logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Konkurs na najładniejszą palmę rozstrzygnięty!

konkurs-palmowyDziś, w niedzielę palmową w kościele w Kołbaskowie rozstrzygnięto gminny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Głownym celem tego konkursu było kultywowanie i popularyzacja wartości wielkanocnych oraz promocja dorobku kulturowego wsi. W wielu regionach kraju odbyły się konkursy na najwyższą palmę - w naszej gminie maksymalna wysokość palmy nie mogła przekroczyć 2m. Chociaż jeśli zdarzyła się dłuższa o centymetr czy dwa - to jury nie robiło problemów. Ale te najwyższe, niestety, nie mogły już wziąć udziału. Miło jest nam poinformować że w kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez przecławiankę - Olgę Tatko.

Dziś pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. W tym roku Niedziela Palmowa przypadła w "Prima Aprilis". To właśnie w Niedzielę Palmową w kościołach poświęcane są palmy wielkanocne. Tradycja wiąże się z tym, że są przygotowane z gałązek wierzbowych, powplatanych kosmyków siana, słomy, suchej trawy, a także kolorowych kwiatów z bibuły i wstążek. Ta piękna ozdoba symbolizuje nieśmiertelność duszy oraz zmartwychwstanie. Wierzba z kolei jest symbolem odradzającego się życia na wiosnę.

Jury dzisiejszego konkursu w składzie Iwona Wierzbicka, Władysława Grochowalska, Ryszard Wierzbicki, Małgorzata Schwarz oraz Ks. Krzysztof Tracz nie miało łatwego zadania.

Trudno jest ocenić - powiedział podczas mszy Ks. Krzysztof Tracz - wszędzie jest praca, wszędzie jest trud, wszędzie jest jakiś powód. Jak oceni komisja wspólnie tak będzie, serdeczne Bóg Zapłać.

Wszystkie palmy są piękne, bardzo ciężko było znaleźć zwycięzców tego konkursu - powiedziała Małgorzata Schwarz - zwłaszcza w kategoriach przedszkolaków , dzieci i młodzieży - bo wiadomo że tutaj ilość pracy i umiejętności najmłodszych nie są takie wielkie jak u dorosłych uczestników konkursu. Bardzo mnie cieszy duże zainteresowanie konkursem oraz to że co raz większa ilość palm zgłaszanych jest na konkurs z roku na rok.


W kategorii przedszkolaków :
I miejsce grupa IV i grupa V (ex aequo) z przedszkola w Kołbaskowie
II miejsce grupa VI z przedszkola w Kołbaskowie
III miejsce grupa III z przedszkola w Kołbaskowie

W kategorii dzieci i młodzież :
I miejsce - świetlica w Będargowie
II miejsce - dzieci z Moczył
III miejsce - klasa IIIa z Gminazjum w Przecławiu

W kategorii dorośli :
I miejsce - rodzina Poczwardowskich
II miejsce - "Kurniki" z Warnika
III miejsce - "Decouforte" z Przecławia
W tej kategorii przyznano dodatkowo trzy wyróżnienia dla : sołectwa Przecław, sołectwa Moczyły i sołectwa Kołbaskowo.

W kategorii indywidualnej :
I miesjce - Olga Tatko
II miejsce - Aniela Szerszeń
III miejsce - Irena Saja

Ze względu na chorobę moja córka nie mogła dziś osobiście odebrać nagrody - powiedziała Barbara Tatko - zachęcam do wspólnej pracy dzieci i rodziców i podtrzymywania tradycji wielkanocnej. Takie rzeczy robiła kiedyś ze mną moja mama, a teraz ja uczę moje dzieci robić palmy i pisanki. Pisanki robimy techniką owijania bibułą lub wstążką, wyklejane cekinami, piórami. Zwycięską palmę zrobiła moja córka m.in z bukszpanu, kolorowych suszonych kłosów oraz kwiatków wykonanych ze wstążek. Razem z kołem misyjnym prowadzonym przez Panią Jolę Roman do którego chodzi moja córka Olga zrobiłyśmy małe palmy, które były sprzedawane ostatnio w sklepie "Jaś". Przy okazji składam podziękowanie na właścicielki sklepu za okazaną pomoc. Zebraną kwotę przeznaczyliśmy na misje dla dzieci z Sudanu. Teraz robimy pisanki i zachęcam do zakupu ponieważ cel jest szczytny.


Pin It