logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Charytatywny skąpiec.

charytatywny skapiecUczniowie publicznego gimnazjum w Przecławiu właśnie wystawili "Skąpca". W poniedziałkowy wieczór parafialny kościół przeistoczył się w teatr, na deskach którego wystąpili młodzi aktorzy z ostatnich klas gimnazjalnych. Wszyscy zagrali charytatywnie dla swojego kolegi ze szkoły - Adama. Pochwałom, zachwytom i gratulacjom nie było końca.

 

 

"Zdolna ta nasza młodzież", "Brawo dzieciaki, brawo Pani Kasiu", "Super się bawiłam" "Jesteście niesamowici" te i inne pochwały czekały na młodych aktorów po ostatnim piątym akcie. Cała sztuka była długa i trudna w opanowaniu. Rolę głównego bohatera podzielono na kilku aktorów. I tak w każdym akcie Harpagona zagrał ktoś inny.

Teatr dla życia gra po raz czwarty - mówi Katarzyna Bielecka, nauczyciel gimnazjum. Pierwszy raz zagraliśmy "Sen Nocy Letniej" w szkole podstawowej. Potem była dwa razy "Zemsta" ponieważ uczniowie pokochali tą sztukę. W tym roku postanowiliśmy wystawić inną lekturę szkolną - "Skąpca". W ostatnich latach zrobiliśmy wiele akcji, były "Prawa Dziecka Codziennie" z okazji podpisania Konwencji Praw Dziecka, podczas Zaduszek przypominaliśmy sławne osoby, mieliśmy tydzień patriotyczny, gdzie wystawialiśmy scenki z udziałem słynnych Polaków. Ostatnio podczas "Dni Teatru" uczniowie zgadywali powiedzenia sławnych aktorów.

Akcja skąpca dzieje się w Paryżu. Główny bohater Harpagon, zajmuje się pożyczkami na lichwiarskim oprocentowaniu i to właśnie pieniądze są dla niego najważniejsze. Nie liczy się dla niego szczęście dzieci tylko wysokość posagu, czy procent od udzielanych pożyczek. Doprowadza to do zabawnych sytuacji oraz niepokojących zachowań domowników. Ale tak jak w dobrej sztuce skąpstwo bohatera zostaje ukarane, a miłość zwycięża.

Przecławska sztuka ma też swój dodatkowy happy end. Sprzedano dużą ilość biletów, zniknęły wszystkie słodkości z kawiarenki teatralnej a widzowie nie szczędzili grosza na rzecz rehabilitacji Adasia. Oby takich akcji więcej.

 

Pin It