logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

To były upalne dożynki.

upalne dozynkiW ostatnią sobotę sierpnia odbyło się święto plonów gminy Kołbaskowo. W tym upalnym dniu zdecydowano się na uroczystą mszę święta już na terenie placu przy OSP. Niewielki kościół parafialny w Kołbaskowie zwykle nie był w stanie pomieścić wszystkich uczestników. Tym razem we wspólnej mszy pod chmurką wzięło udział więcej mieszkańców niż zwykle.

 

 

Po zakończeniu mszy, gości i mieszkańców powitali na dożynkach wójt gminy - Małgorzata Schwarz oraz przewodniczący rady gminy - Zbigniew Szczuplak. Korzystając z okazji wręczono kilku uczniom stypendia wójta za osiągnięcia naukowe i sportowe. O godzinie 16:00 zaprezentowano zwycięzców konkursu o najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wygrało sołectwo Moczyły, przez Pargowem i Kołbaskowem. Wiele oklasków zdobył wieniec mieszkańców Barnisławia wykonany w niecodzienny sposób w formie pszczelego ula. Ostatecznie zdobył on wyróżnienie. Wyróżniono także wieniec z Warzymic. Jury oceniło także pozostałe konkursy - wypieki z ciasta z owocami, chleby dożynkowe oraz nalewki.

Tradycyjnie na stoiskach sołectw można było skosztować regionalnych dań, wypieków oraz nabyć wiejskie przetwory. Było też stoisko z przecławskimi miodami, biżuterią oraz obrazami i malowidłami lokalnych artystów. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, były dmuchane skakańce, zjeżdżalnia oraz wodne kule. Bezpłatnie można było sobie wykonać wesołe zdjęcie w foto-budce lub pograć w mega-warcaby.

Barnisław przygotował się kompleksowo do tegorocznych dożynek - mówi sołtys Małgorzata Klebańska. Bierzemy udział we wszystkich konkursach. Przygotowania trwały dwa miesiące na naszej świetlicy. Na stoisku mamy m.in "zupę żniwiarza" którą podajemy tylko na dożynkach. Ma ona swoje tradycje, kiedy panie gotowały ją dla swoich spracowanych małżonków i wiozły w specjalnych pojemnikach na pola. Zupa jest bardzo kaloryczna a jej przepis jest tajemnicą.

Na scenie przy OSP wiele braw zebrała grupa artystyczna ze Stobna oraz panie z Siadła Górnego. Pod wieczór największe hity muzyki latino wykonała Grupo Costa. Najwięcej mieszkańców czekało jednak na występ grupy "Weekend", którzy nie zawiedli swoich fanów. Kilka minut po 20.00 zabrzmiały hity polskiej muzyki dance wraz z największym przebojem "Ona Tańczy Dla Mnie"

Oto komplet wyników i nagrodzonych

Najsmaczniejsza nalewka dożynkowa
I miejsce - Izabela Lis
II miejsce - Jan Lew
III miejsce - Magdalena Riedel

Najsmaczniejszy chleb dożynkowy
I miejsce - Jolanta Marczyło
II miejsce - Jan Lew
III miejsce - Grzegorz Beczyński

Najsmaczniejszy wypiek ciasta z owocami
I miejsce - Renata Wójcik
II miejsce - Edyta Barańska
III miejsce - Barbara Dąbrowska

Najładniejszy wieniec dożynkowy
I miejsce - Moczyły
II miejsce - Pargowo
III miejsce - Kołbaskowo
Wyróżnienia dla Barnisław, Kamieniec, Stobno i Warzymice

 

Pin It