logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Tydzień bibliotek za nami [FOTORELACJA]

tydzien bibliotekSpotkanie autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty z ilustratorem książek to jedne z atrakcji zakończonego w połowie maja tygodnia bibliotek. W Kołbaskowie i Przecławiu odbyły się też warsztaty literacko-plastyczne, konkurs tematyczny i „noc w bibliotece”. Pomimo tego, że święto biblioteki już się zakończyło to za kilka dni, a dokładnie 25 maja, do Przecławia przyjedzie poczytna pisarka Tanya Valko.

 

 

Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” pod hasłem „Biblioteka inspiruje” rozpoczęliśmy spotkaniem z pisarką Dorotą Schrammek, autorką książek i opowiadań – mówi dyrektor Anna Boczek. Pani Dorota pochodzi z Rudek na Pojezierzu Wałeckim. Autorka od wielu lat pisze opowiadania i historie dla kobiecych pism. W roku 2013 została laureatką konkursu Onetu i Zielonej Sowy. W trakcie spotkania mogliśmy wysłuchać uwag autorki na temat życia w dwóch różnych miejscach  – Pobierowie i niemieckim Ueckermünde, o różnicach kulturowych i obyczajowych.
Jej debiutem książkowym jest powieść „Stojąc pod tęczą”, która ukazała się 18 marca 2015 r. i została wybrana przez jury w plebiscycie „Książka na wiosnę” jako najlepsza książka w kategorii powieści obyczajowych. Jej druga powieść „Horyzonty uczuć” ukazała się 10 sierpnia, a jej kontynuacja „Na brzegu życia” 16 marca 2016 r.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze a sympatyczny sposób bycia pani Doroty zachęcił nasze czytelniczki do brania udziału w dyskusji. Na zakończenie można było kupić książki pisarki, otrzymać autograf i pozować do wspólnych fotografii.

11 maja w przecławskiej bibliotece odbyły się także warsztaty decoupage, które poprowadziła pani Anna Sypniewska z grupy Decouforte. Decoupage to unikalna technika zdobienia przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Dają one niesamowite efekty i pozwalają przeobrazić niepozorne przedmioty codziennego użytku w prawdziwe „perełki”.

Tego samego dnia w bibliotece w Przecławiu odbyło się spotkanie z  Arturem Nowickim ilustratorem wielu książek znanych i cenionych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Celem zajęć, które miały charakter warsztatów plastyczno-ilustratorskich było zapoznanie uczniów z zawodem ilustratora oraz prezentacja nowoczesnych technik malarskich przy użyciu tabletu graficznego.    

Bibliotekę odwiedziły także dwie grupy przedszkolne. Pierwsza grupa z PP w Przecławiu - Żabki, a następnie Pandy z Wyspy Malucha. Dzieci wzięły udział w warsztatach literacko-plastycznych pt. "Kraina lodu". Po wspólnym powitaniu piosenką, dzieci wysłuchały opowiadania na podstawie bajki Disneya "Kraina lodu". Następnie w zabawie ruchowej do piosenki z filmu starały się jak najdłużej pozostać na "krach lodowych", których ilość z każdą przerwą "topniała". Zwycięzca zabawy rozdał swoim kolegom i koleżankom ilustracje z bohaterami "Krainy lodu". Na zakończenie spotkania została wręczona nagroda uznania dla Marcela Mieczkowskiego, który po ostatnim spotkaniu z cyklu "Z książką do przedszkolaka", wykonał piękną pracę plastyczną i przyniósł ją do przecławskiej biblioteki.

Tydzień bibliotek odbył się także w Kołbaskowie. Placówkę odwiedziły przedszkolaki z grupy IV z pobliskiego przedszkola. Dzieci miały możliwość obejrzenia nietypowych zbiorów biblioteki: książek pisanych alfabetem Braille’a, książek zabawek i audiobooków. Wysłuchały przeczytanej przez panią bibliotekarkę jednej z 26 Bajek z Afryki - bajki z Angoli „Babcia i Dziadek” w adaptacji Anny Kalewskiej oraz audiobooka z bajką z Filipin „Gwiazda poranna” czytanej przez Magdalenę Kusą. Następnie pokolorowały okładkę książeczki, rysując swych ulubionych bohaterów książkowych.
Czas twórczej pracy upływał szybko wraz ze znanymi radiowymi przebojami zaśpiewanymi i odtańczonymi razem z opiekunami i panią z biblioteki. Na zakończenie wyrecytowana została „Przysięgo Przedszkolaka”, która zobowiązuje do szanowania i dbania o książeczki. Goście podpisali ją własnymi paluszkami obiecując rzetelne się do niej stosować. Spotkanie zakończono wspólną fotografią, małymi słodkimi niespodziankami oraz zaproszeniem do odwiedzin i zapisu do biblioteki.

Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu „Moja Bajka”, którego organizatorami byli Punkt Przedszkolny w SP w Przecławiu i Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbaskowie. Konkurs skierowany był do dzieci i ich rodziców z przedszkoli gminy Kołbaskowo a celem jego było zachęcenie do wspólnego planowania i wykonania pracy, rozwijanie zdolności literackich i plastycznych, a także promowanie czytelnictwa i bibliotek.
Oceny prac dokonała komisja w składzie: dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu – Beata Bitel, wicedyrektor Punktu Przedszkolnego – Iwona Sawczuk, dyrektor GBP w Kołbaskowie – Anna Boczek oraz nauczyciel przedszkola - Karolina Brysik. Czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę w Przecławiu w dniach 4-6 maja oddawali swoje głosy na ulubione prace. W ten sposób została przyznana "Nagroda Czytelników", a jej laureatką została Kinga Miłoszewicz.

Laureaci konkursu zostali :
- I miejsce: Hanna Owsianko i Iga Aniołkowska
- II miejsce: Fabian Lorent
- III miejsce: Matylda Figas i Zuzia Zwolak
Wyróżnienia otrzymały:
- Michalina Karpińska
- Aleksandra Halicka
- Borys Żukowski
- Antoni Chmielowski
- Seweryn Kwoszcz


Teskt i foto : Beata Podemska, Anna Boczek, Urszula Stekiel

A już 25 maja biblioteka zaprasza na spotkanie z Tanyą Valko autorką poczytnych egzotycznych powieści takich jak „Miłość na Bali”, „Arabska Córka” „Okruchy Raju” czy „Arabska Krucjata”. Spotkanie zaczyna się o godzinie 17:00

arabskakrucjata 

Pin It