logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

2013 za nami. Podsumowanie.

Podsumowanie-2013Minął 2013. Jaki był ? Pewnie każdy ma swoje zdanie na ten temat. Przypomnijmy sobie co wydarzyło się w Przecławiu i okolicach w minionym roku. Na naszym portalu pojawiło się prawie 200 artykułów. Oto najważniejsze i najczęściej czytanie przez was.

 

 

 

 STYCZEŃ 2013

xxi-final-wosp13 stycznia zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Liczne atrakcje muzyczne, taneczne i teatralne przyciągnęły do Szkoły Podstawowej w Przecławiu wielu mieszkańców gminy. Prowadzone w międzyczasie aukcje, sprzedaż ciepłych posiłków i słodkości oraz wytężona praca wolontariuszy dały nadspodziewanie dobry efekt. Zebrano łącznie 21 650 zł, co ustanowiło nowy lokalny rekord imprezy.

  

 

tutaj-zaczyna-sie-polskaW styczniu całą Polskę obiegło zdjęcie Mateusza Szczuplaka pt. "Tutaj Zaczyna Się Polska". Przez wiele dni nie poprawiała się sytuacja na drogach, a odpowiedzialna za zimowe odśnieżanie dróg powiatowych firma "Trans-Net" z Polic chyba czekała już tylko na wiosenne temperatury. Udostępnione przez nasz portal zdjęcie drogi powiatowej Warnik-Ladenthin wywołało śmiech i lawinę komentarzy w internecie.

  

 

kurow-swietlicaRok 2013 to niewątpliwie "rok budowy świetlic". Pod koniec stycznia zakończono budowę świetlicy w Kurowie. Zakończyła się też budowa świetlicy w Siadle Górnym. A przed wakacjami pojawiła się kolejna ma mapie gminy - w Moczyłach. W ambitnych planach na 2013-2014 budowa kolejnych trzech oraz remonty istniejących.

 

  

 

 LUTY 2013

netto-warzymice-otwarcieBudowa wielkopowierzchniowego dyskontu w Warzymicach dobiegła końca. Nowa placówka handlowa mieć będzie halę sprzedaży o powierzchni 750 metrów kwadratowych. Obok budynku, dla klientów, powstało 60 miejsc parkingowych. W dalszym ciągu nie wiadomo było, czy powstanie chodnik, który pozwoli klientom dogodnie się do niego dostać.

 

  

daniel-rajsel-niezyjeTo był bardzo smutny dzień. W niedzielę 17 lutego popołudniu znaleziono zwłoki mężczyzny w zagajniku na polu między Przecławiem a Siadłem Dolnym. Prawdopodobnie to ciało zaginionego mieszkańca naszych osiedli - Daniela Rajsela. Później potwierdzono tożsamość chłopca, zabezpieczono materiał DNA i wydano ciało rodzinie. Chłopak popełnił samobójstwo.

 

  

uciekaja-najemcy-z-torebkiMinął rok od otwarcia "Czerwonej Torebki" w Warzymicach. To był pierwszy pasaż handlowy w województwie zachodniopomorskim. Pierwszą część oddano w marcu, a drugą w sierpniu 2012 roku. I już w lutym zaczęły się zmiany najemców. W Warzymicach przy drodze krajowej nr 13 nie ma już sklepu zoologicznego "Fanto Zoo". Zamknęła się także kawiarnia "Noni". Ci najemcy działali niespełna 6 miesięcy.

 

 

 MARZEC 2013

otwarcie-swietlicW ciągu jednego tygodnia oddano do użytku mieszkańców dwie świetlice wiejskie na terenie gminy Kołbaskowo. Symboliczną wstęgę najpierw przecięto w Siadle Górnym. Kilka dni później w Kurowie. Przy obu inwestycjach gmina skorzystała z funduszy UE. Obiekty mają służyć nie tylko dzieciom i młodzieży, dostępne będą także dla dorosłych mieszkańców.

