logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Rok szkolny w Przecławiu - podsumowanie cz. 1

gimnazjum-przeclawOd kilku dni mamy wyczekiwane przez uczniów wakacje. Poprosiliśmy dyrektorów przecławskich placówek o podsumowanie i komentarz do minionego roku szkolnego. Dzisiejsze sprawozdanie dotyczące pracy Gimnazjum przygotowała Pani Dyrektor Edyta Majewska - Gargula. Za kilka dni przedstawimy podsumowanie roku szkolnego 2012-13 przecławskiej podstawówki.

 

 

Miniony rok szkolny był dla uczniów i pracowników Publicznego Gimnazjum w Przecławiu naprawdę wyjątkowy. We wrześniu i październiku z powodu przedłużających się prac wykończeniowych w nowym budynku gimnazjum, nasi uczniowie gościli u młodszych kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Po dwumiesięcznej pracy na dwie zmiany nadszedł upragniony moment - przeprowadzka do pięknej, pachnącej nowością szkoły.

7 listopada 2012 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. W tym radosnym i podniosłym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Wszyscy przybyli do szkoły mieli sposobność zapoznania się z wyposażeniem i rozkładem pomieszczeń. 

W nowym budynku jeszcze chętniej przystąpiliśmy do realizacji zaplanowanych działań. W listopadzie odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne, będące dla uczniów klas III doskonałą okazją do sprawdzenia swoich oczekiwań odnośnie poważnej próby w ich szkolnym życiu. 

Pośród wytężonej pracy znajdowaliśmy czas na konkursy, interesujące wyjścia edukacyjne oraz realizację projektów. 

W grudniu 2012 roku zaprosiliśmy do naszego gimnazjum uczniów klas szóstych z terenu Gminy Kołbaskowo. Młodsi koledzy i koleżanki mieli okazję podziwiać przygotowane przez gimnazjalistów Jasełka oraz zapoznać się z budynkiem szkoły. Grudzień był także czasem wytężonej pracy na rzecz innych. Gimnazjaliści wraz z pracownikami szkoły oraz przy wsparciu Rady Rodziców i zaprzyjaźnionych placówek, przygotowali akcję "Patrycji - rówieśnicy". Dochód z przedsięwzięcia w wysokości 3891,14zł w całości został przekazany na rehabilitację chorej koleżanki. 

Naszej palcówce przyznano status Certyfikowanego Laboratorium Edukacyjnego ECDL, w którym mogą odbywać się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych.

Dnia 19 grudnia 2012 roku w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu odbyła się niezwykła prezentacja "Historia oręża Wojska Polskiego  w latach 1939- 45". 

20 grudnia 2012 odbył się w naszej szkole koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Szczecinie. Zespół w siedmioosobowym składzie zagrał muzykę Elvisa Presleya. Nie zabrakło też utworów świątecznych. Na auli rozbrzmiały dźwięki "żywych" instrumentów: saksofonu, trąbki, pianina, gitary elektrycznej, gitary basowej, perkusji oraz głos wokalisty, które wprowadziły wszystkich słuchaczy w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, ostatni przedświąteczny dzień nauki upłynął w świątecznej atmosferze. Gimnazjaliści spotkali się, aby podziwiać przygotowane przez Szkolne Koło Caritas Jasełka, a następnie udali się do sal na klasowe spotkania wigilijne.

Styczeń 2013 roku przyniósł nowe atrakcje w postaci pierwszych "dorosłych wyborów" - 14.01.2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu odbyły się do wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Kołbaskowo. Młodzieżową Radę Gminy Kołbaskowo współtworzy 6 uczniów naszej szkoły. 

Przez cały rok szkolny odbywały się warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie. 

Młodzież SKC wraz z opiekunem pomagała w przygotowaniu spotkania opłatkowego dla Parafialnych Zespołów Caritas, które miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Nauczyciele i gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum w Przecławiu, jak co roku, włączyli się w organizację WOŚP w Przecławiu. 

W połowie stycznia odbyły się, będące tradycją szkoły, Połowinki. Uczniowie klas II świętowali półmetek nauki w gimnazjum.

Ferie to czas, kiedy Publiczne Gimnazjum w Przecławiu otworzyło swe podwoje dla wszystkich uczniów, którzy pragnęli spędzić wolny czas, uczestnicząc w zajęciach sportowych, komputerowych oraz warsztatach artystyczno - językowych.

