logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

VIII Szczecińskie Spotkanie Flażolecistów - muzyczny prezent dla Babć i Dziadków

VIII spotkanie flazolecistowPo raz ósmy flażoleciści z Przecławia, kilku szkół szczecińskich i z powiatu polickiego wzięli udział w koncercie w ramach Szczecińskiego Spotkania Flażolecistów, który odbył się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ten specjalny koncert, był kolejny raz dedykowany babciom  i dziadkom z okazji nadchodzącego ich święta. Wydarzenie odbyło się wyjątkowo tydzień wcześniej niż zwykle, czyli w sobotę, 13 stycznia, ponieważ pierwszy termin ferii dla uczniów województwa zachodniopomorskiego, po raz trzeci wymusił na organizatorach przyspieszone świętowanie.

 

Pomimo ferii, do udziału w tym koncercie tradycyjnie, oprócz podstawówki z Przecławia, zgłosiły się następujące szkoły: SP 1, SP3, SP12, SP16, SP 45, SP 51, SP 55, Społeczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem”, Centrum Mistrzostwa Sportowego ze Szczecina oraz SP z Rzędzin, SP 2 z Polic. Od trzech lat młodych muzyków wspierają starsi koledzy z Akademii Sztuki, którzy mają praktyki studenckie w zakresie nauczania muzyki w SP Przecław oraz w SP 55 w Szczecinie.

Od listopada flażoleciści pracowali nad repertuarem składającym się z osiemnastu kolęd, pastorałek polskich i zagranicznych. Koncert rozpoczęli studenci Akademii Sztuki, grając na handchimesach kolędę „Bóg się rodzi”. Po raz pierwszy zabrzmiała pastorałka „Pastuszkowie bracia mili” oraz utwór Jana Borysewicza z Lady Pank „Gwiazda na wietrze”. W tym roku, ze względu na termin koncertu i mniejszą ilość uczestników, organizatorzy postawili na różnorodność wykonawczą, oprócz flażoletów zabrzmiały kolorowe dzwonki, handchimesy, okaryny przy akompaniamencie keyboardu, gitar, tarabanu i cajonu.

Wszyscy uczestnicy tego muzycznego święta zgodnie podkreślali, że mniejsza ilość wykonawców (przeszło 150 flażolecistów) nie wpłynęła negatywnie na jakość występu. Dzieci zmotywowane były pomysłem zorganizowania w następnym roku podobnego koncertu w Filharmonii Szczecińskiej. Warto mieć marzenia.

Koncert otrzymał mecenat Miasta Szczecina. Tradycyjnie zorganizowany był przy współpracy trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Przecławiu, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 51 w Szczecinie oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza" i Zgromadzenia Księży Chrystusowców.

Fot. Ks. Jakub

Pin It