logo gif 10lat

Open menu

czatkowice gruntkal

 reklama

Łezka w oku i owacje na stojąco [FOTO i WIDEO]

100lecie niepodleglosciTak zakończył się półtoragodzinny koncert z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Na sali gimnastycznej w Przecławiu zaprezentowali się uczniowie tutejszej szkoły podstawowej, którzy zaśpiewali, zagrali i zatańczyli do melodii z ostatniego stulecia. I trzeba przyznać, że to była ciekawa lekcja historii i patriotyzmu dla każdego.

 

 

Przez ostatni tydzień we wszystkich placówkach oświatowych trwała kulminacja obchodów 100-lecia Niepodległości. Odbywały się specjalne lekcje i pokazy, wystawy oraz konkursy. Uczniowie śpiewali Hymn Narodowy, przebierali się w stroje z ostatniego stulecia czy uczyli tańczyć Poloneza.

W piątkowe popołudnie w przecławskiej placówce już przy wejściu można było obejrzeć wystawę sprzętów i przedmiotów jakie używane były w XX wieku. Na sali gimnastycznej pomiędzy występami artystycznymi odbyła się prezentacja strojów i uzbrojenia Polaków walczących o wolność

Zaczęliśmy od Powstania Styczniowego, od kosyniera - mówi Grzegorz Wołowcz, nauczyciel historii z Przecławia. Następnie były Legiony Polskie - Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Później mieliśmy już II Wojnę Światową, czyli wrzesień 1939 i postać żołnierza z wojny obronnej kampanii wrześniowej. Następnie były to oddziały spod Monte Casino i Arnhem. Mieliśmy także Powstańca Warszawskiego a następnie to już były formacje powojenne. Milicja Obywatelska czyli ZOMO a także stoczniowcy, którzy w koszulach i kaskach robotniczych walczyli z milicją i czasami udawało się im cisnąć w nich jakąś cegłą.

Zebranie strojów i eksponatów to efekt 9 letniej pracy nauczyciela z przecławskiej podstawówki, który gromadzi różne przedmioty historyczne z serwisów aukcyjnych i giełd staroci. Warto dodać, że Pan Grzegorz jest także członkiem grupy rekonstrukcji historycznej.

Próby pod kierunkiem Pani Iwony Wierzbickiej do dzisiejszego koncertu trwały od ponad dwóch tygodni - mówi dyrektor szkoły Beata Bitel. Dzieci uczyły się piosenek także w trakcji zajęć lekcyjnych. Wystąpili uczniowie klas od drugich do siódmych. Koncert był bardzo wzruszający, co było widać wśród rodziców i zaproszonych gości.

Chciałabym się podzielić ze wszystkimi cudownym nastrojem - pisze na swoim profilu Agnieszka Wasiluk, nauczyciel szkoły podstawowej. Dzisiaj w małej miejscowości Przecław pod Szczecinem odbył się wspaniały koncert z okazji 100 lecia Niepodległości naszej Ojczyzny. Koncert został przygotowany przez nauczycieli ze szkoły podstawowej. Dzieciaki były rewelacyjne, atmosfera wzniosła i przejmująca. Łezka się w oku kręciła. Owacje na stojąco. Było po prostu cudownie.

Publiczność wspólnie zaśpiewała takie pieśni jak "Pierwsza Brygada", "Piechota", "Serce w Plecaku", "Czerwone Maki", "Warszawskie Dzieci", "Płonie Ognisko" czy "Pałacyk Michla".

Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali Hymn Polski. Wszystkie cztery zwrotki.

 

 

 

 

Fot. G. Smolicz, J. Dworzyński, W. Berliński

Pin It