logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Sołectwo Będargowo najlepsze w "Kiełbaskowie"

bedargowo-wygralo-w-kielbaskowiePierwsza kiełbasiana majówka pod nazwą "Kiełbaskowo w Kołbaskowie" już za nami. Gospodarstwo agroturystyczne w Smętowicach przeżyło prawdziwe oblężenie. Zainteresowanie mieszkańców gminną imprezą przerosło marzenia i oczekiwania organizatorów. Każdy tu znalazł coś dla siebie, atrakcje zaplanowano dla mieszkańców w każdym wieku.Najmłodsi korzystali z placów zabaw, karmili zwierzęta oraz uczestniczyli w zabawach organizowanych przez animatorów. Starsi strzelali z paintball'a, łuku, jeździli na segway'ach oraz brali udział konkursach. Dla wszystkich była darmowa grochówka i kiełbasa za symboliczną złotówkę. Prawie wszystkie sołectwa przygotowały stoiska na których można było zapoznać się z historią miejscowości, atrakcjami oraz spróbować lokalnych przysmaków.

Specjalności naszego stoiska to kiszka przecławska ziemniaczana - mówi Pani Barbara Tatko z Sołectwa Przecław - smalec z cielęciną i pieczarkami oraz chleb orkiszowy żytnio-przenny. Wszystko z własnej produkcji.

Nasze stoisko to po części skansen starego gospodarstwa rolnego oraz nowoczesność - mówi Pan Zbigniew Szczuplak Sołtys Warzymic - bo nasze Warzymice to po części nowoczesne osiedla oraz tradycyjne wiejskie gospodarstwa. Mamy na stoisku kilka zwierząt : pięknego królika o imieniu "Kaziu", ozdobne kurki oraz gołębie pocztowe, które biorą udział w międzynarodowych konkursach. Gości częstujemy ogórkami, pieczywem, smalcem - wszystko z naszej domowej produkcji. Mamy też sezonowe warzywa oraz świeżo upieczone ciasto.

Odbyła się także zapowiadana rywalizacja sołectw, w której wzięło udział 15 drużyn (zabrakło ekip z Siadła Górnego, Ustowa i Kurowa). Do finałowej piątki dostały się : Kamieniec, Pargowo, Będargowo, Bobolin i Siadło Górne. Ostatecznie tytuł "Najlepszego Sołectwa Gminy Kołbaskowo" zdobyło Będargowo. Drugie miejsce zajęła drużyna z Bobolina, trzecie Siadło Górne, czwarte Pargowo a piąte Kamieniec. Nasze sołectwa wypadły słabo, Przecław zajął miejsce od 11-15 a Warzymice od 6-10.

Rozstrzygnięto także konkurs producentów na najdłuższą kiełbasę. Ta najdłuższa i przy okazji najpiękniej ułożona była z Zakładów Mięsnych "Nowak" - o długości 31,20m. 2 miejsce zajęła kiełbasa wykonana przez mieszkańców Moczył - 19,28m. Kolejne miejsca zajęły firmy : "Krzyś" - 19,15m , "Biegun" - 16,45m , "Auchan" - 14,26m oraz "JBB" - 9,30m.

Jedynym mankamentem imprezy był problem z parkowaniem licznych samochodów. Parking i droga w Smętowicach nie była w stanie ich pomieścić. Większość musiała zaparkować na drodze dojazdowej do Siadła Górnego. Dzięki pomocy policji udało się bezpiecznie mieszkańcom przekraczać ruchliwą "trzynastkę". Ze względu na spowolnienie ruchu na drodze krajowej tworzyły się niewielkie korki na tym odcinku.

Poniżej kilka zdjęć z imprezy. Więcej TUTAJ

Pin It