logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Muzyczny Wehikuł Czasu

wehikul czasuPod takim tytułem w Zamku Książąt Pomorskich 20 kwietnia o 17.00 odbył się koncert w ramach promowania Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W sali Księcia Bogusława trzydziestu młodych flażolecistów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, w towarzystwie starszych kolegów z Akademii Sztuki, dało koncert, w którym słuchacz przemierzał drogę od ciepłej Prowansji i Hiszpanii, do zimnej Szkocji i Polski. Nie zabrakło także uzdolnionych uczniów z przecławskiej podstawówki pod kierunkiem Iwony Wierzbickiej.

 

Zamkowe progi zobowiązują do klasy, dlatego też, specjalnie na tę okazję, został stworzony program , który komponował się z tytułem koncertu. Utwory pochodziły ze śpiewnika Ohne Grenzen - stworzonego przez p. Wojciecha Wietrzyńskiego w ramach projektu polsko-niemieckiego - "Poznajemy zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów". Koncert, to owoc współpracy nauczycielek z trzech szkół, które od przeszło 14 lat propagują grę na flażolecie. Panie Renata Kaczkowska, Barbara Łoziuk i Iwona Wierzbicka wspólnie przygotowują warsztaty flażoletowe, współpracują z p.Wojciechem Wietrzyńskim, organizują w styczniu Szczecińskie Spotkanie Flażolecistów.

Dzieci do koncertu przygotowywały się przez miesiąc- grały podczas lekcji i specjalnie spotkały się na dodatkowych próbach - mówi Iwona Wierzbicka. Tyle wystarczyło, by z tak zdolnymi osobami, przygotować program, który częściowo był już pokazany podczas uroczystości w Poznaniu. Pan Wietrzyński chciał, by ruch flażoletowy włączył się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, wraz z żoną i Stowarzyszeniem EMU, przygotował, z odpowiednim repertuarem, Ogólnopolskie Spotkanie w Katedrze Poznańskiej, na które przecławscy flażoleciści pojechali wraz z uczniami SP1 ze Szczecina i Prywatnej Szkoły Polsko- Amerykańskiej. Oprócz koncertu dzieci zwiedziły interaktywne Muzeum Brama na Ostrowie Tumskim, które polecamy wszystkim odwiedzającym Poznań.

Licznie zgromadzonym w Sali Bogusława słuchaczom bardzo spodobało się wejście na początku koncertu grupy flazolecistów – trubadurów- grających z pamięci, przy akompaniamencie tarabanu, gitary, fortepianu. Zachwyciło także „Panie Janie” - połączenie śpiewu z grą, podział na głosy, gdzie maluchy poradziły sobie śpiewając, później grając, trzeci i czwarty głos.

Zachwyciło także Cantigas nr 77, do której słowa zostały przetłumaczone, ułożone specjalnie na koncert flażolecistów z okazji 1050 rocznicę Chrztu Polski w Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim.

Koncert zakończyła Kołysanka Brahmsa oraz Ogniska już dogasa blask zaśpiewana także na bis razem z publicznością.

 


Pin It