logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Polsko-Niemieckie Mikołajki

Polsko Niemieckie MikolajkiOdwiedziny u przyjaciół lub zapraszanie ich do siebie stały się w przedszkolach z Pinnow, Passow, Gryfina i Przecławia stałą tradycją.  Mikołajki, które odbyły się 5 grudnia w Passow i tydzień później w Pinnow, były już czwartym wspólnym spotkaniem dzieci i wychowawców z przedszkoli partnerskich Passow/Przecław i Pinnow/Gryfino w roku 2017 i drugim zorganizowanym w ramach projektu „Językowe i międzykulturowe umiejetności dzięki transgranicznym spotkaniom dzieci”. Polskie i niemieckie tradycje związane z Mikołajem i świętami Bożego Narodzenia stanowiły znakomitą okazję do wzajemnego poznania się i wspólnej zabawy.

 

Niezapomnianych wrażeń w Passow dostarczyło wspólne pieczenie słodkiego drożdżowego ciasta na patyku. Ten niemiecki smakołyk szybko zyskał grono nowych wielbicieli, a przepis na niego znalazł się natychmiast na kartce z świątecznymi życzeniami i powędrował do Polski. Dużo radości dzieciom dostarczyło również wspólne wykonanie ozdób świątecznych i listów do św. Mikołaja. Ostatnim punktem programu było wspólne polsko-niemieckie czytanie bożonarodzeniowej opowieści.

Świąteczny nastrój baśniowej groty, znajdującej się w krypcie kościoła w Passow, udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania. „Mógłby jeszcze spaść śnieg!“, takie życzenie pojawiło się nie tylko na spotkaniu w Passow, lecz także tydzień później podczas spotkania mikołajkowego w przedszkolu w Pinnow. Nie zabrakło zatem takich piosenek jak Leise rieselt der Schnee (Cicho prószy już śnieg) i Zimowa sanna. Dzieci oraz wychowawcy z przedszkola Kleine Oderwelse przygotowali dla swoich polskich gości przedstawienie teatralne oraz liczne zabawy i atrakcje. Wspólnie wykonane dekoracje świąteczne będą zdobić bożonarodzeniowe drzewka po obu stronach granicy.

Jak zwykle na takich spotkaniach czas minął niepostrzeżenie. Niemieckie pożegnanie „Auf Wiedersehen“ i polskie „Do widzenia” zapowiedziały już jednak następną wspólną imprezę. Spotkamy się w przyszłym roku w Przecławiu i Gryfinie z okazji świąt wielkanocnych.

„Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)”

Pin It