logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Pomagamy jak możemy.

Solidarni z UkrainaZa nami kolejna zbiórka darów dla uchodźców wojennych oraz koncert "Solidarni z Ukrainą". W przecławskich i kołbaskowskich placówkach pojawili się pierwsi uczniowie oraz przedszkolaki zza wschodniej granicy. Oddano do użytkowania pierwsze mieszkanie przygotowane przez gminę Kołbaskowo. Za wszystko dziękowała obecna w Przecławiu Sofia Tsariv, sekretarz stowarzyszenia "Mi-gracja"

 

 

W niedzielne popołudnie na scenie przecławskiego GOKSiR' odbył się koncert "Solidarni z Ukrainą". Przed publicznością wystąpiły takie zespoły jak STAN GER, Time To Express, Parasoul oraz Jackpot. Była także obecna młodzież z Klub Młodego Ekologa, który działa przy naszym ośrodku kultury. Biletem wstępu na wydarzenie były dary dla przybywających zza wschodniej granicy. Mieszkańcy przynosili głównie trwałą żywność, śpiwory, karimaty, baterie czy power-banki.

  reklama

Fruktolinka

 

Punkt zbiorczy naszego stowarzyszenie mieści na się na Netto Arenie w Szczecinie - mówi Sofia Tsariv z "Mi-gracji". Szacujemy że na terenie naszego regionu przybyło około 30 tysięcy rodaków. Wiemy, że spodziewać się należy mieszkańców z okolic Lwowa, bo mieliśmy informacje o bombardowaniu przedmieścia. Też do Lwowa przyjeżdżali rodacy ze wschodu, uznając wcześniej te okolice za bezpieczne.

Obecnie dużym problemem dla przyjeżdzających jest znalezienie miejsca zamieszkania. Na rynku już brakuje mieszkań i pokoi do wynajęcia. Zapełniają się także zbiorowe miejsca noclegowe.

Mamy wielkie podziękowanie dla Polaków, którzy przyjęli naszych rodaków pod swój dom. Wiadomo, że nie jest to długa perspektywa. Znaleźć mieszkanie jest coraz bardziej problem. Weszła już ustawa uproszczona na statusie uchodźcy, dzięki której nasi rodacy mogą pójść do pracy, posłać dzieci do szkoły czy przedszkola - dodaje na koniec S. Tsariv

  reklama

Hair-House

 

W placówkach gminy Kołbaskowo pojawiły się pierwsze dzieci z Ukrainy. W szkole podstawowej w Kołbaskowie mieliśmy 11 uczniów - mówi Olga Strugała z ZPO Kołbaskowo. Trzech uczniów w pierwszej klasie, trzech w czwartej klasie, dwóch w siódmej oraz trzech w ósmej. Do tego jeszcze dwóch przedszkolaków. Dzieci będą chodzić na zajęcia wyrównawcze, które mamy zaplanowane. Na razie są to zajęcia integracyjne. Myślę, że będzie dobrze. Nasze dzieci są bardzo otwarte i jestem z ich dumna.

Dziś przekazano dwa lokale przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy oraz przez radnych. Wyposażenie ich powstał także dzięki wsparciu mieszkańców i darczyńców. W jednym z lokali zamieszkały trzy dorosłe kobiety i trzyletni chłopiec. W drugim dwie dorosłe kobiety oraz dziecko. Przypominamy, na specjalne konto można wpłacać pieniądze (Gmina Kołbaskowo 89 1240 3927 1111 0011 0258 7390 z dopiskiem POMOC DLA UKRAINY).

 

Pin It