Luty upłynął pod znakiem wypoczynku oraz działań zmierzających do promocji szkoły w środowisku lokalnym. 16 lutego 2013 roku odbył się "Festiwal Nauki"- dzień Otwarty Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. Odwiedzającym stworzonomożliwość doświadczalnego sprawdzenia oferty edukacyjnej w zakresie przedmiotów przyrodniczych.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym i regionie, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Gimnazjaliści odnoszą sukcesy również na niwie sportowej. 21 lutego 2013 roku otrzymali nagrodę za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie szkół w ramach Wojewódzkiej Gimnazjady. Przez cały rok szkolny stawali w szranki rywalizacji w różnych dyscyplinach, osiągając znaczące sukcesy: III miejsce Gimnazjada Wojewódzka Szkolna L.A. Chłopców, VI miejsce Gimnazjada Wojewódzka Dziewcząt i Chłopców w Biegach Rozstawnych, I miejsce Gimnazjada Powiatowa Dziewcząt w Koszykówkę, I miejsce Gimnazjada Powiatowa w Siatkówkę Chłopców, I miejsce Gimnazjada Powiatowa w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców, I miejsce Gimnazjada Powiatowa w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców. 

Dnia 27.02.2013 r. w Szczecinie odbył się VIII Zachodniopomorski Konkurs "Sudoku - cyfry muszą pozostać samotne". Uczestniczyło w nim 14 drużyn ze szkół gimnazjalnych. W półfinale I miejsce zajęła grupa z naszej szkoły, w finale natomiast gimnazjalistkom przypadło IV miejsce.

Wytężonej pracy w marcu towarzyszył kolejny Dzień Otwarty pod hasłem "Humanista - to brzmi dumnie!". Uczniowie zaprezentowali gościom humanistyczne dokonania szkoły. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi - nauczyciele matematyki zorganizowali w naszej szkole konkurs. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach.

Aktywnie działająca Rada Rodziców przeprowadziła w naszym gimnazjum zbiórkę pieluch jednorazowych oraz innych artykułów niemowlęcych dla najmłodszych mieszkańców Domu Samotnej Matki w Karwowie. Do akcji włączył się Samorząd Uczniowski.

Nasi uczniowie z powodzeniem wzięli udział w X edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tym roku tematem przewodnim obok aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej jest przybliżenie problematyki współczesnej dyplomacji, zwłaszcza w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Również w marcu 2013 roku w Szczecinie odbyła się 12 edycja konkursu z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych "Superumysł". Po raz drugi uczniowie z naszej szkoły zajęli I miejsce.

Dwóch uczniów uzyskało tytuł finalisty IV Edycji Konkursu Wojewódzkiego "Język Angielski w Meandrach Technologii Informacyjnej".

Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach literackich w Bibliotece Publicznej w Przecławiu. Nie były to zwyczajne zajęcia. Ich wyjątkowość wiązała się z osobą prowadzącej - znanej pisarki Pani Moniki Sawickiej.

Młodzież z naszego gimnazjum wzięła udział w przedstawieniu słowno-muzycznym pt. "Zbudź się mój Duchu", które przygotowała opiekunka Szkolnego Koła Caritas wraz z grupą uczniów. Spektakl miał za zadanie przygotować widzów do przeżywania Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkanocnych.

Kwiecień to czas wytężonej pracy i przygotowań do egzaminów gimnazjalnych, które dobyły się w dniach 23-25.04.2013 r. Nasi uczniom dzielnie zmagali się z zadaniami, co zaowocowało lepszymi niż w ubiegłym roku wynikami. Powoli, ale systematycznie pniemy się w górę. 

Nie zabrakło czasu na inne przedsięwzięcia. Równolegle z przygotowaniami do ważnej dla uczniów klas III próby, prowadzona była w naszym gimnazjum akcja "Podaruj książkę bibliotece". Młodzież chętnie przekazywała ciekawe książki. Biblioteka wzbogacił się o 153 woluminy na kwotę 1700 zł.

Trudnej, ale bardzo pasjonującej sztuki dziennikarstwa radiowego, gimnazjaliści "zasmakowali" podczas warsztatów w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, Używając profesjonalnego sprzętu uczniowie stworzyli swój pierwszy radiowy materiał.

W maju 2013 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunkami brali udział w akcji organizowanej przez Centrum Wolontariatu "Polites" wraz z partnerami: Sekretariatem ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszeniem Liderów i Fundraiserów SLIF - "Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu".

Nauczyciele języka polskiego oraz przedmiotów artystycznych ogłosili międzygminny konkurs literacko - fotograficzny "Człowiek i marzenie". Patronat nad przedsięwzięciem objęła Wójt Gminy Kołbaskowo. Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w kategoriach: praca literacka oraz fotografia.

Czerwiec został ogłoszony miesiącem promocji zdrowia. Był to czas, kiedy uczniowie naszego gimnazjum uczestnicząc w zaproponowanych im różnorodnych działaniach, mieli sposobność sprawdzenia i poszerzenia swojej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, w naszym gimnazjum odbył się między innymi koncert w ramach programu profilaktycznego "Narkotyki - ochota czy uzależnienie?". Wystąpił na nim Wojciech Kubiak - muzyk, grający w takich zespołach jak Chocolate Spoon, Modern Folk Trio i Mafia.

