logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Dzień św. Floriana – święto wszystkich strażaków.

dzien strazaka 2018Są gotowi do akcji przez całą dobę i w każdy dzień roku. Nie zajmują się wyłącznie gaszeniem pożarów. Biorą udział we wszelakich akcjach ratowniczych, począwszy od ściągania z drzewa przerażonego kotka aż po udział w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. Wczoraj obchodzili swoje święto. Dzień Św. Floriana, chroniącego od klęsk pożaru, trzęsienia ziemi i sztormu.

 

 

Tradycyjnie 4 maja, w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Policach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji strażaków całego powiatu polickiego, którą odprawił proboszcz parafii ks. Waldemar Szczurowski, który jest jednocześnie Kapelanem Powiatowym Strażaków. We mszy wzięli udział władze samorządu, zawodowi strażacy z PSP i ZSP oraz emerytowani strażacy. Uczestniczyli także strażacy ochotnicy z lokalnych jednostek ochrony przeciwpożarowej czyli z Kołbaskowa i Smolęcina.

W społeczeństwie panuje przekonanie, że Straż Pożarna wzywana jest nieomal do wszystkiego. I rzeczywiście tak jest - mówi prezes OSP Kołbaskowo Jacek Kiński. Pożary, wypadki, przymarznięte na lodzie łabędzie czy koty na drzewie. Rocznie mamy około 80 wyjazdów, z czego około 50-60 jest do pożaru. Pozostałe akcje to działania związane z wypadkami drogowymi, zaczadzeniami, połamanymi drzewami. Chociaż bywają także wezwania nietypowe - zdarzyło się, że jechaliśmy do zaklinowanego w wózku dziecka.

Strażacy w rankingach zaufania od lat zajmują najwyższe miejsca. Pomagają wszystkim w sposób czynny. Prowadzą także szerokie akcje profilaktyczne i informacyjne. Informują i walczą z wypalaniem traw, z niedrożnymi kominami, szkolą młodzież, a nawet rozdają mieszkańcom czujniki czadu. Uczestniczą także w akcjach charytatywnych takich jak WOŚP, "Szlachetna Paczka", a nawet honorowo i masowo oddają krew, jeśli zajdzie taka pilna potrzeba.

Niech Święty Florian czuwa nad Nimi i zadba o tyle samo powrotów, ile wyjazdów!

Foto: KPPSP Police
Wypowiedź prezesa OSP z kwietnia 2016 dla "Aktualności Gminy Kołbaskowo"

Pin It