logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Dzień Otwarty w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu

DniOtwarteGimnazjum11 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu odbył się Dzień Otwarty. Tego dnia placówka zaprosiła w swe podwoje wszystkich uczniów klas szóstych wraz z rodzicami, aby obejrzeli te wszystkie miejsca, w których być może przyjdzie im się uczyć.

 

 

 

 

W tym roku dzień otwarty odbył się w piątek, aby wszyscy przybyli mogli obejrzeć gimnazjum jako tętniącą życiem mozaikę uczniów, unikalnych i w swój sposób niepowtarzalnych jednostek w połączeniu tworzących świetnie dogadujące się i współpracujące grupy. Już przy wejściu gości podejmowali członkowie samorządu uczniowskiego, pełniący tego dnia funkcje przewodników.

 

W forum stworzono jedyne w swoim rodzaju stanowisko sportowe. Każdy chętny mógł podejść, dotknąć i obejrzeć wszystkich trofeów, jakich szkoła dorobiła się na przestrzeni ostatnich lat, a także przymierzyć stroje, w jakich występują nasze szkolne gwiazdy i zapozować do zdjęcia z piłką.

 

Kolejnym punktem programu była sala chemiczna. Tam wybrani uczniowie klasy 1B o profilu matematyczno – przyrodniczym prezentowali doświadczenia z zakresu wykrywania kwasów i zasad, m. in. za pomocą fenoloftaleiny i wywaru z czerwonej kapusty. Aby bardziej przybliżyć odbiorcom tą piękną naukę, jaką jest chemia, korzystano z substancji codziennego użytku, jak np. proszek do prania czy soda oczyszczona.

 

Następnym punktem programu była specjalnie przygotowana wystawa prac uczniów klas drugich i trzecich z techniki. Tuż obok urządzono mały kącik polonistyczno – dziennikarski z pamiątkami po absolwentach gimnazjum (czyli ich zachowanymi po dziś dzień pracami) i archiwalnymi wydaniami szkolnej gazety SZOK, które można było swobodnie przeglądać. Stamtąd trafialiśmy do pracowni geograficznej, gdzie swe dokonania prezentowali członkowie koła geograficznego. Można było przejrzeć m.in. wzorcowo prowadzone zeszyty oraz teczki gimnazjalistów uczestniczących w zajęciach fakultatywnych z geografii. Na widok wszystkich wystawiono też bogate zbiory florystyczne i geologiczne, które zebrały się przez cały miniony czas.

 

Kolejnym punktem wycieczki była klasa matematyczna. Tutaj też nikt nie miał prawa się nudzić! Do rozwiązywania przygotowane były rebusy i zagadki matematyczne, chętni mieli do dyspozycji gry planszowe stworzone przez szkolnych miłośników matematyki, klocki do układania brył przestrzennych, a dla artystów przygotowano zabawy z origami. Później trafialiśmy do szkolnego kina, przygotowanego w sali języka niemieckiego. Były ławki, aby móc usiąść, wszystkie okna zasłonięte były granatowym suknem, aby do środka nie wpadało światło, wreszcie w centrum znajdował się projektor, a przed nim wielki ekran. Tutaj można było poczuć się jak na prawdziwym seansie. Najpierw były reklamy, podczas których członkinie koła języka niemieckiego prezentowały tematy, jakie poruszają na zajęciach, omawiano też odbywające się w szkole konkursy niemieckojęzyczne i inne związane z naszym zachodnim sąsiadem wydarzenia. Po reklamach następowała projekcja filmów przygotowywanych przez uczniów klas trzecich jako zaliczenie działu. Obejrzeliśmy scenki z restauracji i z wizyty u lekarza, oczywiście po niemiecku.

