logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Zdrowi, bezpieczni i pomocni !

zdrowi-bezpieczni-pomocniTrzecia "Biała Sobota" już za nami. 15 września na terenie Szkoły Podstawowej w Przecławiu wielu mieszkańców naszej gminy mogło skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich. Przez 4 godziny do badań ustawiały się kolejki, a w mammobusie pod szkołą mieszkanki mogły wykonać bezpłatne badania piersi. Do Przecławia zawitało Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, które w ramach akcji "krewniacy" pobrało krew od honorowych dawców. W opinii wielu mieszkańców taka "biała sobota" powinna odbywać się co miesiąc !

 

Tegoroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo" odbyła się pod hasłem "Zdrowie, Bezpieczeństwo, Pomoc". W ramach akcji "bezpieczeństwo" gościliśmy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ze Szczecina, który przedstawił mieszkańcom symulator dachowania i pokazał jak ważne jest zapinanie pasów oraz co się dzieje z przedmiotami w samochodzie w przypadku dachowania. Żandarmeria Wojskowa ze Szczecina pokazała mieszkańcom symulator zderzenia - każdy mógł sprawdzić jak reaguje ciało człowieka na czołowe zderzenie przy prędkości 7 km/h. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie zaprezentowali alkogoogle i przeprowadzili akcje edukacji bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży.

Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowało w jednej z salek szkolnych punkt poboru krwi. Okazało sie, że nie jest tak łatwo zostać honorowym krwiodawcą. Po wypełnieniu długiej ankiety i po odbyciu badania lekarskiego wielu z mieszkańców ... zostało odrzuconych. Ostatecznie po 450ml bezcennego płynu ratującego życie oddało około 10 dawców.

Cieszę się, że było takie duże zainteresowanie białą sobotą - mówi Anna Sypniewska ze Stowarzyszanie KPGK. Imprezę zrobiliśmy własnymi siłami, każdy z członków naszego stowarzyszenia miał swój wkład w organizację. Ciężko wymienić mi i podziękować z osobna wszystkim kolegom i koleżankom - bo boję się, że kogoś pominę. Kawiarenka, którą prowadziłam z koleżankami przeniosła nam ponad 800 zł dochodu i ta kwota zasili konto 20 letniego Mateusza z Przecławia. Chłopak miał nieawno wypadek samochodowy i obecnie przechodzi rehabilitację. Pieniądze te pomogą mu szybciej wrócić do zdrowia.

W ramach akcji "Pomoc" Pogotowie Ratunkowe ze Szczecina przeprowadziło szkolenia z pierwszej pomocy a "Poltransplant" informował, co trzeba zrobić aby zostać dawcą szpiku kostnego. Porad dla mieszkańców udzieliły psycholog i radca prawny. Równolegle z "białą sobotą" odbył się po raz kolejny "pchli targ". Uczniowie mogli sprzedać, kupić lub wymienić się zabawkami, książkami i innymi przedmiotami. Ta akcja cieszyła się drużyn zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także ich rodziców.

Mimo, że impreza zakończyła się o 14:00, to jeszcze godzinę później można było wykonywać badania mammograficzne, a w przychodni Dr. Tarnowski badał pacjentki i wykonywał cytologię.

 


Pin It