logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Podsumowanie wydarzeń 2012 roku

podsumowanie-2012Rok 2012 już za nami. Przypomnijmy sobie co wydarzyło się w Przecławiu i okolicach w minionym roku. Na portalu pojawiło się ponad 200 artykułów na różny temat. Oto czterdzieści najważniejszych i najchętniej czytanych przez Was !

 

 

 

 STYCZEŃ 2012

XX-final-wospW styczniu odbył się gminny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo kiepskiej pogody mieszkańcy całej gminy Kołbaskowo licznie odwiedzili Zespół Szkół w Przecławiu. Podczas XX finału wolontariusze obdzielili serduszkami wszystkich wspierających swoimi datkami akcję. W szkole można było posilić się bigosem i żurkiem, kupić ciasto, swojskie jadło, domowe przetwory, kawę i herbatę. Na sali gimnastycznej odbyły się liczne występy artystyczne i aukcje. Całość wpływów ze sprzedaży i licytacji zasiliła konto orkiestry.

 

wypadek-na-przejezdzie-13 stycznia w godzinach wieczornych doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym między Przecławiem a Warzymicami. Kierujący pojazdem Suzuki Wagon wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Na miejscu zginęło starsze małżeństwo z Warzymic.

 

 

patrycja-wenta-z-mamaJeszcze w 2011 roku marzenie o protezie nogi było poza zasięgiem 17 letniej Patrycji z Bobolina. Dzięki ofiarności wielu wspaniałych darczyńców udało się uzbierać kwotę, która odmieniła życie tej młodej dziewczyny. To także wpływy m.in 1% podatku dochodowego przyczyniły się do sfinansowania tego zakupu. Od niedawna Patrycja jest bardzo szczęśliwa i uśmiechnięta.

 

 

bal-seniora-201225 i 26 stycznia odbyły się karnawałowe spotkania seniorów z Gminy Kołbaskowo. Zainteresowanie imprezą ze strony mieszkańców było ogromne - w "Zajeździe U Śnieżków" w sumie bawiło się ok 300 rencistów i emerytów. W wesołej atmosferze, przy dźwiękach starych dobrych przebojów i przy pełnym parkiecie bawiono się przez prawie 5 godzin. Rolę gospodarzy pełnili Wójt Małgorzata Schwarz i Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Wierzbicki.

 

 LUTY 2012

15sesja6 lutego zebrała się po raz piętnasty Rada Gminy Kołbaskowo. Najgorętszym punktem w porządku dziennym obrad było podjęcie uchwały o rozwiązaniu Zespołu Szkół w Przecławiu. Planuje się, że 1 września będą funkcjonować dwie samodzielne jednostki : Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi oraz Publiczne Gimnazjum. Dyskusja przed głosowaniem nad tą uchwały była długa i emocjonująca. Ostatecznie "za" przekształceniem placówki oddano 9 głosów, a "przeciw" - 6.

 

otwarcie-remizyW piątek 10 lutego oddano do użytku dwa nowe obiekty w Kołbaskowie: świetlicę wiejską oraz remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. W zdewastowanym budynku przejętym po jednostce wojskowej przeprowadzono kapitalny remont. Dzięki temu w jednej części powstała nowoczesna remiza strażacka wraz z zapleczem socjalnym a w drugiej świetlica dla dzieci i młodzieży. Inwestycję udało się przeprowadzić dzięki znacznemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej.


biblioteka-kolbaskowoW lutym po gruntownym remoncie Gminna Biblioteka w Kołbaskowie otwiera znowu swoje podwoje dla czytelników. Zmieniono i kompletnie przebudowano rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku. Na zewnątrz obok schodów dobudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek 24 lutego o godzinie 14:00.

 

 

zagralismy-dla-patrycjiW niedzielę 26 lutego odbył się I charytatywny turniej halowej piłki nożnej. Równolegle z zawodami sportowymi odbyły się występy artystyczne, kiermasze oraz zbiórka pieniędzy. To wszystko aby wysłać na kolejną rehabilitację Patrycję - mieszkankę naszej gminy. Najlepsza drużyna w niedzielnym konkursie sportowym to Zryw Kołbaskowo - jednak nie o wynik czy wygraną tu chodziło. Wygraliśmy wszyscy!

