logo gif 10lat

Open menu

magnolia przeclaw

 reklama

Świetlice wiejskie - jak grzyby po deszczu

kurow-swietlicaObecnie zakończono budowę świetlicy w Kurowie, właśnie trwa wyposażanie sali i ostatnie porządki. Zakończyła się też budowa świetlicy w Siadle Górnym - oddanie obiektu jeszcze tej zimy. A przed wakacjami pojawi się kolejna ma mapie gminy - w Moczyłach. W ambitnych planach gminy na 2013-2014 budowa kolejnych trzech oraz remonty istniejących.

 

 

Świetlica w Kurowie to chyba najładniejszy z nowo powstałych budynków. Kosztował prawie 800 tys zł. Za kilkanaście dni uroczyste otwarcie. Nowo powstały budynek w Siadle Górnym do najpiękniejszych nie należy, to nieduży parterowy budynek z nieużytkowym poddaszem. Ta najtańsza inwestycja kosztowała gminę w sumie 570 tys zł. Za 672 tys zł powstaje świetlica w Moczyłach. Zlokalizowana obok boiska w centrum miejscowości. Według planów budynek będzie oddany do końca pierwszego półrocza 2013. W tym roku rozpocznie się budowa świetlicy w Stobnie - w budżecie zarezerwowano już 767 tys zł na tą inwestycję. W dalszych planach budowa w Kamieńcu - obecnie mieszkańcy tej wsi korzystają z budynku wynajętego na potrzeby świetlicy. Nowy obiekt będzie kosztował 900 tys zł, tutaj kwotę także zapisano już w budżecie. Na liście czeka jeszcze Barnisław - inwestycja po części zależna jest od sprzedaży budynku po byłej strażnicy WOP. Budynek jest zbyt duży i zniszczony aby go remontować i adoptować na świetlicę. W planach gminy także remont generalny świetlicy w Bobolinie za około 250 tys zł.
 
Uważam, że każde sołectwo powinno mieć swoją świetlicę. Przykłady już funkcjonujących świetlic pokazują, że są one bardzo potrzebne. Integrują środowisko i dają możliwości organizacji wielorakich form aktywności: warsztatów plastycznych, zajęć artystycznych, kół tanecznych i wielu innych, zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych mieszkańców - mówi Wójt Gminy Małgorzata Schwarz. Koszt każdego takiego obiektu to około 550-900 tys zł w zależności od wielkości. Gminie udało się pozyskać środki na budowę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, więc mogliśmy zrealizować budowę aż trzech świetlic jednocześnie. Oczywiście dochodzą, niemałe koszty ich utrzymania i zatrudnienia kadry prowadzącej tam zajęcia. Również tutaj gmina stara się pozyskiwać środki ze wszelkich możliwych źródeł, poza budżetem Gminy.

W 2012 oddano nowa świetlicę w Kołbaskowie. Przy budowie gmina skorzystała z funduszy UE. Obiekt robi ogromne wrażenie, posiada dużą salę główną, zaplecze kuchenne, szatnię, toalety, pomieszczenie sanitarne i gospodarcze. Świetlica stała się miejscem spotkań mieszkańców Kołbaskowa. Opiekunka ma pełne ręce roboty, gdyż odwiedzający mają zawsze mnóstwo pomysłów, jak wykorzystać nowe pomieszczenia. Dzieci biorą udział w konkursach i różnych zabawach. Działa tu koło teatralne skupiające młodych ludzi. Odbywają się tutaj spotkania z autorami książek, zajęcia plastyczne z programu zachowania dziedzictwa kulturowego wsi czy okolicznościowe uroczystości.

Świetlica w Będargowie oddana została po kapitalnym remoncie trzy lata temu, bez wątpienia stanowi wizytówkę samej miejscowości jak i całej gminy. Mieszkańcy wsi jak i zapraszani goście są pod wrażeniem nowego budynku. Tutaj także skorzystano z funduszy unijnych. Od wczesnych godzin porannych, od poniedziałku do piątku działa tutaj także punkt przedszkolny.

Świetlice w naszej gminie zapewniają również opiekę naszym najmłodszym mieszkańcom - mówi dalej M. Schwarz. W czasie wolnym od zajęć szkolnych, dzieci mogą liczyć tu na pomoc w nauce, odrabianiu lekcji, a także posiłek. W świetlicach odbywać się mogą zebrania wiejskie, zajęcia kulturalne, rozrywkowe i sportowe, spotkania koła gospodyń wiejskich czy imprezy okolicznościowe takie jak andrzejki, mikołajki, zabawy choinkowe, wigilie, choinka lub inne podobne.

Dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz zaangażowaniu i determinacji władz, obiekty będą służyć mieszkańcom. Każda świetlica opiekuńczo-wychowawcza jest dostępna dla wszystkich chętnych: dzieci i młodzieży i dorosłych. Świetlice są "kuźnią" nowych pomysłów na atrakcyjne spędzenie czasu. Ich charakter tworzą dzieci i młodzież,ale i dorośli mieszkańcy, którzy przychodząc, sugerują czego oczekują i jakie są ich potrzeby. Zajęcia w nich prowadzone wynikają z ich potrzeb i zainteresowań.

 


Pin It