logo gif 10lat

Open menu

Pargowo wygrało w Kiełbaskowie. A Polska ze Szwajcarią

kielbaskowo 2016 W pierwszym dniu wakacji w Smętowicach zorganizowano Kiełbaskowo. To była wyjątkowo osobliwa impreza. Najpierw było bardzo upalnie. Potem w Smętowicach przeszły burze i popadały deszcze. A w połowie imprezy prawie wszyscy udali się do specjalnej strefy kibica, aby obserwować mecz o awans do ćwierćfinału Euro 2016 Polska - Szwajcaria.

 

 

 

Gminna impreza w Smętowicach odbyła się po raz szósty. I tak jak w poprzednich latach miała charakter regionalnych targów żywności, rywalizacji sołectw oraz rodzinnego biesiadowania. Dzieci i młodzież mogli bezpłatnie skorzystać z licznych zabawek i atrakcji dostępnych na terenie całego gospodarstwa agroturystycznego. Dorośli spróbować regionalnych specjalności oraz przetworów mięsnych i kiełbas na specjalnie przygotowanych stoiskach producentów.

Kilkanaście sołectw gminy zaprezentowało na stoiskach charakter swojej miejscowości. Były także prezentowane stroje, pieśni i potrawy przygotowane specjalnie na Kiełbaskowo. W tym roku oprócz kiełbasy, tematem konkursów dań były czereśnie i pomidory.

Specjalnością na stoisku Warzymic są ziemniaki parowane i serwowane z różnego rodzaju serkami o różnych smakach - mówi Marek Stożyński. W tym roku sołectwo otrzymało nagrodę za najlepszą potrawę z pomidora, była to tartaletka pomidorowa - specjalność naszej radnej Małgosi Dzieciniak. Mamy sporo wypieków domowych przygotowanych przez nasze gospodynie. Dodatkowo nasze sołectwo zaprezentowało rękodzieło mieszkanek i każde dziecko na stoisku mogło popróbować własnoręcznie jak się to wykonuje. Jako sołtys bardzo serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańców, którzy pomogli w organizacji stoiska.

Stoisko Przecławia przypominało sklep mięsny z lat osiemdziesiątych. Zabytkowa waga, wędliny i mięsa jak za czasów komunistycznych, czyli w niewielkiej ilości, w wysokich cenach i oczywiście na kartki. Nazwaliśmy ją "Przecławską Kiełbasiarnią" - mówi Barbara Tadko z Przecławia. Nasze sołectwo przygotowało na konkurs kronikę, tartę kiełbasianą, aromatyczną zupę pomidorową serwowaną na zimno oraz wielokolorowa galaretkę z czereśniami. Niestety żadna z tych potraw nie znalazła uznania jury, ale sołectwo poradziło sobie bardzo dobrze w rywalizacji sportowej oraz otrzymało także nagrodę za "Niespodziankę mieszkańców". W tym roku nagrodę dla najlepszego sołtysa otrzymał Wojciech Woźniak

Zanim zostałam wójtem miałam taki pomysł zorganizowania cyklicznej imprezy w gminie Kołbaskowo - mówi wójt Małgorzata Schwarz. Był to pomysł mój kiedy byłam radną i koleżanki Beaty Bitel. Chcieliśmy oprzeć charakter imprezy na kiełbasie, bo okazuje się, że Kołbaskowo kojarzy się wielu osobom z kiełbasą.

Na pierwszych imprezach gminnych odbywały się konkursy o najdłuższą kiełbasę. Teraz producenci startują w konkursie "Wariacie Na Temat Kiełbasy". Główny temat kompozycji to piłka nożna i EURO 2016 - mówi Dariusz Watral z hurtowni mięsnej "Madar", współorganizator Kiełbaskowa. Mamy piłkę wykonaną z wędlin przez firmę "Drobimex", wizualizację boiska piłkarskiego, także wykonane z kiełbasy. Pierwsze miejsce otrzymała firma "Nowak" z Gdańska, która wykonała kompozycję kwiatową w wazonie. Użyto do niej kabanosów oraz salami. Wygląda pięknie i powędruje jako nagroda dla najlepszego sołectwa.

Całość imprezy jednak zdominowana była przez rozgrywki EURO 2016. W tym dniu, o godzinie 15:00 rozpoczął sie mecz Polska - Szwajcaria. Emocji w specjalnej strefie kibica było bardzo wiele. Ostatecznie po remisowej dogrywce, szala zwycięstwa przechyliła się na rzecz Polski w rzutach karnych.

A oto wyniki Kiełbaskowa 2016 :

Najwięcej punktów w rywalizacji sołectw otrzymało kolejno - Pargowo, Przecław, Moczyły i Kołbaskowo.

Nagroda za kronikę sołectwa dla Moczył i Pargowa. Potrawa z pomidorów - Warzymice. Kiełbaskowskie Jadło - Kamieniec. Wariacje na temat czereśni - Siadło Dolne. Niespodzianka mieszkańców - Kurów i Przecław. Wrażenie ogólne Barnisław i Stobno.

Sołtysem rok został Wojciech Woźniak z Przecławia. Wyróżnienie otrzymał Roman Woźniak z Moczył.

 

Pin It