logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Będzie 3,5 km nowych dróg

wezel przeclawZnamy wykonawców dwóch inwestycji Gminy Kołbaskowo. Drogę z Ustowa do węzła "Przecław", na budowanej obwodnicy Przecławia, zbuduje Strabag, która swoją pracę wycenił na 8,5 mln zł. A drogę Ostoja – Szczecin zrealizuje Ben-Bruk za 9,5 mln. Umowy zostały już podpisane.

 

 

 

Komisja przetargowa zdecydowała i powiadomiła o wyborze najkorzystniejszej oferty na zadanie pod nazwą "Budowa drogi gminnej łączącą drogę powiatową Ustowo – Kurów z projektowanym węzłem Przecław na DK 13". Oferta Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa pod Warszawą uzyskała najwyższą liczbę 100 punktów.

  reklama

Fruktolinka

 

Istotna droga
Chętnych na budowę było w sumie pięć przedsiębiorstw: Eurovia Polska S.A. (8,7 mln zł), Zakład Usługowo-Handlowy Zofia Kurzymska z Krzemienia, koło Dobrzan (8,8 mln zł), Musing Bud ze Szczecina (10,4 mln zł) oraz Ben-Bruk Sp. z o.o. z Grzędzic, koło Stargardu (14,6 mln zł). Kwota, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zadania wynosi 8,6 mln zł. - Ta droga, wraz z budowaną już inną drogą gminną od istniejącej dk13 do węzła „Przecław”, będą bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy i aglomeracji szczecińskiej. Odciążą ruch z istniejącej „trzynastki” i pozwolą na włączenie się do budowanej obwodnicy Przecławia i Warzymic, która poprowadzi dalej do autostrady A6, drogi ekspresowej S3 czy do Szczecina - powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo

Prawie półtora kilometra
Zakres robót obejmuje budowę drogi głównej o długości 1,4 km i szerokości 6 m o nawierzchni z asfaltobetonu z odwodnieniem do rowów i zjazdami indywidualnymi. Inwestycja zakłada także m.in. budowę sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej oraz budowę rurociągu tłocznego kanalizacji sanitarnej, modernizację przepompowni ścieków P 38 oraz przebudowę sieci elektroenergetycznych. Jak wspomniała pani wójt, Gmina Kołbaskowo buduje już inną drogę, od drogi krajowej nr 13 pomiędzy Przecławiem a Warzymicami do węzła "Przecław". Nowa droga gminna będzie miała 750 m długości. Zadanie wykonawca, Firma RSK Wolin, wycenił na kwotę 4,9 mln złotych.

Ostoja - Szczecin
Poznaliśmy również wykonawcę przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa drogi gminnej łączącej drogę powiatową Nr 3926 w Ostoi z ulicą Zbójnicką w Szczecinie”. To duża inwestycja, w sumie powstanie ok. 2 km dróg. Kosztorys opiewał na 15,8 mln zł. Do przetargu zgłosiło się siedmiu chętnych, wszystkie oferty zmieściły się w zakładanym budżecie. Najtańszą zaoferowała spółka Ben-Bruk (9,6 mln zł), która znana jest w naszej gminie, przebudowała niedawno ulicę Cedrową. Oferty złożyły także: Eurovia (10,5 mln zł), Musing Bud ze Szczecina (11,5 mln zł), Strabag (11,5 mln zł), Usługi Transportowo-Budowlane z Glinnej (12,4 mln zł), Zakład Usługowo-Handlowy Zofia Kurzymska z Krzemienia (13,9 mln zł) oraz konsorcjum Roverpol z Warszawy oraz Rover Infraestructuras S.A. z Walencji (14,4 mln zł). Prace mogą rozpocząć się wiosną. - Zależy nam na tym, by ta inwestycja wystartowała na początku 2022 roku i zamierzamy ją zakończyć w 2022 roku – mówiła jeszcze w grudniu Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

  reklama

Hair-House

 

Co się zmieni w rejonie Ostoi
Dziś przez Ostoję jedzie się wąską i krętą drogą. Po przebudowie miejscowość z uroczym pałacykiem zyska obejście. Nowa droga gminna rozpocznie się przed przystankiem autobusowym, patrząc w stronę Przylepu. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina. Zakres robót obejmuje budowę drogi o długości 1,3 km, szerokości 6 m o nawierzchni z asfaltobetonu z odwodnieniem do rowów i zjazdami indywidualnymi oraz budowę dróg osiedlowych o długości 600 m, szerokości 5 i 4,5 m o nawierzchni z asfaltobetonu i kostki betonowej wraz ze zjazdami indywidualnymi. To w sumie daje około dwóch kilometrów dróg. Poza tym powstanie sieć wodociągowa, kanał technologiczny, kanalizacja deszczowa i przebudowana zostanie sieć oświetleniowa.

- To istotna drogą, dlatego że ominie miejscowość Ostoja, będzie jej obwodnicą. Poza tym upłynni ruch aut w tym miejscu. Mieszkańcy naszej gminy będą mieli kolejną możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – mówiła Małgorzata Schwarz. Droga jest istotna także z innego powodu, nie tylko dla naszej gminy. Będzie dojazdem do planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, do węzła „Będargowo”. Aby tak się stało, potrzebna jest też nowa droga z Rajkowa do Będargowa (ok. 2,25 km). Obecnie jest w fazie projektowania.

 

fot i tekst - J. Dworzyński UG Kołbaskowo

Pin It