logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

600 paczek pojechało na Litwę.

paczki na wielkanocZa nami kolejna akcja pamięci o rodakach na Kresach. Wczoraj do wieczora w szkole podstawowej w Przecławiu trwało pakowanie paczek żywnościowych. Fundacja Polskie Wartości wraz ze wsparciem wolontariuszy przygotowała prawie 600 wielkanocnych prezentów, które dostarczone zostaną w ten weekend do naszych rodaków zagranicą. Pomysłodawcy akcji - Wojciech Woźniak i Łukasz Szełemej są już w drodze Litwę.

 

 

Udało nam się zrobić 588 paczek, które pojadą tradycyjnie do szkół w Turgielach, Rakańcach, do szkoły specjalnej w Solecznikach - mówi Wojciech Woźniak. Pojedziemy także do żołnierzy Armii Krajowej oraz ich wdów. Odwiedzimy mieszkańców Turgieli, Ejszyszek i Solecznik. Za chwilę się spakujemy i wyjeżdżamy. Jeszcze na chwilę do domu i w drogę. Wracamy w poniedziałek wieczorem. Przed nami około trzech tysięcy kilometrów.

W tym roku przygotowano dwa rodzaje paczek. W pierwszych znalazły się głównie słodycze i mają być przeznaczone dla dzieci. Drugi rodzaj to paczka spożywcza w której znalazły się produkty trwałe dla każdego gospodarstwa domowego takie jak mąka, cukier, makaron, kasza, szynka konserwowa czy herbata. Organizatorzy zrezygnowali w tym roku z paczek z artykułami chemicznymi.

Na finałowe pakowanie w przecławskiej sali gimnastycznej przyszło wielu wolontariuszy ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Pierwsze paczki symbolicznie spakowali dyrektorzy szkół, księża i przedstawiciele organizacji i zakładów pracy, które włączyły się w akcję. Całość została załadowana na samochód ciężarowy, który wieczorem wyjechał z Przecławia.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i gościom. Specjalne podziękowania dla Partnerów akcji: Energa S. A. Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, Agencja Nieruchomości Rolnych - Oddział Szczecin, Gmina Kołbaskowo, Powiat Policki, Gmina Kobylanka, Gmina Węgorzyno, Gwardia Narodowa Szczecin, Sklep Kibica "Starter" Nowy Turzyn, wlepki.com, Medeor, Radisson Blu - Hotel Szczecin, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Radisson Blu - Hotel Szczecin, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Zakłady Mięsne Agryf, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Uniwersytet Szczeciński, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział Szczecin, 12 Dywizja Zmechanizowana, FC Polonia Berlin, Magdalena Chojnacka - Koordynator Lublin, Miasto Szczecin, Stomil Poznań S. A., Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Monte Cassino.

"Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" jest organizowana przez "Fundację Polskich Wartości" po raz pierwszy przed Wielkanocą. Przez ostatnie trzy lata przygotowywano podobne akcje przed Świętami Bożego Narodzenia. W planach fundacji jest także zorganizowanie letniego wypoczynku w Polsce dla dzieci z Wileńszczyzny.

Fot. Ł. Szełemej, G. Smolicz