logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Najpiękniejsze palmy z Przecławia !

konkurs-palmowyJak co roku, w niedzielę palmową, w kościele w Kołbaskowie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Głównym celem tego gminnego konkursu było kultywowanie i popularyzacja wartości wielkanocnych oraz promocja dorobku kulturowego wsi. Miło jest nam poinformować, że w dwóch kategoriach konkursowych główne nagrody powędrowały do mieszkańców Przecławia !

 

 

Dziejsza "zimowa" niedziela palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w katolickim kalendarzu liturgicznym. W czasie jego trwania wierni upamiętniają ostatnie dni życia Chrystusa. Niedziela Palmowa jest według tradycji chrześcijańskiej pamiątką przybycia Jezusa do Jerozolimy. Palmy mają przypominać o powitaniu, jakie towarzyszyło przyjazdowi Chrystusa do miasta. Symbolizują także odradzające się życie i zgodnie z tradycją, poświęcone palmy przechowuje się przez rok. Potem zostają spalone, a uzyskanym z nich popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

Dziś, w kościele w Kołbaskowie odbył się konkurs na najładnjeszą palmę wielkanocną. W wielu regionach zwykle odbywają się konkursy na najwyższą palmę - w naszej gminie wymiary palmy musiały się zmieścić w przedziale od 70 cm do 200 cm. Dla jury najważniejsza była różnorodność użytych materiałów tworzących palmy. W użyciu znalazły się m.in słoma, kolorowa bibuła, drewno, włóczka, suszone kwiaty, trawy, wierzba, borowina czy bukszpan. Liczyła się także pomysłowość, walory estetyczne oraz ilość poświęconej pracy.

W kategorii indywidualnej dzisiejszego konkursu - pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez przecławiankę Barbarę Tatko, a w kategorii zespołowej wygrały dziewczyny-przecławianki z grupy "Decouforte". Przyznano także nagrodę w kategorii dziecięcej - dla podopiecznych świetlicy w Będargowie. Gratulacje !

 


Pin It