medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Miedzynarodowy-dzien-muzykiMiędzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

 

 

W tym roku święto to przypadło podczas weekendu i o mały włos w naszej gminie zastałoby bez echa, gdyby nie wizyta w przecławskiej szkole specjalnego Gościa, który poprowadził warsztaty flażoletowe dla naszych dzieci i nauczycieli oraz zaprzyjaźnionych belfrów ze Szczecina. Pan Wojciech Wietrzyński - bo o nim tu mowa - jest propagator nauki gry na flażolecie w Polsce. Na co dzień działa w Swarzędzkim Domu Kultury, jest również Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Flażoletowego w Poznaniu, inicjatorem spotkań dzieci w Poznańskiej Katedrze, przyjacielem Stowarzyszenia KLANZA oraz Stowarzyszenia Polskiego Centrum Origami. Do Przecławia przyjechał w ramach realizacji programu Kursu trenerskiego Systemu autorstwa Doroty Dziamskiej- Edukacja przez ruch, który zakłada naukę gry na flażolecie. Zajęcia w szkole podzielone były na dwie części - jedna dla dorosłych, druga -przeznaczona dla najmłodszych była hospitowana przez dorosłych, którzy mogli przekonać się, jak prostym sposobem jest muzykowanie na tym instrumencie. Dzieci szybko zachwyciły się grą pana Wojciecha, który w czarodziejski sposób wygrywał na flażolecie prowansalskie, irlandzkie melodie. Oczarowanie było dwustronne- pan Wietrzyński chwalił dzieci za bezbłędne muzykowanie i obiecał, że kiedyś jeszcze do nich przyjedzie.
Dorośli, podczas sześciu godzin zajęć mogli zapoznać się z ideą, z techniką gry na instrumencie, który w Polsce miał swoje lata świetności w XVIII wieku i nazywany był Flecikiem polskim. Podczas zajęć prowadzący nie szczędził pochwał tym razem paniom, podziwiał ich śpiew, grę, zaangażowanie, chęci do pracy z tym instrumentem oraz... pyszne ciasta :)
Wiem, że niektóre dzieci po przyjściu do domu zaczęły doskonalić swoją grę, aby dorównać nowemu mistrzowi gry na flażolecie - panu Wojciechowi. "To musi być dobry człowiek- bo tak ładnie gra" - to jedna z opinii. Niektórzy z młodych muzyków po zajęciach podbiegli do gościa po autograf, inni poprosili pana Wojtka do zdjęcia. Na pytanie- "Kto użyczyłby gościny p. Wietrzyńskiemu?" w górze pojawił się las rąk. Miejmy nadzieję, że dla wielu uczestników dzisiejszego kursu, tych dużych i małych był to najciekawszy Dzień Muzyki.

Tekst i foto : Iwona Wierzbicka


Pin It