logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Urbanizacyjny problem naszej wiejskiej gminy.

do rajkowaW ostatnich latach dość rzadko oddajemy miejsce na publikację artykułów napisanych przez naszych czytelników. Warto też wspomnieć, że trafiają do nas dość rzadko. Dziś jest jednak okazja, aby tą tradycję wznowić. Otrzymaliśmy list od jednego z seniorów naszej gminy, który publikujemy poniżej.

 

 

 

Tą PGR-owską, rolniczą gminę Kołbaskowo znam bardzo dobrze od bardzo wielu lat, bo nieopodal się urodziłem i mieszkałem. Ale to, co tu jest teraz, to po prostu dosłownie zwala z nóg. I to w sensie pozytywnym. Bardzo wysoki stopień urbanizacji, wysoki stopień uprzemysłowienia, liczne szeroko powierzchniowe obiekty handlowe, dobrze rozwinięta oświata na poziomie szkolnictwa podstawowego, przedszkolnego i żłobkowego - co jest perspektywą oraz gwarancją dobrego rozwoju tej gminy.

Sam pomysł, jak też i realizacja międzynarodowej ścieżki rowerowej Polska-Niemcy, jest sposobem na międzynarodową promocję gminy, ale także na realizację w sposób praktyczny, haseł o ochronie środowiska i ograniczenie emisji toksycznych spalin do atmosfery. Oczywistym jest fakt, że są problemy, jak też i bolączki. Ot choćby natury komunikacyjnej na odcinku drogi krajowej DK 13 przebiegającej m.in. przez Przecław i Warzymice, a już szczególnie w obrębie skrzyżowania z drogą Do Rajkowa.

  reklama

Hair-House

 

Zainstalowana na tym skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna w 2012 sprawdziła się, ale od tamtego czasu przybyło na terenie gminy Kołbaskowo. To znaczy jej ''dzielnic'' - Przecław, Smolęcin, Warzymice czy też Będargowo. Przybywa mieszkań, mieszkańców oraz pojazdów mechanicznych - a przecież powstają kolejne bloki, obiekty zakładów pracy, więc to skrzyżowanie staje się przysłowiowym lejkiem komunikacyjnym. Gołym okiem widać, że ruch pojazdów mechanicznych zwiększył się już o 45% i jeszcze się zwiększy o kolejne 12% od czasu kiedy ową sygnalizację na tym skrzyżowaniu zaprojektowano, wykonano oraz oddano do użytku. Na podstawie moich prywatnych, pięcioletnich obserwacji, sugeruję oraz proponuję wprowadzenie dwóch pasów dla prawo-skrętów, jednego lewo-skrętu z drogi DK 13 oraz dodatkowego pasa dla pojazdów jadących na wprost tj od Przecławia i Warzymic w stronę Szczecina. Wówczas zwiększyłaby się jego przepustowość z nadal sterowanym tą sygnalizacją ruchem pojazdów o około 26%.

  reklama

Jas

Na czas obecny innego wyjścia z obecnej sytuacji nie ma, gdyż budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic w postaci drogi przyspieszonej ''przeciąga się'' a gdyby ktoś nie wiedział to właśnie w połowie tego roku miała owa obwodnica być oddana do użytku. Zwracam się do gospodarza gminy Kołbaskowo, a mianowicie Pani wójt Małgorzaty Schwarz, z sugestią i prośbą o podjęcie działań polegających na korekcie sterowania ruchem pieszych tą sygnalizacją, gdyż przycisk zmiany świateł dla pieszych przekraczających DK 13 już się zdezaktualizował i zachodzi pilna potrzeba automatycznego wyświetlania światła zielonego dla pieszych wraz ze światłem zielonym dla kierujących znajdujących się na ulicy Do Rajkowa. Ja tylko chcę zapobiec tragedii na tym skrzyżowaniu gdyż tzw ''czas zwłoki'' nie zawsze wyzwala świecenie sygnału zielonego dla pieszych, a to opóźnienie powoduje, że oczekującym pieszym przed tym przejściem najzwyczajniej w świecie ''ucieka'' autobus linii 81 w kierunku Placu Kościuszki.

reklama

500 250 starostwo zyczenia

Jest w interesie administratora PRZECLAW24.PL publikować takie oddolne propozycje, sugestie, pomysły, gdyż jest to w interesie wszystkich stron jak lokalnej władzy wykonawczej, uchwałodawczej, ale też i wyborcy, mieszkańca i podatnika. Oczywistym jest, że wielu, wiele się nie podoba, więc liczę, że i Oni coś zaproponują, by stać się elementem wspólnego rozwiązywania problemów. Można? Można! A nawet trzeba!

 (M.A.R.)

/dane autora do wiadomości redakcji/
Nadesłany tekst poddano nieznacznej korekcie.

Pin It