logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Hohenreinkendorf - dożynki z historią w tle

hohenreinkendorfW ostatnią sobotę mieszkańcy sołectwa Warzymice zostali zaproszeni do niemieckiej miejscowości Hohenreinkendorf na coroczne święto plonów. Okazuje się, że obie wsie łączy coś więcej niż dobrosąsiedzka przyjaźń. 

 

 

 

 

Sołtys Hohenreinkendorf Michael Knoefel doszukał się w źródłach historycznych informacji na temat założyciela swojej miejscowości - mówi sołtys Warzymic Zbigniew Szczuplak. Jak później się okazało ta sama osoba założyła również Warzymice (dawniej Klein Reinkendorf). Za pośrednictwem Urzędu Gminy Kołbaskowo skontaktował się z nami.

Kolejnym krokiem było spotkanie w obecności Pani Wójt Małgorzaty Schwarz, na którym wyrażono obustronną chęć nawiązania kontaktów. W tym celu sołtys Hohenreinkendorf zaprosił mieszkańców Warzymic na uroczystości dożynkowe 7 września - a zaproszenie to zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem.

Grupa około czterdziestu mieszkańców Warzymic wraz z sołtysem oraz radą sołecką uczestniczyła w uroczystej mszy dożynkowej oraz barwnym korowodzie wiodącym przez wieś przy akompaniamencie orkiestry. Michael Knoefel powitał wszystkich przybyłych a w szczególności gości z Polski tym samym otwierając festyn.

Sołtys Warzymic, Zbigniew Szczuplak, podziękował za zaproszenie, dodał również, że jest to historyczny moment w stosunkach obu wsi. W geście podziękowania zaprosił mieszkańców Hohenreinkendorf na dożynki w Warzymicach, które odbędą się w niedzielę 15 września. 

 

Fot : Mateusz Szczuplak

Pin It