logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Solidaryzujemy się z wolnymi mediami. Zobacz reportaż "Siła kłamstwa" [WIDEO]

sila klamstwaPortal Przeclaw24.pl przyłącza się do protestu wolnych mediów dotyczącego postępowania wdrożonego przeciwko TVN przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie emisji przez tę stację reportażu “Siła kłamstwa”, autorstwa Piotra Świerczka. Reportaż o pracach tzw. podkomisji smoleńskiej został zaskarżony przez Antoniego Macierewicza do KRRiT. Organ ten zbada czy stacja naruszyła warunki koncesji. Solidaryzując się z redakcją TVN wobec której obecnie prowadzone jest postępowanie reportaż też dostępny jest również na naszej stronie w tym artykule.

 

 

Wyemitowany przez TVN i TVN24 we wrześniu 2022 roku reportaż Piotr Świerczka - „Siła kłamstwa” - dotyczył ustaleń podkomisji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ze skargą do Krajowej Rady Radia i Telewizji zwrócił się były szef MON Antoni Macierewicz. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie w sprawie ukarania nadawcy telewizji TVN. W poniedziałek TVN odpowiedziało, że jest to próba ukarania stacji za „podanie w wątpliwość rzetelności prac tak zwanej podkomisji Macierewicza”. Na to oświadczenie z kolei zareagowała podkomisja smoleńska, według której „Siła kłamstwa” zawiera „szereg informacji nieprawdziwych”.

   reklama

Fruktolinka

Hair-House

Auchan rekrutacja

 

OŚWIADCZENIE TVN
"W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej. Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych. W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa."

 

 „Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.