaniem awarii.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Ta 10% podwyżka to w naszym przypadku jest częściowe urealnienie ceny - mówi dyrektor ZWiK Izabela Wesołowska-Kośmider. Prąd poszedł o 100% do góry, paliwo, śmieci, praca - wszystko drożeje. Nowa cena mówiąc krótko jest wynikiem wzrostu kosztów produkcji wody i oczyszczania ścieków. Nasze pompownie działają na prąd. Nowa opłata to efektywnie 1 zł więcej za dostarczenie i odbiór 1m3.

Nowe opłaty za wodę już dziś szybko policzyła i poinformowała swoich mieszkańców spółdzielnia Przecław Zielone Pole. Kilka dni temu, pod koniec czerwca, spółdzielcy otrzymali rozliczenie opłat za wodę i ścieki oraz nowe wymiary czynszów. Jednak dziś w skrzynkach znaleźli kolejne. I tak woda będzie kosztować 4,83 zł/m3 a ścieki 6,45 zł/m3. Podwyżkę w przypadku tej wspólnoty można nazwać "wsteczną" ponieważ obowiązuje od 1 lipca.

  reklama

Hair-House

 

Nie tak szybko nowe opłaty pojawią się za to w SM Przecław. W naszej spółdzielni najpierw stosowną uchwałę w sprawie ceny wody i ścieków musi podjąć rada nadzorcza - mówi prezes Tomasz Kufel. Rada zbierze się w czwartek 13 lipca. Potem, zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, mamy obowiązek poinformowania mieszkańców o podwyżce, co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.

SM Przecław Zielone - Pole napisała że, w związku z otrzymaną od ZWIK Kołbaskowo w dniu 10 lipca informacji o nowych cenach opłat za wodę i ścieki przesyła mieszkańcom nowy, aktualny wymiar opłat, który obowiązuje od 1 lipca. I tu trzeba przyznać, że pojawiło się zamieszanie z terminem wprowadzenia opłaty. 

 reklama

Ancora Warzymice

 

Techniczna operacja przypisania wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni, które są w comiesięcznym rozliczeniu tak jak przedsiębiorcy, do gospodarstw domowych, spowodowało zmianę schematu rozliczania - tłumaczy Wesołowska-Kośmider. Cena brutto została przekazana spółdzielniom w dniu wczorajszym. Na stronie zaś była dostępna od 26 czerwca - w cenach netto.

Niestety, płacenie więcej za wodę i ścieki stało się nieuniknione. Jednak istnieje sposób, aby zmniejszyć koszty - oszczędzajmy wodę!