logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Będargowo i Kamieniec - najlepsi w "Kiełbaskowie"

kielbaskowo20129 czerwca w Smętowicach odbyły się II targi Produktów Regionalnych pn. "Kiełbaskowo w Kołbaskowie". Podczas festynu odbył się konkurs o najlepsze stoisko sołeckie - według werdyktu jury najlepiej zaprezentował się Kamieniec. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja sołectw i tutaj okazało się że historia lubi się powtarzać - tak jak w zeszłym roku ponownie wygrało Będargowo. Wybrano także najdłuższą kiełbasę imprezy - zwycięska miała 49,46m i wyprodukowała ją firma JBB.


To już druga "Kiełbasiana majówka" w Gminie Kołbaskowo. Impreza była połączeniem lokalnych targów żywnościowych, biesiady z atrakcjami dla całej rodziny oraz rywalizacji między sołectwami. Najmłodsi korzystali z placów zabaw, dmuchanych skakańców, wodnych kul, karmili zwierzęta oraz uczestniczyli w zabawach organizowanych przez animatorów. Starsi strzelali z paintball'a i łuku, jeździli na segway'ach oraz brali udział konkursach.

Tegoroczny wybór najlepszego stoiska podczas Kiełbaskowa był wyjątkowo trudny - mówi Wójt Gminy M. Schwarz - bardzo się cieszę, że nie musiałam oceniać stoisk, ponieważ w tym roku jury miało bardzo trudną pracę. Wszystkie stoiska były świetnie przygotowane, jedzenie wyśmienite, jak się zasiadło w jednym miejscu to trudno było się przedostać do drugiego stoiska. Także gościnność naprawdę wielka.

Prawie wszystkie sołectwa przygotowały stoiska na których można było zapoznać się z historią miejscowości, atrakcjami oraz spróbować lokalnych przysmaków. Na stoisku Przecławia można było spróbować kasztanów nadziewanych różnymi smakami, tortu w kształcie boiska piłkarskiego, domowych wypieków, pierogów oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Był także przecławski miód, nalewki, woda przecławianka oraz kawa i herbata. Tematem przewodnim stoiska była Aleja Kasztanowa, Skatepark, Biedronka, Szkoła, Parafia oraz Decouforte. Odwiedzający stoisko mogli otrzymać pocztówki Przecławia, flagi, aktualny numer "Pulsu Przecławia" a przed stoiskiem przygotowano tablo ze zdjęciami naszych mieszkańców. Szczególne podziękowanie dla Basi Tatko i Mirki Tomczak za duży wkład pracy - mówi Ania Sypniewska z Przecławia - oraz Pań które upiekły ciasta: Marii Dombrzalskiej, Bożenie Szewczyk, Krystynie Guzarze, Irenie Sienkiewicz, Danucie Pasierb, Alicji Freidenberg, Janinie Brzychcy, Renacie Dudek za przygotowanie pięknych kompozycji kwiatowych. Oraz dziewczynkom, które ubrane były  stroje przecławskie Oldze Tatko i Marcie Purtak, Anecie Kowalczyk która je nam uszyła. Wielkie podziękowania także dla Pani Danuty Wieliczko z piekarni "Maga" za dostarczony pyszny staropolski chleb.

Stoiska sołectw były oceniane w kilku kategoriach. W kategorii praca plastyczna - nagroda otrzymało Będargowo. Kompozycja kwiatowa - Ostoja. Kiełbaskowskie Jadło - Kołbaskowo. Ciasto lub pizza nawiązujące do Euro 2012 - Karwowo. Nagroda główna dla najlepszego stoiska trafiła do Kamieńca.  Nasze stoisko przygotowało całe sołectwo - mówi Magdalena Piekarz z Kamieńca - i z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do promocji naszej wsi. W sumie odbyło się u nas tylko jedno zebranie sołeckie po którym wszyscy się zmobilizowali do pracy. Doszliśmy do wniosku że "Kiełbaskowo" lubi mięso dlatego hitem na naszym stoisku była golonka z kapustą, swojska kiełbasa zrobiona przez naszego sołtysa, boczek i papryczka serwowane na "biało-czerwono" - taki mamy teraz czas. Na stoisku także dużo ciast, jedno w kształcie boiska, drugie z truskawkami w kolorach biało-czerwonych, serwujemy też gofry z truskawkami i bitą śmietaną.

W rywalizacji sołectw wzięło udział 11 drużyn - do finałowej czwórki przeszły : Przecław, Będargowo, Kamieniec oraz Stobno. Tegoroczne konkursy były wyjatkowo pomysłowe : slalom, zbieranie pięciogroszówek, liczenie smętowickich zwierząt czy dziurawa rura sprawiły drużynom wiele trudności. Ostatecznie najlepsze okazało się Będargowo (to już druga wygrana na koncie tego sołectwa), drugie miejsce zajęło Stobno, trzecie Kamieniec a czwarte - Przecław. Warto dodać że to właśnie Będargowo miało najgłośniejszych fanów oraz najbardziej ogłuszający doping. Pojawiła się nawet kibicowska przyśpiewka: "Chociaż Będargowo znacie i tak z nami nie wygracie."

W trakcie imprezy odbyło się przedstawienie Młodzieżowej Grupy Teatralnej pn. "Współczesny Kopciuszek", występy taneczne, pokazy sztuk walki, wystąpili kabaret "Popelina" , zagrała grupa FortePain oraz wystąpili raperzy Freestyle + Beat-Box. Zabawa i biesiadna pod chmurką trwały do późnego wieczora. Na zakończenie Kiełbaskowa odbył się "Fire Show".
Pin It