logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

To był bardzo patriotyczny weekend [DUŻO ZDJĘĆ]

dzien niepodleglosci 2017Za nam Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach bycia pod zaborami. W sobotę świętowaliśmy 99 rocznicę tego wydarzenia. Odświętnie już od piątku było w szkołach podstawowych i gimnazjum. Świętowały także świetlice. W Ostoi odbyła się specjalna na tą okazję Wieczornica. To cykliczne wydarzenie, które organizuje od kilku lat stowarzyszenie "Abakus".

 

 

W szkołach podstawowych odbyły się apele z okazji narodowego święta. Uczniowie występowali w przedstawieniach słowno-muzycznych. W Kołbaskowie śpiewano pieśni patriotyczne oraz przybliżano wszystkim uczniom i przedszkolakom pierwsze dni niepodległości - mówi Olga Strugała, dyrektor szkoły.

Równie patriotycznie i dostojnie było w Przecławiu. Uroczystości poświęcone 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyły się w trzech turach.  Szkołę wypełniły melodie pieśni patriotycznych nie tylko z okresu pierwszej wojny światowej śpiewane przez wszystkich uczniów od klasy 1 do siódmej. Po raz pierwszy, dzięki Pani Renacie Wójcik, w Przecławiu wystąpiła grupa  „Siadliczanki” z programem „Niepodległa” wg scenariusza i reżyserii Pani Krystyny Weretyńskiej – mówi Iwona Wierzbicka, wicedyrektor szkoły podstawowej w Przecławiu. Dzieciom bardzo podobał się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Pań, a goście byli pod wrażeniem zdolności wokalnych przecławskich uczniów.

A w sobotę, już od wczesnych godzin porannych wszystkich przejeżdżających witała ogromna flaga. Biało-czerwone barwy rozwieszono tradycyjnie na murze oddzielającym przecławskie osiedla i drogę krajową nr 13. Odnowiono także patriotyczny mural, który mieści się po drugiej stronie ulicy. Pojawiły się portrety Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Króla Jana III Sobieskiego. Od kilku lat to zasługa przecławskiego sołtysa - Wojciecha Woźniaka oraz kilku młodych mieszkańców naszej miejscowości.

W pałacu w Ostoi odbyła się coroczna wieczornica. To pomysł radnej Marioli Czołczyńskiej ze stowarzyszenia "Abakus" oraz mieszkańców sołectwa. W tym roku opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawowała Małgorzata Dzieciniak, która zaprosiła do Ostoi szczecińską grupę "Nad Porami Roku" oraz aktora i dyrektora Teatru Kameralnego w Szczecinie - Michała Janickiego. Była proza. Była poezja. Było muzycznie i lirycznie.

Najserdeczniejsze podziękowania dla aktorów Michała Janickiego oraz Jacka Poksa - mówi Małgorzata Dzieciniak. Wprowadzili oni nas przedpremierowo we fragmenty sztuki Patrycji Fessard " Fortepian Paderewskiego", którego Premiera będzie miała miejsce w Teatrze Kameralnym w Szczecinie. Dziękuję Pani Magdzie Umer, za możliwość wykorzystania nagrania, Karolinie Nestorowicz, zespołowi "Nad Porami Roku". Naszym fantastycznie smacznym darczyńcom, za catering SteakHouse EVIL Szczecin, CofeePoint i Vinotece. W realizacji całego wydarzenia pomogły także kwieciarnia "SempreVerde", Pani Beata Wojewoda oraz Ośrodek Szkoleniowo - Badawczy w Ostoi, który udostępnił klimatyczne wnętrza.

Świętowano także w szkole podstawowej w Będargowie. Na te obchody uczniowie z koła dziennikarskiego i wokalno-teatralnego przygotowali specjalny montaż słowno - muzyczny upamiętniający tę ważną  datę. W czasie przedstawienia cała społeczność śpiewała m.in.: "Warszawiankę", "Piechotę", "Pierwszą Brygadę", "Rozkwitały pąki białych róż".

Fot. A. Nichiero, B. Wojewoda, SP Będargowo i materiały własne

Pin It