 

Następnym punktem programu była sala języka polskiego, a potem sala konferencyjna, w której prezentowane były owoce pracy uczniów uczestniczących w pierwszym tygodniu ferii zimowych w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Na własne konto” traktującym o podstawach ekonomii i przedsiębiorczości. Tak więc naszym oczom ukazywały się: mapy skojarzeń dotyczące wyrazu „bank”, plakaty reklamujące projekty obiektów, jakie mogłyby powstać w naszej gminie, reklamy oszczędzania i kreatywne zabawki. Wszystkich, których interesują zagadnienia związane z budżetem, etatyzmem, lokautem czy barterem zapraszamy do śledzenia bloga szkoły w programie „Na Własne Konto” na stronie: http://nawlasnekonto.pl/blog/publiczne-gimnazjum-w-przeclawiu. Po obejrzeniu wytworów imaginacji uczestników projektu grupy przechodziły na następne piętro, gdzie od razu trafiały do biblioteki. Tam umieszczono stoisko polonistyczno – historyczne. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z tajnikami ortografii i gramatyki, a także rozwiązać historyczną krzyżówkę. Jako kolejny prezentował się samorząd szkolny, który prezentował owoce swych działań, a także funkcje, jakie pełni w szkole.

 

Potem można było chwilę odpocząć i posilić się w angielskiej kawiarence „Five o’clock”. Warunek był jeden: zamawiamy po angielsku. Kiedy już nabraliśmy sił, czekały na nas angielskie domino i inne ciekawe gry, w których sprawdzaliśmy poziom naszej językowej wiedzy. Chwilę później następował jeden z ciekawszych elementów zwiedzania – sala astronomiczna wraz z obserwatorium. Tym projektem opiekowali się szkolni astronomowie z koła astronomicznego. Przy wejściu do klasy znajdował się komputer, na którym wyświetlano prezentację o kosmicznych ciekawostkach. Dalej, przy specjalnie przygotowanych i opisanych stanowiskach prezentowano doświadczenia z zakresu fizyki. Była m. in. butelka, z której po przechyleniu nie wylewa się woda, balon, który potrafi utrzymać wiszący kubek, miotacz płomieni ze skórki pomarańczy oraz model elektroskopu, czyli maszyny służącej do badania stopnia naelektryzowania ciał. W przedsionku między salą a obserwatorium urządzono quiz astronomiczny, natomiast w samym obserwatorium odbył się pokaz szkolnego sprzętu astronomicznego, m.in. teleskopu, lunety oraz lornetek.

 

Po drugiej stronie korytarza znajdowała się sala, w której swe dokonania i działalność prezentowało działające w szkole od 2006 roku koło „Caritas”. Jako ostatnia prezentowała się pracownia informatyczna, gdzie każdy miał możliwość zapoznania się ze sprzętem, obejrzenia prezentacji o naszej placówce i poznania zasad zdawania na certyfikat ECDL, tzw. „europejskie prawo jazdy”. Dodatkowo każdy gość otrzymywał folder szkoły, w którym zawarto krótkie vademecum historii, zwyczajów i wydarzeń z jej życia.

 

W tym dniu szkołę odwiedzili wychowankowie wszystkich trzech gminnych podstawówek: w Przecławiu, Kołbaskowie i Będargowie. Przybyło też wielu rodziców ze swymi dziećmi, które pragną podjąć naukę w Publicznym Gimnazjum. Nie zabrakło też najwyższych władz gminnych reprezentowanych przez panią wójt M. Schwarz, z czego bardzo się cieszymy, licząc na więcej takich okazjonalnych wizyt.

 

Podsumowując, tegoroczny Dzień Otwarty uważam za świetnie przygotowany, zdecydowanie przemyślany i dopięty na ostatni guzik. Myślę, że skutecznie przekonaliśmy naszych widzów, że warto właśnie u nas nabywać nową wiedzę! Jeśli rzeczywiście zdecydują się na nasze gimnazjum, to czekamy z niecierpliwością na 1 września!

 

Tekst : K. Andrulonis / Gimnazjum Przecław