 

 MARZEC 2012

otwarcie-czerwonej-torebkiW sobotę, 17 marca uroczyście otwarto w Warzymicach obiekt handlowy w ramach platformy dla handlu detalicznego "Czerwona Torebka". Inwestycja jest zlokalizowana w vis-a-vis osiedla Kresy w Warzymicach przy drodze krajowej nr 13. Wśród najemców znajdują się przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców. W dniu uroczystego otwarcia na pierwszych klientów czekało moc muzycznych atrakcji, konkursów z nagrodami i rabatów cenowych.

 

zdewastowano-bankomatW noc przed uroczystym otwarciem "Czerwonej Torebki" wandale okradli i zdewastowali doszczętnie bankomat Euronet'u w Warzymicach. Uruchomiony on został pod koniec lutego przy centrum handlowym "Czerwona Torebka". Złodzieje zniszczyli kompletnie urządzenie, zbudowany daszek i zabrali gotówkę z urządzenia. Na miejscu zdarzenia od rana jest już policja, prowadzone są czynności sprawdzające.

 

 sygnalizacja-ruszyla-W marcu została włączona sygnalizacja świetlna zlokalizowana na granicy Gminy Szczecin i Kołbaskowo przy skręcie z ul. Cukrowej w ul. Do Rajkowa. Światła kierują ruchem pojazdów i pieszych na tym do niedawna niebezpiecznym odcinku. Od strony Rajkowa roboty nie zostały jeszcze zakończone i tam kierowcy korzystają z jednego pasa jezdni.   

 

 

  KWIECIEŃ 2012

ale-byla-jazdaW sobotę 14 kwietnia punktualnie o 11:00 Wójt Kołbaskowa oficjalnie oddała do użytku nowo wybudowany skatepark w Przecławiu. Na szczęście po wielu zimnych i deszczowych dniach pogoda w sobotę wyjątkowo dopisała. Dopisała także frekwencja - przez nowowybudowany obiekt "na wyspie" przewinęło sie kilkuset mieszkańców Przecławia i okolic. Wspólnie z Andergrand.pl zorganizowane zostały pierwsze zawody skateboardowe z podziałem na grupy wiekowe. Na najlepszych czekały nagrody.

 

remont-budynku-socjalnegoTutaj stała rudera, a pod koniec 2012 roku będa mieszkania socjalne. Wiosną w Kołbaskowie rozpoczęła się kolejna, oczekiwana przez mieszkańców, inwestycja gminna pod nazwą "przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku koszarowego na mieszkania socjalne". W miejscu gdzie od lat stał zdewastowany blok koszarowy powstaną 24 mieszkania. Cały budynek zostanie kompletnie wyremontowany i przebudowany, powstaną także miejsca parkingowe, plac zabaw oraz podjazd dla niepełnosprawnych.

 

MAJ 2012

pobieglismy-za-bielikiemW niedzielę 20 maja w Gminie Kołbaskowo odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej "Szlak Bielika" z Siadła Dolnego do Pargowa. W tym dniu na jedenastokilometrowej trasie odbył się I Gminny Ćwierćmaraton, II Gminny Rajd Rowerowy oraz marsz "Nordic Walking". Na mecie w przygranicznym Pargowie zorganizowano piknik gminny z wieloma atrakcjami i konkursami dla całych rodzin.

 

decathlon-gotowy14 maja rozpoczęto pierwsze prace budowlane przy Centrum Handlowym "Auchan". Powstanie tutaj pierwszy w naszym województwie market sportowy sieci "Decathlon". Na powierzchni ok 3000 m2 będzie można kupić artykuły dedykowane uprawianiu wszelakich sportów, turystyki i rekreacji. Otwarcie nowego sklepu najprawdopodobniej w październiku.

