logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Rezygnacja sołtysa. Będą kolejne wybory.

soltys-zrezygnowalWczoraj o godzinie 18:30 odbyło się kolejne zebranie wiejskie. Tym razem zamiast szkoły, sołtys wybrał świetlicę środowiskową przy dawnym Mex-Markecie. Zabrakło miejsc siedzących, wielu przecławian musiało stać w ciasnej i dusznej sali przez dwie i pół godziny. Nie zawiodła frekwencja  - na listę obecności wpisało się 120 mieszkańców. To kolejny rekord. 

Ponieważ poprzednie zebranie nie zostało formalnie zamknięte (mieszkańcy opuścili salę) to wczorajsze  było jego kontynuacją. Przez ponad godzinę mieszkańcy uzgadniali i głosowali nad ostateczną wersją protokołu z poprzedniego zebrania.

W dalszej części zebrania wójt Małgorzata Schwarz poinformowała mieszkańców o rozpoczętych i planowanych inwestycjach (skatepark, plac zabaw z siłownią, sygnalizacja do Rajkowa). Mówiła o powołaniu Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz przejęciu i adaptacji budynków w Rosówku. Poinformowała także planowanych imprezach (Biała Sobota i Halloween).

Obecna na zebraniu wicestarosta Anna Rybakiewicz poinformowała o planowanym otwarciu w przyszłym roku w ZS w Przecławiu Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Z sali padło zapytanie, kiedy powiat zajmie się remontem drogi i chodnika wzdłuż drogi powiatowej z Przecławia do  Warzymic (koło domków). Mieszkańcy nie otrzymali żadnej konkretnej odpowiedzi.

Podczas wyjątkowo długich obrad padało wiele głosów niezadowolenia ze strony mieszkańców pod adresem obecnego sołtysa Tomasza Żurawika. Mieszkańcy zarzucali mu brak szacunku dla nich i arogancję, której byli wielokrotnie świadkami. Prosili o to, by dobrowolnie złożył rezygnację. Apele nie poskutkowały wobec tego po godzinie 20.00 złożono wniosek o zakończenie obrad. Później wielokrotnie jeszcze proszono sołtysa o ich zakończenie (wg statutu tylko on może tego dokonać). Zebrani tracili cierpliwość. Ostatecznie około godz 21.00 sołtys zrezygnował ze stanowiska i zakończył zebranie słowami "W sytuacji braku współpracy z UG nie mam innej możliwości jak zrezygnować ze stanowiska. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Słownie znieważyłem te dwie panie za co publicznie przepraszam. Konkluzja jest prosta, w dowodzie niechęci współpracy podjąłem już dawno decyzję o rezygnacji ze stanowiska co niniejszym czynię. Zamykam zebranie". Sołtys podziękował za współpracę Radzie Sołeckiej. Jej członkom pozostawił decyzję o rezygnacji lub pozostaniu w Radzie.

Na koniec spotkania wójt po konsultacji z obecnym na sali sekretarzem gminy poinformowała, że wybory nowego sołtysa odbędą sie w środę 7 września o godz 18:00

Pin It