logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Przecław i Warzymice pod wodą. Takiej ulewy nigdy nie było!

Zalany PrzeclawDziś od godziny 15:30 zaczął się na naszych osiedlach wodny armagedon. W wielu miejscach przeszły burze oraz popadał bardzo intensywny deszcz, który trwał kilkadziesiąt minut. W oka mgnieniu zalał on piwnice, niżej położone odcinki dróg i chodników. Największy dramat przeżyli właściciele przecławskich punktów usługowych zlokalizowanych w piwnicach. W jednym z przecławskich bloków, woda wdarła się nawet na klatkę schodową.

 

 

Dziś na skutek gwałtownych i masywnych opadów deszczu od 15.30 do 17.30 do stanowiska kierowania zgłoszono 27 zdarzeń w Przecławiu, Warzymicach, Mierzynie, Karwowie i Rajkowie - poinformowała Komenda Powiatowej Straży Pożarnej z Polic. Do zgłoszeń zadysponowano zastępy z JRG Police, OSP Police, OSP Tatynia, OSP Mierzyn, OSP Dobra, OSP Wołczkowo i OSP Kołbaskowo. Ponadto zostały zwiększone stany osobowe w JRG Police oraz w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Policach. Działania strażaków dotyczą głównie wypompowywania wody z zalanych garaży podziemnych i piwnic oraz lokali usługowych.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Warzymice Bursztynowe wszystkie garaże i większa część piwnic zalana - relacjonuje Pani Marta.
Masakra! Niech budują więcej blokowisk, a drogi, kanalizacja, studzienki sprzed 30lat - pisze Pan Bartek
Gratuluje decyzji Pani Wójt o braku dofinansowania jednostki OSP a co za tym idzie braku jej wyjazdu do zdarzeń na pewno w takich chwilach każda para wyszkolonych rąk by się przydała, ale cóż może jak się wydarzy większą tragedia to wtedy ktoś się zastanowi i przemyśli swoje postępowanie - pisze w mediach społecznościowych Pan Jacek Hoppe

  reklama

Hair-House

 

Do najgroźniejszej sytuacji doszło dziś w Kwiaciarni Botaniczna oraz w sklepie Reksio. Oba punkty położone są w Przecławiu w piwnicach. Kiedyś już dochodziło do zalań czy podtopień, ale pierwszy raz wody było aż tak dużo jak na zamieszczonych zdjęciach poniżej.

W krótkim czasie spadł opad równy normie miesięcznej. Żadna instalacja nie odbierze takiej ilości wody. Z drugiej strony budowane garaże poniżej poziomu zerowego z dużym lub bardzo dużym spadem nie sprzyjają odprowadzaniu opadów - pisze na naszym fanpejdżu Pan Paweł.

  reklama

WolneSlowa GIF

 

Intensywne i gwałtowne ulewy coraz częściej powodują zalania w polskich miastach, a gmina Kołbaskowo nie jest tu wyjątkiem. Dzisiejsze burze przyniosły liczne podtopienia, co mieszkańcy szybko udokumentowali na mediach społecznościowych, publikując dziesiątki zdjęć zalanych ulic. Widać na nich potoki wody płynące przez ulice oraz zalane piwnice i garaże.

 reklama

Magnolia Montessori Przecław Przedszkole Żłobek

 


Trzeba wiedzieć, że nawet dobrze przygotowany system kanalizacyjny może nie sprostać gwałtownym nawałnicom, gdyż infrastruktura często nie jest w stanie odprowadzić ogromnej ilości wody w krótkim czasie. Czasami przyczyną podtopień są zaniedbania ze strony zarządców infrastruktury. Nie zawsze odpowiedzialność spoczywa na władzach gminy czy powiatu, ponieważ wiele studzienek kanalizacyjnych znajduje się na terenach należących do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, a ich utrzymanie w należytym stanie należy do właścicieli tych terenów.

 

Zalany Przeclaw 1

Zalany Przeclaw 2

Zalany Przeclaw 3

Zalany Przeclaw 4

Fot. Internauci, facebook