logo gif 10lat

Open menu

magnolia 2021

 reklama

Patriotycznie w Przecławiu i Będargowie.

turniej ku czci zolnierzy wykletychO działaniach patriotycznych na terenie naszej gminy piszemy często. W mijający tygodniu odbyły się u nas dwa ważne wydarzenia. W niewielkiej szkole podstawowej w Będargowie w powszechnym głosowaniu wybrano patrona szkoły. Kilka dni później, w sobotę 27 lutego na sali gimnastycznej przecławskiej podstawówki odbył się II Halowy Turniej Piłki Nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Od niedawna 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie od 2011. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. O tej dacie nie zapomnieli  organizatorzy turnieju piłkarskiego w Przecławiu.

W II Halowym Turnieju Piłki Nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 18 drużyn. Na boisko Sali gimnastycznej wybiegło w sumie 150 zawodników. Pierwsze miejsce zajęła „Pogoń Szczecin Śródmieście”, drugie -  „Prawa Strona Miasta”. Trzecie miejsce przypadło „SLU Wyklęci”. Ale nie o wynik tu chodziło. Młodzi zawodnicy uczcili pamięć Bohaterów.

"Żołnierze Wyklęci" to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku. [wikipedia]

 

Rotmistrz Pilecki patronem szkoły w Będargowie

szkola bedargowo

Od kilku dni szkoła podstawowa w Będargowie ma nowego patrona. W tym tygodniu odbyło się głosowanie w którym mogli wziąć udział uczniowie, pedagodzy oraz mieszkańcy wsi. Zwyciężył Witold Pilecki otrzymując 120 głosów. Na Annę Jagiellonkę zagłosowało 79 osób.

Witold Pilecki, ps. „Witold”, „Druh” był rotmistrze kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Był oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło pośmiertnie w 1990 roku. W 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownik [Wikipedia]

Pin It