logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Spotkanie astronomiczne w gimnazjum

spotkania-astronomiczne16 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie dla pasjonatów astronomii, poświęcone m. in. tematyce misji kosmicznych, a także dające okazję do podsumowania pierwszego kwartału aktywnej pracy koła astronomicznego.

 

 

 

Na początku odbyło się uroczyste powitanie wszystkich przybyłych przez panią dyrektor Edytę Majewską - Gargulę oraz opiekuna zajęć astronomicznych, panią Aleksandrę Blezień. Następnie odbyła się prezentacja działalności grupy młodych, szkolnych astronomów. Jeden z uczestników spotkań przedstawił zamierzenia i cele do osiągnięcia na bieżący rok szkolny, omówiono także pracę oraz charakter tych astronomicznych schadzek. Następnie głos zabrał pan Zdzisław Nowak, który mówił nam o najważniejszych wydarzeniach tegorocznego "gwiezdnego" kalendarza oraz podsumował występ swoich poprzedników.

Potem nadszedł najważniejszy moment całej imprezy, czyli wykład dr hab. prof. Ewy Szuszkiewicz, na co dzień wykładowcy US pod tytułem "Osiągnięcia współczesnych misji kosmicznych". Dowiedzieliśmy się między innymi, jakie satelity krążą nad naszymi głowami, jakie mają zostać jeszcze wysłane w przestrzeń kosmiczną. Ponadto poznaliśmy wszystkie planety główne Układu Słonecznego oraz inne planety karłowate. Zaznajomiliśmy się też z budową geologiczną Marsa i zasięgnęliśmy informacji o aktualnej jego eksploracji czynionej przez łazik Curiosity. Wykład okazał się być bardzo rzeczowym i bogatym w informacje, a przy tym niezwykle ciekawym. Pani Ewa Szuszkiewicz za swe wystąpienie została nagrodzona głośnymi owacjami. Później przyszedł czas na wymienianie się nowinkami astronomicznymi, rozmowy oraz oglądanie szkolnego obserwatorium astronomicznego.

Mamy nadzieję, że takie zebrania będą odbywały się częściej. Liczymy także, iż to ostatnie jak magnes przyciągnie nowych amatorów nieba, chętnych do uposażenia się w nową wiedzę. Oby nasze nadzieje się sprawdziły!

Tekst : Krzysztof Andrulonis kl. Ib

Pin It