logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Jest zima. Jest śnieg. Są utrudnienia. Kto odśnieża?

zima 2018Od kilku godzin mamy śnieżną zimę, w odróżnieniu od kalendarzowej. I od kilku godzin nie małe problemy. Wprawdzie pierwsze opady pojawiły się we wtorek, 16 stycznia. Ale te dzisiejsze, znacznie obfitsze, dały się we znaki nie tylko kierowcom ale i pieszym. Nieodśnieżone drogi i chodniki. Stłuczki, korki i wypadki. Można by rzec - zimna zaskoczyła drogowców.

 

Czwartkowe opady sparaliżowała ruch w naszej okolicy. Opóźniały się autobusy, tworzyły się duże korki. Dochodziło do licznych kolizji. A wszystko to z winy obfitych opadów śniegu, które rozpoczęły się w południe. Autobusy i ciężarówki miały spore problemy, aby podjechać na nieduże wzniesienia. Jeden z wjazdów na autostradę A6 w okolicach Podjuch został zablokowany na kilka godzin w ciągu dnia. A wieczorem, po godzinie 19:00 zamknięto przez niemiecką policję przejazd autostradą A6 na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Powodem było wywrócenie się samochodu ciężarowego, który zablokował drogę u naszych zachodnich sąsiadów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że utrudnienia w ruchu na przejściu potrwają do północy.

Przy każdych opadach śniegu zawsze pojawiają się pytania, kto jest odpowiedzialny za odśnieżenie drogi lub chodnika? Każda droga ma swojego zarządcę. Na terenie gminy Kołbaskowo jest kilka kategorii dróg. Największa grupa z nich to drogi powiatowe - jest ich około 80%. Zarządzane są przez Starostwo Powiatowe w Policach. Są to głównie najczęściej te najpopularniejsze drogi łączące poszczególne miejscowości. Pozostałe drogi na naszych mapach to w większości drogi gminne. Należą do nich fragmenty dróg wewnątrz wsi, które stanowią dojazdy do osiedli i domostw z drogi głównej.
 
Kolejne kategoria to drogi osiedlowe lub prywatne będące w zarządzaniu osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot. Najwięcej z nich znajdziemy na terenie osiedli w Przecławiu i Warzymicach. Warto dodać, że mamy także na naszym terenie Drogę Krajową nr 13 oraz Autostradę A6 - tutaj zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
 
W tym sezonie (tak jak rok temu) przetarg na zimowe utrzymanie dróg powiatowych przebiegających przez teren gminy Kołbaskowo wygrała firma "ELWI" z Gryfina. Całodobowe telefony do osób odpowiedzialnych za odśnieżanie i sprzątanie dróg to 604 791 089 lub 606 271 731

Gminne drogi, których nie mamy wiele, odśnieżają - Jan Kawecki tel. 603 545 120 oraz Ryszard Bieniek Tel. 603 375 757.

Stan dróg i chodników na terenie osiedli w Warzymicach i Przecławiu kontrolują zarządcy lub wspólnoty mieszkańców. Najczęściej są to oddelegowane osoby do uprzątania śniegu oraz posypywania piaskiem i solą chodników. Telefony kontaktowe powinny się znajdować na tablicach ogłoszeniowych znajdujących się na klatkach schodowych.

Uwagi do stanu drogi krajowej i autostrady można zgłaszać w oddziale GDDKiA w Szczecinie pod całodobowym numerem funkcjonującym w Punkcie Informacji Drogowej - 91 432 53 14

zima 2018 zielone pole

 

Poniżej zamieszczamy link do portalu gdzie można odnaleźć każda drogę na naszym terenie oraz sprawdzić jej statut https://gminakolbaskowo.lp-portal.pl/

Pin It