logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Park dworski w Kurowie odzyskuje swój dawny blask.

rewitalizacja-parkuPod koniec lutego zakończono prace rewitalizacyjne parku w Kurowie. Sąsiadujący z folwarkiem drzewostan w 2007 roku wpisany został do rejestru zabytków. Na zlecenie Gminy Kołbaskowo na przełomie 2012/2013 przeprowadzono liczne zabiegi pielęgnacyjne na ponad dwustu drzewach. Na realizację tego zadania otrzymano dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 


Położona w gminie Kołbaskowo, malownicza miejscowość Kurów to iście magiczne miejsce, o zbójnickiej historii otoczonej niebanalną roślinnością. U podnóża wzgórza rosną cisy i platany, dalej kasztanowce, kolny, jesiony i lipy. Tutaj znajduje się przepiękny park dworski oraz symbol wsi - Dąb Zbójnicki, jeden z najsłynniejszych pomników przyrody w zachodniopomorskim. Po II wojnie światowej z zespołu dworsko-folwarcznego ocalał dwór, kilka budynków gospodarczych i zabytkowy park.

Podczas inwentaryzacji w 2011 roku sprawdzono stan i opisano ponad 1000 drzew. Niektóre z nich o wysokości nawet 30m i obwodzie pnia ponad 3 metry. Zabiegom pielęgnacyjnym poddano dokładnie 205 sztuk. To przede wszystkim cięcia formujące, sanitarne i wiązania w przypadku drzew, które grożą rozłamaniem. Oczyszczono także teren z resztek budowlanych, gruzu i śmieci. Ścinano i karczowano gęste krzaki i podszycia. Posprzątano teren z drobnych gałęzi i korzeni i innych pozostałości po wykarczowaniu.

Prace wykonała Spółka Cywilna "Pielęgnacja Drzew Pomników Przyrody" z Węgrowa.

 

Pin It