 

  

 

dziura-obok-dziuryW lutym rozpoczęła się akcja obywatelska mająca na celu zwrócenie uwagi na katastrofalny stan dróg powiatowych na naszym terenie. Drogi w naszych okolicach są w coraz gorszym stanie, zwłaszcza te które nie są od lat remontowane. Z najczęściej użytkowanych przez kierowców - chyba najgorzej wygląda droga powiatowa od Ustowa przez Kurów, Siadło Dolne do Siadła Górnego. Miejscami stan tej drogi jest tak fatalny, że uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po niej.

 

 

wypadek-przeclawW poniedziałek 11 marca , przed godziną 6 rano na drodze krajowej nr 13 między Przecławiem a Smętowicami samochód osobowy zderzył się czołowo z ciężarówką. Na miejscu zginął kierowca samochodu osobowego. Policja przez kilka godzin w tym miejscu kierowała ruchem wahadłowo.

 

 

 

 

budynek-socjalny-11W marcu wójt - Małgorzata Schwarz przekazała klucze do mieszkań pierwszym najemcom budynku socjalnego w Kołbaskowie. Pięć rodzin spędzi święta już w nowym domu. Społeczna Komisja Mieszkaniowa przy Urzędzie Gminy Kołbaskowo rozpatruje kolejne - ze złożonych 139 - wnioski.

 

 

 

  KWIECIEŃ 2013

beniamin-przylecialWielka radość w Warzymicach, w niedzielę wielkanocną przyleciał pierwszy bocian. Zajął od lat istniejące gniazdo w pobliżu placu zabaw. Mieszkańcy powitali go z nieskrywaną radością i nadzieją, że zapowiedział rychłe nadejście wiosny.

 

 

 

 
 

fotopulapkaPomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, do naszych lasów ciągle przybywają "nowe dostawy". Lasy i rezerwaty przyrody w dolinie Odry są ciągle zaśmiecane. Ale ma się to zmienić. Gmina Kołbaskowo zakupiła kilkanaście fotopułapek i wypowiedziała wojnę osobom, które nielegalnie pozbywają się śmieci. Film lub zdjęcie ma być dowodem, który pomoże ukarać sprawcę.

 

 

 

bims-plus"BIMS-PULS" zainwestował w Przecławiu. Rozpoczęto pierwsze prace budowlane na terenach starej giełdy rolno-spożywczej. Od wielu lat budynki i plac vis-a-vis hotelu Dworskiego popadały w ruinę. Teren ma już swojego nowego właściciela. Do końca roku ma tu powstać hala firmy "Bims-Plus" oraz parkingi dla aut osobowych i ciężarowych.

 

 

 

MAJ 2013

moczyly-otwarcieOtwarto kolejną świetlicę - tym razem w Moczyłach. To już czwarta świetlica w gminie Kołbaskowo wybudowana w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie ma w nich telewizorów, komputerów czy konsol do gry. Są w nich za to zajęcia plastyczne, warsztaty ekologiczne, zabawy, nauka tańca czy języka obcego. I cieszą się ogromną popularnością na wsiach. 

 

 

 

pobieglismy-za-bielikiem-201326 maja odbyła się gminna impreza "W pogoni za bielikiem". Można było pobiec. 11km ćwierćmaraton odbył się na trasie Siadło Dolne - Pargowo. Podobna trasa czekała rowerzystów - ci dodatkowo odwiedzili Kamieniec i w sumie zrobili 13km. Najkrótszą,  6km trasę, z Moczył do Pargowa zrobili maszerujący z kijkami. Wszystko dopisało, za wyjątkiem pogody.

 

 

 

przetarg-na-chodnikOgłoszono przetarg na budowę chodnika w Warzymicach. Starostwo Powiatowe w Policach pod koniec kwietnia ogłosiło, że firma Strabag zbuduje 1,4km chodnika oraz przebuduje kanalizację deszczową. Do współfinansowania zadania dołączyła się gmina Kołbaskowo. Na tą inwestycje mieszkańcy wsi czekali wiele lat.