 

 

CZERWIEC 2012

kielbaskowo-9 czerwca w Smętowicach odbyły się II targi Produktów Regionalnych pn. "Kiełbaskowo w Kołbaskowie". Podczas festynu odbył się konkurs o najlepsze stoisko sołeckie - według werdyktu jury najlepiej zaprezentował się Kamieniec. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja sołectw i tutaj okazało się że historia lubi się powtarzać - tak jak w zeszłym roku ponownie wygrało Będargowo. Wybrano także najdłuższą kiełbasę imprezy - zwycięska miała 49,46m i wyprodukowała ją firma JBB.

 

Netto-warzymice-w-budowie-3W naszej okolicy w niedługim czasie powstanie kolejny sklep. Tym razem to będzie dyskont spożywczy firmy "Netto" zlokalizowany przy drodze "Do Rajkowa". Jeszcze na wiosnę funkcjonowała tam hurtownia budowlana sprzedająca materiały sypkie. W czerwcu plac był już uporządkowany i czekał na nowego inwestora.

 

 

przeglad-form-artystycznychW sobotę 16 czerwca, w Zespole Szkół w Przecławiu, odbył się V Gminy Przegląd Form Artystycznych. Impreza po raz kolejny pokazała, że w naszych dzieciach kryją się ogromne talenty. Pięknie śpiewają, tańczą i grają na rozmaitych instrumentach, piszą scenariusze oraz potrafią zagrać trudne role aktorskie. Na przecławskiej sali gimnastycznej w ciągu przeszło 3 godzin wystąpiło ponad 300 artystów w wieku od 3 do 18 lat.

 

sen-nocy-letniej-25 czerwca gimnazjaliści z Przecławia wystawili sztukę Williama Szekspira pt. "Sen Nocy Letniej". Przygotowania i próby zajęły młodym aktorom prawie pół roku. Swój kunszt aktorski przedstawili licznej publiczności zebranej w Zespole Szkół w Przecławiu, a wpływy z biletów przeznaczyli na rehabilitację chorej koleżanki.

 

 

LIPIEC 2012

warzymice-walcza-o-chodnikW wakację powrócił jak bumerang problem brak chodnika. Dziesiąty rok mieszkańcy Warzymic wnioskują o jego wybudowanie, który umożliwi im bezpieczne poruszanie się po wsi. Każde zebranie sołeckie kończy się pisemną interwencją do Starostwa Powiatowego w Policach o pilnej konieczności jego powstania. Zdesperowani wieloletnim milczeniem w tej sprawie oraz brakiem efektów - zaprosili do wsi reporterów TVP Szczecin.

 

miejsca-odpoczynkuNa wakacje w Pargowie, Kołbaskowie, Karwowie i Barnisławiu powstały miejsca postojowe i wypoczynkowe. Cieszyć będą mieszkańców i przyjezdnych w pogodne dni. To także miejsce w którym można zorganizować wiejskie spotkanie integracyjne lub zebranie sołeckie. Budowę większości z nich Gmina Kołbaskowo sfinansowała z funduszy zewnętrznych.

 

 

biedronkaPod koniec lipca zamknął swoje podwoje największy sklep spożywczy w Przecławiu. Istniejąca od 6 lat "Biedronka" zamknięto 29 lipca. Sklep tej sieci jest bardzo popularny i często odwiedzany przez klientów - dlatego przez kolejne 6 tygodni trwał tam generalny remont.
 

 

 

SIERPIEŃ 2012 

budowa-gimnazjum-z-opoznieniemOpóźnienia na budowie Gimnazjum w Przecławiu. Początkowy termin oddania inwestycji planowano na koniec czerwca 2012. Potem podpisano aneks do umowy, w którym określono zakończenie budowy na koniec lipca. W sierpniu prace na budowie szły pełną parą do późnego wieczora, budowlańcy pracuję na dwie zmiany - ale finału robót nie widać. A rok szkolny zaczyna się 3 września.

 

remont-w-przedszkoluW sierpniu w budynku Szkoły Podstawowej w Przecławiu trwają intensywne prace remontowe. Z początkiem września otwarty tu będzie nowy punkt przedszkolny. Ta nowa placówka oświatowa jest od kliku lat bardzo oczekiwana przez młodych rodziców z Przecławia, Warzymic i okolic. Opiekę i wychowanie w przedszkolu znajdzie tu prawie setka dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

 

otwarcie-drugiej-czerwonej-torebkiW niedzielę 26 sierpnia otwarto kolejny pasaż Czerwona Torebka. Obiekt stanowi drugą część inwestycji działającej w Warzymicach od marca tego roku. Na dzień otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, w tym licytacja nagród w ramach promocji "Kupujesz - licytujesz".

