logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Zebranie sołeckie w Warzymicach. O bezpieczeństwie, o inwestycjach, o melioracji.

zebranie warzymice 2018 Gośćmi trzygodzinnego zebrania wiejskiego w Warzymicach byli przedstawiciele Straży Ochrony Kolei, Policji i Straży Gminnej. Na pytania mieszkańców sołectwa odpowiadała także wójt Małgorzata Schwarz. Na zebraniu, które odbyło się w środę 25 kwietnia, pojawiło się zaledwie 25 mieszkańców tej największej w gminie miejscowości. To i tak dobry wynik, w porównaniu z zebraniem sołeckim w Przecławiu, które odbyło się kilka dni wcześniej, kiedy obecnych było zaledwie 10 osób.

 

Głównym tematem zebrań wiejskich we wszystkich miejscowościach gminnych, była konieczność zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Obecnie zmieniona została ustawa o wychowaniu w trzeźwości i gmina jest zobowiązana do określenia ilości punktów sprzedaży alkoholu w nowej uchwale. Poprzednia obowiązywała od 2003 roku i mocno się zdezaktualizowała. Przy okazji omawianego przepisu, komendant straży gminnej powtórzył, że spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane. Strażnicy i policja od lat walczą z tą plagą, najczęściej ma to miejsce na przystankach autobusowych, placach oraz w okolicach sklepów. Straż od kilku miesięcy posiada dostęp do nagrań z monitoringów osiedlowych i będzie wystawiać mandaty osobom, które piją alkohol publicznie.

Policja poprosiła o korzystanie z aplikacji "Mapa zagrożeń" oraz "Twój dzielnicowy", która usprawnia ich pracę oraz zobowiązuje do sprawdzenia każdego zgłoszenia. Obecny na zebraniu kierownik posterunku policji w Kołbaskowie - Dariusz Podhajny przekazał namiary na dzielnicowego Warzymic, którym jest Marcin Binkowski - nr tel 511 860 967 (dla Przecławia jest to Łukasz Czapczyk te. 511 860 970)  

W trakcie dyskusji z przedstawicielem SOK, mieszkańcy zwracali uwagę na problem rogatek w Warzymicach. Dochodzi do sytuacji, że rogatka opada na dach oczekującego samochodu, a po przejeździe pociągu nie podnosi się już. Tego typu wypadki i uwagi w działaniu rogatek należy zgłaszać pod numer SOK 91 471 4444. Mieszkańcy poprosili o sprawdzenie oznakowania poziomego przed przejazdem w okolicach hurtowni "Eurocash" ponieważ najczęściej do opadania rogatki na dach pojazdu dochodzi w tym miejscu. Przedstawiciel kolei potwierdził, że światło czerwone zapala się z dużym wyprzedzeniem, zanim opadnie rogatka i kierujący pojazdem na dużo czasu, aby ustawić się prawidłowo przed przejazdem. Jeśli zdecyduje się wjechać na torowisko lub będzie omijać slalomem rogatki, jest to poważne wykroczenie. Oba przejazdy kolejowe w Warzymicach są monitorowane przez PKP.

Mieszkańcy wnioskowali o ustawienie znaków ograniczających prędkość pojazdów przejeżdżających przez Warzymice. Powinno to był maksymalnie 40 km/h zarówno przez wieś, jak i przy drodze wylotowej na Karwowo oraz przy Alei Śliwkowej. Wnioskowano także o przesunięcie w stronę Karwowa i Będargowa tablic do terenie zabudowanym. Miejscowość się rozrasta, powstają nowe domy na końcach wsi i jest konieczność ograniczenia prędkości samochodów. Na zebraniu padła nawet propozycja, aby mieszkańcy parkowali pojazdami na drodze, tak aby kierujący pojazdem musiał jeździć slalomem, co wymusi spowolnienie ruchu we wsi.

Kolejnym tematem poruszanym na zebraniu był stan dróg oraz chodników na terenie gminy. Starostwo Powiatowe w Policach, jest obecnie głównym właścicielem dróg na naszym terenie. Niestety, ze względu na chorobę, na zebraniu nie mógł być obecny starosta policki. Sytuacja z drogami powiatowymi jest bardzo trudna. Starostwo złożyło dwa wnioski o dofinansowanie. Chodzi o drogę "Okulickiego - Stobno" oraz tzw "Ulicówki" w Przecławiu. Jeśli inwestycje otrzymają wsparcie, to gmina Kołbaskowo także dołoży do nich i przetargi ruszą. Obecnie trwa tzw "montaż finansowy" dla tych inwestycji. Problem w tym, że Urząd Wojewódzki otrzymał z centralnego budżetu jedynie 38 mln zł na całe województwo i dofinansowania mogą być mocno okrojone.

W przypadku dróg gminnych, sytuacja wygląda znacznie lepiej. Obecnie gmina remontuje drogę w Moczyłach oraz wyłoniła wykonawcę na budowę i remont drogi od ronda biszkoptowego w kierunku Smolęcina. Obecna za zebraniu wójt gminy zapowiedziała powstanie drogi, która usprawni ruch na starej DK13 po wybudowaniu obwodnicy. Nowa droga gminna powstanie od okolic hurtowni "BIMS" do węzła nowej obwodnicy i połączy się z nią w okolicach CH "Auchan". Kuriozalnie za to wygląda sprawa niewielkiego chodnika od osiedla "Promyk" do "Netto". Obecnie w Szczecinie rozstrzygnięto przetarg (ulica Do Rajkowa należy do gminy Szczecin), ale kwota, którą zaproponowano w przetargu przewyższa wartość zaplanowanych środków. Tak więc przetarg na budowę tego mikro-chodnika zostanie powtórzony.

Na zebraniu podjęto temat problemów melioracyjnych na terenie gminy. Mieszkańcy wsi prosili o interwencję i udrożnienie odpływu na działce nr 118. Według obecnego prawa właściciel gruntu powinien tą działkę udrożnić. Być może sprawami wodnymi w przyszłości zajmie się spółka wodna. Jednak powołanie jej wiązać się będzie z nałożeniem dodatkowego podatku na właścicieli gruntów. W tej sprawie trzeba będzie prawdopodobnie rozpisać referendum, lub przynajmniej zapytać wszystkich mieszkańców na zebraniach sołeckich. Obecni na zebraniu rolnicy, chwalili sobie spółki prawa wodnego, które funkcjonowały przed wieloma laty. Potem zostały one niestety rozwiązane.

zebranie soleckie warzymice 2018

chodnik promyk netto

rogatki warzymice

Pin It