logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

To mogła być prowokacja przedwyborcza.

zniszczony muralNa kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą zniszczono w Przecławiu patriotyczny mural. W piątkowe popołudnie odrazu rozdzwoniły się telefony, aby koniecznie o tym napisać. Dostaliśmy też wiadomości z licznymi zdjęciami oraz gotowymi treściami do publikacji. Tylko szybko, żeby artykuł pojawił się jeszcze w piątek i aby pokazać, jak to skomentował jeden z internautów, "o co chodzi w tych wyborach tęczowemu rafałkowi". O zniszczonym muralu piszemy teraz. Po wyborach.

 

Aktu wandalizmu dokonano najprawdopodobniej w nocy z czwartku na piątek. Ktoś żółtą farbą zamalował napis "Bog Honor Ojczyzna" i dużymi literami napisał LGBT. Zamazano też portret Piłsudskiego i Sobieskiego. Mural powstał pięć lat temu na płocie odgradzającym basen przeciwpożarowy. Sfinansowany został ze środków Fundacji Polskich Wartości oraz budżetu gminy Kołbaskowo w ramach funduszu sołeckiego. W jego pierwszej wersji ze stycznia 2015 zawierał tylko duży napis "BÓG HONOR OJCZYZNA". Później pojawiło się godło Polski i gminy Kołbaskowo. W 2017 zupełnie go przebudowano, na bardziej stabilnym, betonowym płocie i czarnym tle pojawił się duży napis POLSKA, mniejsze WIARA WALKA MIŁOŚĆ BÓG HONOR OJCZYZNA oraz wizerunki Marszałka Józefa Piłsudskiego i króla Jana III Sobieskiego.

Pierwszą informację do internetu wraz ze zdjęciami wrzucił były sołtys Przecławia, Wojciech Woźniak. To jeden z pomysłodawców i wykonawców muralu. Wpis był bardzo emocjonalny "Wy chcecie tolerancji ? Zasrani 🌈tchórze , zrobiliście to kolejny raz, nie macie szacunku do Wartości , Historii Polski, pieniędzy prywatnych ani samorządowych . Do ciężkiej pracy młodych ludzi , którzy poczuli , że można żyć inaczej❤️🇵🇱. To są wasze wartości zniszczyć i maznąć napis LBGT , niby co to wnosi ." /pisownia oryginlana/

   reklama

Ostoja

Osoby LGBT nawet nie miałyby powodu zrobić czegoś takiego, bo to tak naprawdę - co by im to dało? Mamy na celu walkę o własne prawa, a nie dewastację murali - mówi Krystian z Przecławia. Moim zdaniem, to na pewno prowokacja przedwyborcza. Skąd ten pomysł nt. osób LGBT+ i związana z tym homofobia? Nie mam pojęcia.

Przez ostatnie lata w Przecławiu i okoliach pojawiały się dziesiątki różnych "niepatriotycznych" napisów. "J...ć Arabów" "Raz sierpem raz młotem tęczową hołotę" "Śmierć wrogom ojczyzny". Część z napisów pojawiała się na zupełnie nowych elewacjach, zmuszając właścicieli budynków do ponowego malowania. Graficiarze-wandale upodobali sobie także obiekty na terenie naszej gminy, wzdłuż lini kolejowej wyjeżdżającej w kierunku Niemiec, gdzie żegnali w polskim i niemieckim języku uchodźców i "zarazę". Łatwych kampanii wyborczych w gminie nie miał sztab Bronisława Komorowskiego, którego plakaty i banery były regularnie zrywane lub częściowo niszczone. Zdarzało się nawet, że na największych z nich, zawieszonych wysoko, pisano sprayem o "końcu walki z bulem" i "nadzieji na zmianę"

 

  reklama

Tasso

 

Ten napis zrobiły jakieś łepki z Kamieńca lub Warnika - twierdzi mieszkający po sąsiedzku p. Karol. Tak jak poprzednim razem, pewnie dostali parę groszy od kogoś za tą robotę. Było to w nocy z czwartku na piątek. Ja tego nie widziałem. Fakt pozostaje bezsporny, zniszczono mural i pracę wielu osób. Kolejny raz nakręcono spiralę nienawiści pomiędzy Polakami.

W jakim kraju my żyjemy? Ludzie bez refleksji skaczą sobie do gardeł, obrażają, życzą innym śmierci - pisze P. Beata z Ustowa. Jeden skrót. Użyty przez bezmyślnego wandala, który mógł ze środowiskiem LGBT nie mieć nic wspólnego sprawił, że wszyscy jak jeden mąż wieszają psy na wszystkich osobach homoseksualnych. Czy my naprawdę chcemy żyć w takim kraju?

Poszukiwaniem sprawcy znajmuje się już policja. W miniony weekend obraźliwe napisy zostały zamalowane na czarno. Pozostał tylko napis POLSKA i dwa godła.

Pin It