 

 

 
 

CZERWIEC 2013

kielbaskowo-2013-Ponad cztery tysiące gości przewinęło się przez Gospodarstwo Agroturystyczne w Smętowicach. Na dzisiejszym "Kiełbaskowie w Kołbaskowie" bawili się nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Odbyła się m.in sportowa rywalizacja sołectw, konkurs na najlepsze stoisko, mierzenie najdłuższej kiełbasy oraz wiele innych. W Smętowicach bardzo dopisała pogoda oraz frekwencja.

 

 

 

walne-w-sm-zielone-polePod koniec czerwca miał miesjce "przewrót w przecławskich spółdzielniach". 23 czerwca prawie siedem godzin obradowali członkowie Spółdzielni "Przecław - Zielone Pole". Zarząd spółdzielni nie otrzymał absolutorium za 2012 rok oraz odwołano ze składu zarządu prezesa Kordiana Grafa i Leszka Kwiatkowskiego. Stanowisko zachował jedynie wiceprezes Andrzej Durda. Spółdzielcy wybrali także nową Radę Nadzorczą.

 

 

 

zemsta-fredryPoniedziałkowy wieczór - 24 czerwca 2013 r. - długo zostanie w pamięci aktorów-amatorów, uczniów Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. W ten właśnie dzień, w kościele parafialnym w Przecławiu, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Tomasza Zaklukiewicza, odbyła się prezentacja projektu pt "TEATR DLA ŻYCIA - GRAMY DLA PATRYCJI I MAGDY"

 

 

 

LIPIEC 2013

szkola-bedargowo-Wraz z ostatnim dzwonkiem w szkołach, rozpoczęły się wakacje. W prawie wszystkich gminnych placówkach oświatowych zaplanowano mniejsze i większe remonty. Wakacje to najlepszy czas na przeprowadzenie takich prac. Wszystko musi być gotowe na przybycie uczniów 2 września.

 

 

 

gotyckie-koscioly-gminyW lipcu do księgarń trafiła najnowsza książka Marka Łuczaka opisująca zabytkowe kościoły na terenie naszej gminy. Pięknie wydana i bogato ilustrowana monografia opisuje szczegółowo historię wszystkich piętnastu gotyckich kościołów. W książce znajdziemy także opisy nieistniejących budowli, historyczne zdjęcia oraz archiwalne plany budowlane. To obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią naszej ziemi.

 

 

SIERPIEŃ 2013

Warzymice-walcza-o-kolejny-chodnikW wakacje mieszkańcy warzymickich osiedli rozpoczęli aktywną walkę o wybudowanie chodnika. Droga powiatowa przy Tęczowych Ogrodach i Osiedlu Różanym jest bardzo ruchliwa i niebezpieczna. Do istniejącego ciągu pieszego przy Osiedlu Dębowym brakuje 450 metrów. Na tym odcinku dochodziło już do wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów. Mieszkańcy utworzyli już stronę internetową, funpage na Facebooku oraz zbierają podpisy pod petycją.

 

 
 

dozynki-2013-W sobotę 31 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki. W tym dniu odbyła się całodniowa impreza plenerowa w Kołbaskowie. Na krótko przed godziną 12:00 w kościele parafialnym zaprezentowano pięć dożynkowych wieńców. I kiedy już się wszystkim wydawało że jak co roku, tradycyjnie, wygra wieniec z Moczył. Niespodziewanie jury najwyżej oceniło dożynkowe dzieło mieszkańców... Kamieńca.

 

 

WRZESIEŃ 2013

 zielone-pole-We wrześniu minęły dwa miesiące od Walnych Zgromadzeń SM Przecław i SM Zielone Pole. Na spotkaniach zgłoszono wnioski o podjęcie działań zmierzających do połączenia obu spółdzielni. Zostały one przez nowe władze przyjęte do realizacji. Tymczasem coraz głośniej mówi się o narastającym konflikcie między Zarządami.