 

 

WRZESIEŃ 2012

linia-70-do-moczyl-Z dniem 3 września 2012 r. wydłużona została trasa linii 70 z Dworca Głównego przez Kolumba - Tamę Pomorzańską - Szczawiową - Elektrownię Pomorzany - Ustowską - Ustowo - Kurów - Siadło Dolne - Siadło Górne - Kołbaskowo do Moczył. We wcześniejszych planach była organizacja połączenia aż do Kamieńca. Na przeszkodzie stanęła jednak zła nawierzchnia drogi powiatowej między Kamionką a Kamieńcem.

 

dozynki-2012-moczyly1 września odbyły się w Kołbaskowie Gminne Dożynki. Impreza rozpoczęła się o godz 12:00 uroczystą mszą św, po której barwny orszak z wieńcami przy akompaniamencie orkiestry przeszedł na pobliski plac na terenie OSP w Kołbaskowie. W trakcie imprezy rozegrano liczne konkursy dla sołectw i mieszkańców. W tym najważniejszym - o najpiękniejszy wieniec dożynkowy - ponownie wygrały Moczyły, które za kilka dni pojadą do Barzkowic na Dożynki Wojewódzkie. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom Kamieńca, trzecie - Kołbaskowa, czwarte dla Przecławia, a piąte dla Stobna.

 

zdrowi-bezpieczni-pomocni15 września na terenie Szkoły Podstawowej w Przecławiu wielu mieszkańców naszej gminy mogło skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich w ramach "Białej Soboty". Przez 4 godziny do badań ustawiały się kolejki, a w mammobusie pod szkołą mieszkanki mogły wykonać bezpłatne badania piersi. Do Przecławia zawitało Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, które w ramach akcji "krewniacy" pobrało krew od honorowych dawców. W opinii wielu mieszkańców taka "biała sobota" powinna odbywać się co miesiąc !

 

motocross-rosowek-201222 września odbyła się IX Runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Na starcie pojawiła się rekordowa ilość zawodników z całej Polski w wieku od 8 do 60 lat. W tym dniu przygraniczny Rosówek przeżył po raz kolejny oblężenie fanów sportów motocrossowych. Nie dopisała jedynie pogoda. Popołudniu zaczął padać deszcz - i zamiast jazdy w tumanach kurzu - była jazda po błocie. Ale było co oglądać.

 

PAŹDZIERNIK 2012

oczyszczalnia-przeclawJesienią ogłoszony został przetarg na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Przecławiu. To obecnie najdroższa pozycja w budżecie Gminy Kołbaskowo. Na lata 2012-2013 zarezerwowano pod nią ponad 12 mln zł. Głównego wykonawcę inwestycji poznaliśmy pod koniec roku.

 

 

kontener-na-smieci-W październiku poznaliśmy nowe zasady odbierania śmieci. Od 1 lipca 2013 całkowitą odpowiedzialność za odpady komunalne przejmie samorząd, a mieszkańcy będą jedynie zobowiązani do płacenia gminie za ich wywóz. Wraz z systemem odbierania odpadów zmienią się także zasady naliczania opłaty za ich odbiór. Na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy Kołbaskowo przyjęto właśnie uchwałę w tej sprawie.

 

otwarcie-decathlona25 października uroczyście otwarto sklep sportowy sieci Decathlon. Market zbudowany został przy Centrum Handlowym Auchan Kołbaskowo. Sportowe zakupy będzie można zrobić od piątku 26 października.

 

 

halloween-2012-fotorelacjaW piątek 28 października przed hotelem Dworskim odbyła się impreza Halloweenowa na której pojawiło się ponad dwustu przebierańców z całej gminy Kołbaskowo. Organizator - Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo - przygotowało dla wszystkich konkursy, zabawy oraz dyskotekę. Po przejściu specjalnej ścieżki zadań uczestnicy dostali diabelską, gorącą kiełbaskę oraz piekielnie smaczne słodycze.

