logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

W Świątyni Opatrzności Bożej trwają uroczystości pogrzebowe Longina Komołowskiego [zdjęcia]

pogrzeb longina komolowskiegoW Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe Longina Komołowskiego, byłego wicepremiera i ministra pracy w rządzie Jerzego Buzka. Komołowski zmarł 30 grudnia 2016 roku w wieku 68 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

 

 

 

Komołowski był przyjacielem Polic i Honorowym Obywatelem Gminy Kołbaskowo. Udział w uroczystościach biorą delegacje z gmin Police oraz Kołbaskowo, na czele z burmistrzem Władysławem Diakunem i wójt Małgorzatą Schwarz. Są także przedstawiciele NSZZ "Solidarność" Zakłady Chemiczne Police S.A.

Longin Komołowski w czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni. W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach.

 


Tekst: Gracjan Broda, Fot: Marcin Kowalik

Pin It