logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Otwarcie przedszkola "Fale" w Przylepie

przedszkole-fale-otwarcieW niedzielę 18 września odbył się rodzinny piknik z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i otwarcia pierwszego budynku kompleksu edukacyjnego "Fale" przy ulicy Rodzinnej 1, w Przylepie. W nowym obiekcie będzie kontynuowało swoją działalność szczecińskie Przedszkole "Fale" Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny Sternik.

Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą św. w kościele w Stobnie, po niej wszyscy obecni udali się na wspólny rodzinny piknik. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w powstanie budynku oraz występów dzieci. Rodzinne świętowanie ubogacili swoim występem tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie".

Przedszkola i Szkoły Sternika osiągają wysokie wyniki w nauczaniu ze względu na prymat  wychowania dzieci, kształtowania jego nawyków i postaw. Wszystko to odbywa się przy ścisłej współpracy i zaangażowaniu rodziców, którzy również poprzez swój osobisty przykład wpływają na rozwój i wychowanie swoich dzieci.

Przedszkole Fale Stowarzyszenia STERNIK powstało z inicjatywy grupy rodziców pragnących dobrze wychowywać swoje dzieci. Poza Szczecinem placówki prowadzone przez STERNIK znajdują się w Warszawie, Pruszkowie, Nadarzynie, Poznaniu i Krakowie.

Początki w Szczecinie były dość skromne. Wrzesień 2008 roku - 15 małżeństw i 17 dzieci, dla których otwierana była nowa placówka. Z końcem czerwca 2010, wynajmowany budynek przy ulicy Zdrojowej w Szczecinie, zaczął mocno ograniczać możliwości realizowania w pełni modelu edukacji spersonalizowanej. Dzięki zaangażowaniu wielu rodziców, dobroczyńców oraz wsparciu profesjonalnej firmy budowlanej Calbud w ciągu 4 miesięcy udało się wznieść budynek, w którym swoją siedzibę ma  koedukacyjne Przedszkole FALE oraz w przyszłości Szkoła Podstawowa dla dziewcząt.

Rozwiązania techniczne i logistyczne budynku mają swoje przełożenie w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Pomimo dużej powierzchni w przedszkolu panuje rodzinna, ciepła atmosfera. Dzięki ścisłej współpracy rodziców z profesjonalnym gronem nauczycieli, przedszkole jest "przedłużeniem domu rodzinnego". Program edukacyjno-wychowawczy oparty jest na personalizacji (każda rodzina ma swojego indywidualnego opiekuna tzw. tutora) i formowaniu dobrych  nawyków (radość, szczerość, pracowitość, solidarność itd.) Pozwala to zoptymalizować pracę nad rozwojem dziecka, wcześniej wykrywać ewentualne trudności oraz rozwijać jego naturalne zdolności.

Tutoring rodzinny, wdrażany w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez Stowarzyszenie STERNIK, przynosi bardzo dobre efekty. W ramach tutoringu wybrani nauczyciele współpracują regularnie z uczniami oraz z ich rodzicami. Opiekun poprzez systematyczny kontakt z rodzicami swoich podopiecznych dostarcza im niezbędnych informacji o dziecku, omawia postępy wychowawczo-dydaktyczne, pomagając i wspierając w ten sposób ustalenie drogi osobistego rozwoju dziecka - mówi Magdalena Kowalska, dyrektor przedszkola "Fale" Rodzice pragną aby w naszych placówkach - uczono kogoś a nie tylko czegoś - dodaje. Model edukacji spersonalizowanej jest odpowiedzią na te pragnienia rodziców.

Jeden tutor ma pod opieką od kilku do kilkunastu rodzin. Istotnym elementem programu wychowawczo-edukacyjnego jest założenie, że podstawą do osiągania bardzo dobrych efektów edukacyjnych jest wychowanie oparte na osobistym przykładzie współdziałających z sobą mamy i taty oraz nauczycieli.

We wrześniu tego roku Przedszkole "FALE"  przyjęło grupę 70 przedszkolaków, we wszystkich grupach wiekowych. Docelowo w budynku użytkowanych będzie 15 sal edukacyjnych, przestronna jadalnia, sala do psychomotoryki, sala wykładowa, cztery place zabaw oraz pomieszczenia dla kadry pedagogicznej i administracji.  W przedszkolu jest miejsca dla niemal 300 dzieci.
Przedszkole w Przylepie jest pierwszym etapem naszego projektu. Planujemy, by w niedalekiej przyszłości swoją działalność rozpoczęła Szkoła Podstawowa dla dziewcząt i Szkoła Podstawowa dla chłopców. Za sześć lat planujemy otwarcie dwóch gimnazjów, natomiast w roku szkolnym 2023/2024 pierwsi absolwenci liceów Stowarzyszenia STERNIK w Przylepie k. Szczecina będą zdobywać indeksy wyższych uczelni.  - dodaje Jacek Lachowicz - koordynator projektu w naszym regionie. 7-8 października 2011 w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się III Międzynarodowy Kongres Edukacji Zróżnicowanej. Więcej informacji na stronach: www.sternik.edu.pl oraz www.easse.pl

Pin It