logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Oby obwodnica była na czas.

obwodnica dk13 podpisanaSzczeciński Energopol wybuduje obwodnicę naszych dwóch zakorkowanych miescowości. W piątek, 9 marca uroczyście podpisano umowę na budowę nowego wyjazdu ze Szczecina w kierunku południowym - do autostrady A6. Dzięki nowemu przebiegowi droga krajowa nr 13 ominie Przecław oraz Warzymice. Trzymamy kciuki za powodzenie tej oczekiwanej od lat inwestycji i oby droga została oddana kierowcom na czas.

 

 

Oferty w przetargu otwarto w sierpniu 2017 r., a najkorzystniejszą wybrano w listopadzie. Wygrał najtańszy, czyli Energopol-Szczecin, który wycenił prace 140 mln zł brutto. Budżet zamawiającego wynosił 106 mln zł brutto i już po otwarciu ofert GDDKiA zapowiedziała, że wystąpi o zwiększenie środków na budowę obwodnicy. Przy wyborze wykonawcy pod uwagę brano cenę (90 proc.), termin realizacji (5 proc.) oraz gwarancję (5 proc.). Wszyscy oferenci zadeklarowali 34-miesięczny termin realizacji oraz 10-letni okres gwarancji. Do czasu realizacji robót budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Zadanie ma być realizowane w formule „projektuj i buduj”, a zakończenie prac powinno nastąpić w 2021 r. Trasa w ciągu DK13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Droga rozpocznie się od ronda im. Hermana Hakena, na którym powstanie nowy wylot w kierunku południowym. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe: węzeł Przecław na drodze Przecław – Ustowo oraz węzeł Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6. Szczecin Zachód będzie węzłem typu koniczyna z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi w ciągu autostrady. Wraz z uruchomieniem nowego węzła zostanie zamknięty obecnie funkcjonujący, który powstał w latach 30 ubiegłego wieku i nie spełnia współczesnych parametrów technicznych.

- To inwestycja, na którą mieszkańcy, zwłaszcza Przecławia i Warzymic, czekali od lat. Dzięki nowej drodze oddzielony zostanie ruch lokalny od tranzytowego. Skończą się korki, które tworzą się codziennie w tych podszczecińskich miejscowościach w godzinach szczytu na obecnym przebiegu drogi. Poprawi się też skomunikowanie Szczecina z siecią autostrad i dróg ekspresowych – powiedział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

- Obwodnica Przecławia i Warzymic to kolejna inwestycja w województwie zachodniopomorskim wskazująca na determinację obecnego rządu w rozwoju sieci nowoczesnych połączeń drogowych. Oprócz ukończenia drogi ekspresowej S3, kluczowej dla połączenia zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południem Polski, budowy tunelu w Świnoujściu - do niedawna uznawanego za problem wyłącznie lokalny, do rozwiązania przez samorząd, nie zapominamy też o inwestycjach, które pozwolą na poprawę komfortu mieszkańców Szczecina i okolic – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

– Pierwsze 15 miesięcy realizacji kontraktu to prace projektowe i uzyskiwanie decyzji ZRID, po jej wydaniu ruszą roboty budowlane. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w II kwartale 2021 roku – powiedział dyrektor oddziału GDDKiA w Szczecin Łukasz Lendner.

Miejmy nadzieję, że nową obwodnicą pojedziemy w drugim kwartale 2021 roku, a wybrany wykonawca firma Energopol Szczecin SA, stanie na wysokości zadania i wykona prace w terminie.

mapkaDK13

Fot : mib.gov.pl

Pin It