logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Noc Kupały w Moczyłach

noc kupaly 2019Za nami noc świętojańska - katolickie święto obchodzone w jedną z najkrótszych nocy. W wieczór poprzedzający imieniny Jana w Moczyłach odbyło się plecenie wianków oraz tradycyjne rzucanie wianków na wodę. W ten jedyny dzień w roku w Moczyłach przy muzyce, występach artystycznych i ognisku do późnej nocy bawiło się kilkadziesiąt osób.

 

 

Na początku imprezy, po przywitaniu mieszkańców wsi oraz przyjezdnych, rozpoczęła się prezentacja wianków. Przy świetlicy środowiskowej odbyły się występy lokalnych grup wokalno-artystycznych oraz dzieci. Później wesoły, kolorowy korowód udał się tanecznym krokiem nad pobliską Odrę, gdzie proboszcz z Kołbaskowa poświęcił wodę. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było puszczanie wianków na wodę. Do późnych godzin wieczornych bawiono się przy ognisku, były tańce, zabawy oraz pieczenie kiełbasek.

Imprezę organizowało Sołectwo Moczyły - mówi sołtys Roman Woźniak. W imprezie wzięli udział przedstawiciele gminy wraz z Panią Wójt Małgorzatą Schwarz oraz ościennych sołectw Kołbaskowo, Warzymice, Kamieniec, Stobno a także Proboszcz Parafii Kołbaskowo Krzysztof Tracz. Imprezę poprowadziła nasza mieszkanka Katarzyna a uświetniły ją następujące zespoły Retro, Siadliczanki, Zespół z Trzebieży, Nadodrzanki z nowym nabytkiem Robertem oraz Anastazją na trąbce. Nagłośnienie nadzorował Eryk a muzykę do zabawy zapewniła Ewa. Imprezę uświetnił także piękny stary samochód, który stanowił nie lada atrakcję dla dzieci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy za wspaniałą atmosferę oraz organizatorom i osobom wspierającym organizacje imprezy. Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się za rok.

wianki noc kupaly

W staropolskiej tradycji wiążące się z "Nocą Kupały" zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. We wsiach rozpalano ogniska. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo. Święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.

Pin It