logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Szkoła w Będargowie ma już swojego patrona.

szkola bedargowo rotmistrza pileckiegoOd wczoraj szkoła podstawowa w Będargowie ma swoje patrona. Został nim oficer rotmistrz wojska polskiego - Witold Pilecki. W piątkowe popołudnie odbyła się uroczystość nadania imienia szkoły oraz poświęcenie sztandaru. W przyszłym roku pojawi się także pamiątkowa tablica. Obchody uroczystego nadania imienia zbiegły się z 70 urodzinami tej placówki.

 

 

To była bardzo podniosła uroczystość. Rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Będargowie, gdzie poświęcono sztandar szkoły. Popołudniu uroczysty orszak wraz z nowym sztandarem przeszedł z pobliskiego kościoła do szli gimnastycznej. Na sali oprócz władz kościelnych i samorządowych spotkali się także byli liczni absolwenci tej placówki. Gościem specjalnym obchodów była córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz.

Szkoła potrzebuje patrona - mówi Mariusz Wojewoda, dyrektor szkoły podstawowej w Będargowie. Patrona, w osobie kogoś, którego podziwiamy i chcemy naśladować. Człowieka wielkiego formatu o nieskazitelnym charakterze. Wybór padł na Rotmistrza Witolda Pileckiego. Był to, co bardzo ważne, wybór całej społeczności szkolnej. Na patrona szkoły wybrana została osoba, która całym swoim życiem i męczeńską śmiercią dała świadectwo wielkiej wiary w Boga i umiłowania ojczyzny.

Rotmistrz Pilecki był więźniem obozu w Auschwitz w którym organizował ruch oporu. Po wojnie został skazany na karę śmierci i zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 roku. W okresie Polski Ludowej imię Witolda Pileckiego było wymazane z kart historii. Do obecnej chwili miejsce jego pochówku nie jest znane.

Szkoła w Będargowie jest pierwszą placówką w województwie Zachodniopomorskim, która wybrała sobie za patrona tego żołnierza. Głosowanie odbyło się przed wakacjami, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczycie oraz rodzicie i mieszkańcy Będargowa. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Fot. Beata Mąkolska i Marcin Kwiatkowski

Pin It