 

 

 

biala-sobota-2013-Zakończyła się czwarta "Biała Sobota". Po raz pierwszy w gimnazjum. 21 września szkołę odwiedziło wielu mieszkańców naszej gminy, którzy mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. W placówce odbyło się także kilka równoległych wydarzeń. Cieszy fakt dużego zainteresowania ze strony mieszkańców. Wiadomo - profilaktyki nigdy nie za wiele !

 

 

PAŹDZIERNIK 2013

 przyjaciele-zwierzatStowarzyszenie "Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo" zorganizowało kolejną zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów. W pomoc zaangażowały się bardzo dzieci ze szkoły podstawowej. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zebrano ponad tonę karmy. Nie ma wątpliwości - przecławianie to wielcy przyjaciele zwierząt !

 

 

 

halloween-201325 października odbyła się kolejna impreza Halloween'owa. W piątkowy wieczór pogoda dopisała i na szczęście nie padało. Kolejny raz zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży z Przecławia i okolic było ogromne. Na parkingu pod gimnazjum punktualnie o 17:00 pojawili się pierwsi przebierańcy. W sumie na imprezie bawiło się około 300 dzieci wraz z rodzicami.

 

 

 

 LISTOPAD 2013

sesja-w-cieniu-chodnikaCiąg dalszy konfilktu między powiatem a sołectwem Warzymice. Tym razem na burzliwej XXXI sesji rady gminy Kołbaskowo. Gościem zaproszonym na obrady był Jacek Stachyra, członek zarządu powiatu oraz Izabella Wesołowska-Kośmider - radna powiatowa. A gorącym tematem końcówki sesji była niedokończona inwestycja w Warzymicach, brak pieniędzy na nakładkę asfaltową i wysokie krawężniki.

 

 

 

Obwodnica-Przeclawia-i-WarzymicW listopadzie zrobiono pierwszy kork w kierunku obwidnicy Przecławia. Od kilku lat mówiło się o konieczności powstania drogi z Ronda Hakena do Autostrady A6. Przebiegająca obecnie przez Warzymice i Przecław droga krajowa nr 13 jest wyjątkowo zatłoczona. Narzekają okoliczni mieszkańcy, kierowcy i piesi. To droga łącząca Berlin ze Szczecinem, dojazd do autostrady A6 i drogi ekspresowej S3. To także ulubiony skrót dla mieszkańców Gryfina, którzy dojeżdżają do Szczecina przez Mescherin i Rosówek.

  

 

 GRUDZIEŃ 2013

zagralismy-pomoglismy1 grudnia cała gmina Kołbaskowo zagrała dla piątki swoich młodych mieszkańców. W szkole podstawowej w Przecławiu odbyła się całodniowa impreza pod nazwą "Gramy - Pomagamy". Był turniej halowej piłki nożnej, występy artystyczne, kiermasze, licytacje oraz zbiórka pieniędzy. A to wszystko dla Klaudii, Magdy Patrycji, Kuby i Nikoli. W sumie zebrano prawie 12.000

 

 

 

otwarcie-schroniskaW poniedziałek, 16 grudnia 2013, oficjalnie zostało otwarte schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dobrej. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście oraz przedstawiciele czterech gmin, które sfinansowały inwestycję: Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga oraz Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.

 

 

 

otwarcie-w-stobnieNa kilka dni przed Bożym Narodzeniem zakończył się "gminny maraton świetlicowy". Wiosną oddano do użytku nowe budynki w Kurowie i Siadle Górnym. Latem swoje podwoje otworzyła dla mieszkańców nowa świetlica w Moczyłach. Jesienią wyremontowano obiekt w Bobolinie. 20 grudnia uroczyście przecięto wstęgę w Stobnie.

 

 

 

 

A o czym nie pisaliśmy w zeszłym roku? Nie pisaliśmy o IKEI. Że podobno, że chyba, ale... nikt nie potwierdza. Dlatego umówmy się, że jeśli władze samorządowe lub inwestor oficjalnie potwierdzi budowę w Ustowie - to wtedy napiszemy. A być może 2014 będzie rokiem IKEI - czego sobie i Państwu życzę.

Pin It