logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

To już 10 lat razem! Ale się działo...

10 latWprawdzie strona przeclaw24.pl ruszyła w czerwcu 2010 - jednak w pełni funkcjonalności działa od początku października. Czyli dokładnie dekadę. Zaczęło się od strony testowej, kilku przedrukowanych artykułów z "Pulsu Przecławia" oraz zdjęć naszych okolic dostarczonych przez Mateusza i Piotrka. W międzyczasie strona bardzo się zmieniła - i zmienia się codziennie. Dziś, w tak okrągłe urodziny, przypominamy w skrócie to co cieszyło się największym zainteresowaniem czytelników oraz jak to się wszystko zaczęło.

 

 

A zaczęło się w 2010 roku od tematu przedszkola.
Na początku strona powstała z konieczności integracji mieszkańców dla powstania publicznej placówki w Przecławiu. W tamtym czasie o przedszkole dla dziecka było wyjątkowo trudno, a młodych rodziców na osiedlu przybywało. Z czasem okazało się, że poziom wiedzy i dostępu do informacji na temat gminy w której mieszkamy, był bardzo niski. A problemów "małej ojczyzny" było wiele. Dzięki stronie www i legitymacji prasowej łatwiej jest interweniować w niektórych instytucjach oraz szybciej otrzymać odpowiedź na zadane pytania. A pisaliśmy i pytaliśmy o wszystko, o drogi, chodniki, komunikację, latarnie, śmietniki, wysypiska, wodę, brak bankomatów czy paczkomatów, podatki, budżet... Wymieniać można bez końca.

  reklama

Ostoja

2065 artykułów i duży fanjpedż
Nie jestem w stanie policzyć czasu spędzonego na zbieraniu i opracowaniu materiałów oraz godzin przez komputerem. Niektórym znajomym mówię, że portal to takie moje "trzecie dziecko" bo codziennie trzeba poświęcać mu dużo uwagi. Przez 10 lat na portalu pojawiło się ponad 2000 artykułów, które dotyczyły wyłącznie naszej "Małej Ojczyzny", czyli to co dzieje się w Przecławiu, Warzymicach o okolicach. Dopełnieniem strony jest fanpejdż na którym publikowanych jest więcej krótkich informacji "na szybko". To tam w ciągu ostatnich 8 lat udało się opublikować prawie 2000 postów i ponad 1500 zdjęć. Obecnie fanpejdż obserwuje 5975 osób a polubiło 5796. Fanpejdź na fejsbuku przeclaw24 to także taka bezpłatna tablica pomocy dla mieszkańców o zaginionych pieskach, znalezionych kotkach czy wszelkich kłopotach dotyczących życia w naszej sopłeczności.

Mobilność strony
Portal od pewnego czasu jest już w pełni responsywny. To zasługa Pana Piotra z firmy SeeSite, który mocno przebudował nawigację i poruszanie się na stronie. Już obecnie ponad połowa czytelników korzysta ze strony używając komórki. Responsywność portalu pozwoli na prawidłowe pokazywanie im treści na urządzeniach o różnej szerokości ekranu. Tak więc dobrze będzie czytać się artykuły oraz podstrony na komórce, tablecie czy laptopie.

 reklama
jas poziomo

A co wydarzyło się przez ostatnie 10 lat i cieszyło się największym zainteresowaniem?

2010 - Odwołanie ze stanowiska wicewójt Małgorzaty Schwarz, która kilka miesięcy później wygrała wybory samorządowe i została wójtem gminy. Pierwsza "Biała Sobota" z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy Halloween pod "Dworskim"

2011 - Pierwszy Bal Seniora, ruszyła budowa ścieżki Bielika od Siadła Dolnego do Pargowa oraz budowa Gimnazjum w Przecławiu (a potem jej opóźnienie)

2012 - Otwarcie skateparku, budowa Czerwonej Torebki w Warzymicach, budowa sygnalizacji do Rajkowa, pierwsza edycja "W Pogoni Za Bielikiem" oraz otwarcie gminnego punktu przedszkolnego w Przecławiu.

2013 - Oddanie nowych świetlic w Kurowie, Siadle Górnym i Moczyłach, burzliwe walne w SM Przecław i SM Przecław Zielone Pole oraz rozpoczęcie budowy chodnika w Warzymicach. A na wiosnę zaczęła się pierwsza transmisja z bocianiego gniazda w Warzymicach.

2014 - Budowa mieszkań socjalnych w Rosówku oraz świetlicy w Barnisławiu. Powstaje chodnik wzdłuż śliwkowej oraz ścieżka pieszo rowerowa od Przecławia do Rosówka (nazwana potem Szwarcówką). A pod koniec roku wybory samorządowe, które wygrywa Małgorzata Schwarz.

2015 - trudny remont bloku 27 w Przecławiu, walka mieszkańców Warzymice o bezpieczne przejazdy kolejowe oraz mieszkańców Przecławia o garażowisko. XX lecie szkoły podstawowej w Przecławiu. Wizyta premier Ewy Kopacz w Kołbaskowie oraz prezydenta Andrzeja Dudy w Przecławiu.

2016 - kolejny śmiertelny wypadek na przejeździe w Warzymicach oraz przyjazd ekipy TVP. Ogłoszenie przetargu na budowę przedszkola i żłobka w Przecławiu oraz zabawa choinkowa KPGK na trzysta dzieci

2017 - transmisja z bocianiego gniazda w Warzymicach i gminny spływ kajakowy w Siadle Dolnym. Remont boiska przy szkole i ekspresowa budowa przedszkola ze żłobkiem w Przecławiu. I jeszcze szybsza budowa Amazona w Kołbaskowie.

2018 - w Przecławiu buduje się Czarna Perła i Smart Residence. W Siade Dolnym otwiera się piękne nadbrzeże a w Rajkowie wyremontowany pałac. W wyborach samorządowych po raz trzeci wygrywa Małgorzata Schwarz.

2019 - rośnie Dom Kultury w Przecławiu, rusza giełda na terenie Rolhurtu a Przecław przyjmuje setki ton śmieci w okolicach syrenich stawów. W Ustowie budują Leroy Merlin. Ale największym wydarzeniem dziesięciolecia jest otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

2020 - rusza przebudowa drogi Ostoja Przylep Stobno oraz ulicy Cedrowej przez szklarnie. Przecław gra dla małego Franka, który wkońcu uzbierał na lek ratujący życie. Jednak największym problemem tego roku stał sie koronawirus, który zatrzymał życie kulturalne, zamknął szkoły, przedszkola oraz ograniczył wszelkie imprezy. Starostwo Powiatowe ostatecznie zamknęło przecławską filię wydziału komunikacji.

I tak mineło 10 lat...

Podziękowania.

Na koniec chciałbym podziękować bardzo wielu osobom, które przez lata pomagały i :
- Arlecie, Mateuszowi, Piorkowi i Wojtkowi - za zdjęcia
- Arkowi i Piotrkowi - za pomoc informatyczną
- Zbyszkowi i Piotrkowi - za pomoc przy bocianach i nie tylko
- Dorocie, Gosi, Ani i Renacie - za uważane czytanie i wyłapywanie błędów
- Gracjanowi - za współpracę
- dziewczynom z KPGK za pomysły i energię do działania
Oraz wszystkim, którzy pomagali mi, przesyłali zdjęcia i informacje. Dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna.

Grzegorz Smolicz

Pin It