 

otwarcie-czytelni-w-przeclawiu30 października, późnym wieczorem w GBP w Kołbaskowie filii w Przecławiu dokonano oficjalnego otwarcia czytelni. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Kołbaskowo - Małgorzata Schwarz, Radni: Anna Sypniewska, Iwona Wierzbicka, Dorota Trzebińska, Grzegorz Smolicz, Edward Sroka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu - Beata Bitel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Będargowie - Mariusz Wojewoda, Dyrektor Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach - Wioletta Kołodziejczyk, Instruktor powiatowy - Marta Juchnowicz, a także licznie zgromadzeni czytelnicy.

 LISTOPAD 2012

gimnazjum-nareszcie-otwarte7 listopada odbyło się oficjalne otwarcie Gimnazjum w Przecławiu. W obecności wielu zaproszonych gości uroczyście przecięto wstęgę i oddano ten piękny obiekt młodzieży szkolnej. Po dwumiesięcznym opóźnieniu, od poniedziałku uczniowie uczęszczają na zajęcia do nowo otwartej placówki. Lekcje w przecławskich placówkach odbywają się już tylko na pierwszą zamianę.

 

 

wybory-do-mrgW listopadzie poznaliśmy kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy Kołbaskowo. Będzie to nowy organ doradczy i reprezentacyjny dla młodzieży w strukturach lokalnych. W skład rady wejdą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszej gminy. Wybory - 14 stycznia 2013r.

 

 

katarzyna-grynflderPod koniec listopada zasza mieszkanka, Katarzyna Grynfelder, reprezentowała Polskę na World Miss University 2012 w Seulu. Konkurs odbył się między 28 listopada a 11 grudnia.

 

 

 

potancowka-w-dworskimW sobotę 17 listopada, w hotelu "Dworski" w Przecławiu odbyła się kolejna zabawa zorganizowana przez Stowarzysznie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo oraz Radę Sołecką. W tanecznej, andrzejkowej atmosferze doskonale bawiło się ponad pięćdziesiąt osób.

 

 

 GRUDZIEŃ 2012

linia-70-do-moczyl-3 grudnia wydłużono trasa linii 70. Tym razem autobus dojechał do Kamieńca oraz Rosówka. Siedemdziesiątką miała kursować do Kamieńca już na początku września, jednak na przeszkodzie stanęła zła nawierzchnia drogi w okolicy Kamionki. Remont feralnego odcinka drogi powiatowej został już zakończony.

 

 

Oczyszczalnia-Przeclaw-bedzie-tanszaRozpoczęła się największa inwestycja Gminy Kołbaskowo - rozbudowa oczyszczalni ścieków w Przecławiu. W początkowych kosztorysach miała kosztować 12 mln zł. W wyniku przetargu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, wybrano ofertę firmy Skanska SA za niespełna 8 mln zł. Dodatkowo kolejne oszczędności przyniesie preferencyjne finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które umożliwia umorzenie 30% pożyczonej kwoty. Gmina także stara się dofinansowanie unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

gimnazjaliści-patrycjiW ostatnią sobotę, 15 grudnia, w przecławskim gimnazjum zorganizowano świąteczny kiermasz, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację Patrycji Wątróbki. Podczas akcji charytatywnej pod nazwą "Patrycji - Rówieśnicy" uczniowie z różnych szkół zaprezentowali swoją twórczość w gimnazjalnej auli.

 

 

zaplac-podatek-tam-gdzie-mieszkaszPod koniec roku Urząd Gminy Kołbaskowo rozpoczął właśnie akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców pod nazwą "Twoje podatki wrócą do Ciebie". Tego typu apele o płacenie podatków mają uświadomić mieszkańcom, że im więcej osób będzie je płaciło w miejscu zamieszkania, tym na lepszy standard życia w gminie mogą liczyć. Na klika dni przed świętami Bożego Narodzenia do każdego z prawie czterech tysięcy mieszkań trafiła ulotka informacyjna, formularz ZAP-3 oraz kartka świąteczna z życzeniami od wójta.

 

 

Pin It