logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Tłumy rowerzystów otworzyły ścieżkę CPO [ZDJĘCIA, MAPA]

Otwarcie CPO KarwowoW sobotnie przedpołudnie uroczyście otworzono polską część ścieżki Casekow - Penkun - Oder, która biegnie po śladzie kolejki wąskotorowej. W Karwowie, na skrzyżowaniu ścieżek pojawili się bardzo licznie polscy i niemieccy rowerzyści. Obecni na uroczystości włodarze samorządowi z Kołbaskowa i Grambow podpisali porozumienie o współpracy transgranicznej. Następnie Burmistrz niemieckiego landu zaprosił wszystkich na uroczystości do Ladenthin, które potrwały po późnej nocy.

 

 

To najpiękniejsza ścieżka rowerowa, tak zgodnie mówią rowerzyści. Fantastyczny fragment przechodzi przez karwowskie jezioro, gdzie przed wojną po nasypie kolejowym jechała kolej wąskotorowa. Pierwsze fragmenty ścieżki, która docelowo kiedyś wyniesie 42km, powstały już znacznie wcześniej po niemieckiej stronie. W gminie Kołbaskowo prace niestety się mocno opóźniły. Wyszło znacznie dłużej i drożej niż zakładano.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Granice powoli zanikają - mówiła na uroczystości wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Jak Państwo wiecie to jest kolejna trasa transgraniczna. Mamy taką w Pargowie. Mamy drogę łączącą nas z Ladenthin. I to jest taka trzecia trasa, która łączy nasze obie strony. Ta współpraca coraz bardziej się zacieśnia. I miejmy nadzieję że tak będzie dalej. Ścieżka w przyszłości będzie mieć 42km i myślimy o maratonie na tej trasie.

  reklama

Hair-House

 

W planach gminy Kołbaskowo jest dobudowanie fragmentu biegnącego "łukiem" dookoła starych Warzymic i połączenia ją z okolicami alei śliwkowej (hurtowni Euro Cash). Dalej kolejka wąskotorowa biegła w pobliżu torów. To już byłoby zadanie na gminy Miasto Szczecin, aby ją przeprowadzić przez okolice osiedli "Gumieńce Na Start", powstającego Parku Cukrowa, osiedla Nowa Cukrownia, ogrody działkowe "Ustowskie Górki" aż do ulicy Szczawiowej, gdzie mieściła się ostatnia stacja "Pomorzany Wąskotorowe" w okolicach tartaku "Sławland". Tory kończyły się na nadbrzeżu portu nad kanałem biegnącym do Odry Zachodniej. 

  reklama

WolneSlowa GIF

 

Podczas uroczystości mieszkańcy mogli otrzymać mapy całej ścieżki biegnącej także przez tereny Niemiec. Ścieżka mija liczne małe i malownicze miejscowości. Nawierzchnia na części trasy jest bardzo gładka - asfaltowa, ale są także odcinki przejazdowe przez lasy, gdzie nawierzchnia jest szutrowa. Niemiecka strona zadbała dodatkowo o kamienne słupki odliczające kilometraż trasy, wzorowane na tych sprzed 80 lat.

 reklama

Magnolia Montessori Przecław Przedszkole Żłobek

 

Ścieżka rowerowa została realizowana w ramach międzynarodowego projektu Interreg VA. Ostateczny koszt budowy ścieżki zakończył się kwotą 7.268.672,60zł

 

01 casekow penkun

02 penkun hohenholz

03 Hohenholz landentin

04 Barnislaw

05 Warzymice