Czerwiec to także zmagania w ramach drużynowego konkursu dla uczniów klas pierwszych pod hasłem: EKO-SUMA. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi, wdrażanie edukacji międzyprzedmiotowej oraz efektywność współdziałania w zespole. Uczniowie rozwiązywali w parach zadania z pięciu przedmiotów: matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii. 

Nie można pominąć ważnego sukcesu - uczennica klasy I b Publicznego Gimnazjum w Przecławiu uzyskała tytuł finalisty w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Plus-Minus".

Dzień 5 czerwca 2013 roku wpisał się w nowy rozdział historii Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. Uroczyste otwarcie obserwatorium astronomicznego stało się świętem wszystkich tych, którym obserwowanie nieba dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Obserwatorium astronomiczne to niewątpliwie prawdziwa gratka dla uczniów oraz społeczności lokalnej. Publiczne Gimnazjum w Przecławiu to jedna z niewielu szkół w naszym regionie, posiadających tak nowoczesny i specjalistyczny sprzęt, umożliwiający obserwację nieba za dnia oraz w nocy.

6 czerwca 2013r. w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu obchodziliśmy "Dzień Niemiecki" pod patronatem Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w żywej lekcji historii, dotyczącej 25 Rocznicy Sierpnia 88, stanowiącej element projektu edukacyjnego, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Goszcząc na terenie portu, mieli okazję zobaczyć miejsca związane ze strajkiem w 1988 r, obejrzeli też reportaż "Sierpień 88. Demontaż systemu" (OTV/Szczecin).

7 czerwca 2013 roku, zgodnie z tradycją Publicznego Gimnazjum w Przecławiu, odbył się Bal Gimnazjalny. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas III, dyrekcja oraz nauczyciele.

W czerwcu 2013 roku odbył się konkurs na najlepiej wykonaną piosenkę w języku obcym. Tego dnia w gimnazjum w Przecławiu gościliśmy młodszych wykonawców ze szkół podstawowych w Kołbaskowie i Przecławiu.

14 czerwca w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbyła się uroczystość związana z rozstrzygnięciem konkursu na Najlepszy Samorząd roku szkolnego 2012/2013. Impreza organizowana przez Młodzieżową Radę Regionu w Policach miała za zadanie wyłonić najbardziej pomysłową i efektywną społeczność uczniowską w całym powiecie. Kapituła przyznała I miejsce Samorządowi z Publicznego Gimnazjum w Przecławiu.

W poniedziałek 24.06.2013 r. odbyła się publiczna prezentacja projektu "Teatr dla życia - gramy dla Patrycji i Magdy". Gimnazjaliści wystawili słynną komedię Aleksandra Fredry "ZEMSTA". Występ uczniów Publicznego Gimnazjum w Przecławiu miał charakter charytatywny. Warto też dodać, że projekt ten zyskał uznanie w konkursie wydawnictwa Nowa Era i dzięki niemu nasza szkoła zyskała tytuł "Najlepiej zaPROJEKTowanej szkoły w Polsce w roku szkolnym 2012/2013" razem z około 300. projektami z całej Polski. 

Czerwiec to tradycyjnie miesiąc wycieczek szkolnych. Nasi uczniowie odwiedzili różne zakątki Polski i zgromadzili nowe doświadczenia oraz wiedzę. Członkowie Szkolnego Kola Caritas w nagrodę za swą działalność wyjechali na zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko -Kamieńskiej Ogólnopolski Zjazd Szkolnych  Kół Caritas.

W czerwcu świętowaliśmy Dzień Comeniusa, będący podsumowaniem udziału szkoły w międzynarodowym projekcie. 

Od września do czerwca gimnazjaliści regularnie odwiedzali Teatr Polski w Szczecinie. Dzięki wizytom w przybytku Melpomeny młodzież miała sposobność poszerzać humanistyczne horyzonty oraz rozwijać pasje.

Rok szkolny 2012/2013 był czasem wytężonej pracy oraz zdobywania nowych doświadczeń. W nowym, bogato wyposażonym budynku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przecławiu wytrwale bogacili swoją wiedzę i umiejętności. Wójt Gminy Kołbaskowo - Pani Małgorzata Schwarz przyznała naszym uczniom 33 stypendia motywacyjne oraz 33 sportowe. Ośmiu stypendystów otrzymało obydwa wyróżnienia. 

Jesteśmy dumni z pracy naszej szkoły. Łzy towarzyszące pożegnaniu absolwentom utwierdzają nas w przekonaniu, że stworzyliśmy przyjazne młodzieży gimnazjum, oferujące doskonałe warunki pracy oraz różnorodne trakcje.

Wszystkie przedstawione wyżej informacje stanowią telegraficzny skrót życia szkoły. Pełniejszą wiedzę przynosi strona internetowa szkoły. Serdecznie dziękuję nauczycielom i uczniom za ciężką i owocną pracę przez cały rok. Życzę, aby zasłużone wakacje były czasem bezpiecznego odpoczynku.

Dyrektor Gimnazjum Edyta Majewska-Gargula.

 

Pin It