logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Pierwsi najemcy otrzymali klucze

budynek-socjalny-11W dniu 1 marca wójt Małgorzata Schwarz przekazała klucze do mieszkań pierwszym najemcom budynku socjalnego w Kołbaskowie. Pięć rodzin spędzi święta już w nowym domu. Społeczna Komisja Mieszkaniowa przy Urzędzie Gminy Kołbaskowo rozpatruje kolejne - ze złożonych 139 - wnioski.

 

 

 

Budynek socjalny w Kołbaskowie w niczym nie przypomina koszar po byłej jednostce wojskowej. Dzięki rządowemu wsparciu, dokładnie rok temu gmina przystąpiła do przebudowy, dzięki której powstały 24 mieszkania socjalne wraz z przynależnymi piwnicami, placem zabaw, parkingiem i suszarnią.
 

Pierwszym lokatorem, który przeciął symboliczną wstęgę i przekroczył próg budynku, był trzyletni Michaś. Jego mama, po podpisaniu przygotowanych dokumentów ze łzami w oczach odebrała klucze do przydzielonego mieszkania. Michał, po wejściu do środka rozejrzał się uważnie dookoła i zawiedziony, cichutko i niepewnie powiedział:  - Ale tu nic nie ma - Mama wytłumaczyła mu spokojnie, że zamieszka tu dopiero wtedy, kiedy znajdą się tu jego łóżeczko i zabawki. - Przyznam szczerze - nie spodziewałam się, że będzie tu tak ładnie. To jest wielka szansa dla nas, młodych ludzi. Michał bardzo się bał nowego domku. Teraz, jak go zobaczył to już chce tu być. Poprosił mnie tylko, żeby najpierw przyjechały tu jego zabawki - ze wzruszeniem powiedziała pani Marta.
 

Mieszkania w Kołbaskowie przydzielane są decyzją Społecznej Komisji Socjalnej, w oparciu o Regulamin przyznawania mieszkań, przyjęty uchwałą Rady Gminy Kołbaskowo. Komisja stanęła przed niezwykle trudnym i odpowiedzialnym zadaniem związanym z przyjmowaniem, rejestracją i skrupulatnym weryfikowaniem każdego wniosku. Pierwsze decyzje Komisji dotyczyły m.in. rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Parter po lewej stronie budynku przystosowany został na potrzeby niepełnosprawnych. Do wejścia prowadzi szeroki, łagodny podjazd. Każde z trzech znajdujących się tam mieszkań wyposażone zostało w łazienkę przystosowaną do wózków. Również drzwi mają odpowiednią szerokość, umożliwiającą swobodę poruszania się wózkiem inwalidzkim.
 

Pierwsi lokatorzy po podpisaniu umów, odebraniu kluczy i obejrzeniu swoich nowych mieszkań, ze słowami podziękowania wręczyli pani wójt kwiaty. - To Wam przydałaby się taka ozdoba na nowe mieszkanie. Obiecuję, że jak się już Państwo urządzicie, przyjdę do każdej rodziny na kawę - z uśmiechem zapowiedziała M. Schwarz. Mieszkania socjalne i komunalne nie są mieszkaniami darmowymi. Każdy lokal jest oczynszowany, ma zainstalowany indywidualny licznik na prąd. Jeśli którykolwiek z lokatorów przestanie uiszczać należne opłaty, istnieje możliwość odcięcia dopływu energii elektrycznej czy wody. Umowy najmu podpisywane są na czas określony. Gmina przygotowuje kolejne mieszkania socjalne w Rosówku, w budynku po Straży Granicznej. Do zagospodarowania jest tam 78 pomieszczeń, które trzeba będzie podzielić na mieszkania.

 

/Puls Przecławia nr 32, marzec 2013/

 

 

Pin It