ancora warzymice

 reklama

Szukaj w portalu

6 chłopaków, 900 paczek i 3000 kilometrów

wyjazd na litweWyruszyli w piątek o trzeciej w nocy, zaraz po zakończeniu pakowania w przecławskiej podstawówce. Trzech Wojtków, Łukasz, Tomek i Konrad wyjechali na Litwę dużym samochodem ciężarowym oraz busem. Kierowali na zmianę. Zrobili po 1500 kilometrów w każdą stronę. Odwiedzili Rakańce, Ejszyszki, Soleczniki, Koleśnik, Niemienczyn, Turgiele i Butrymańce. Przedświątecznych radości u Kresowian była cała masa.

 

 

Świąteczne paczki trafiły już do rodaków na Litwie. Byliśmy m.in w szkole specjalnej w Solecznikach gdzie przenocowaliśmy w ich internacie - mówi Wojciech Woźniak. Od soboty rano rozwieźliśmy paczki po różnych miejscowościach. Wszędzie przyjęto nas bardzo gościnnie, w każdym miejscu. Czym chata bogata, taka Polska gościnność. Nawet dostaliśmy od Pani Aleksandry w podziękowaniu worek ziemniaków i słoiki z ogórkami jej własnej produkcji.

Rodacy, którzy otrzymali paczki, nie kryli radości, wzruszenia i łez. Były wspólne spotkania, rozmowy, koncerty oraz msza święta w intencji rodaków. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie ogromne zaangażowanie i praca setek wolontariuszy

Na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej udało się w tym roku zebrać 63 tys zł. Osobno z Wrocławia wyjechała paczka warta 20.000 PLN z markową odzieżą a z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i zagranicą wolontariusze zgromadzili około 3 tony produktów o wartości prawie 20.000 PLN. Dodatkowo za kwotę 10.000 PLN na ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy. Całość akcji, włącznie z wartością zebranych darów oraganizatorzy oszacowali na 110 tys zł. To dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Przypomnijmy wielkie pakowanie darów w Przecławiu w ostatni czwartek zainaugurowała Para Prezydencka. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotowali pierwsze paczki, które pojechały na Litwę. Pan Prezydent z Małżonką przygotowali także osobistą paczkę dla polskich dzieci ze Szkoły Specjalnej w Solecznikach na Litwie oraz dla Pani Aleksandry, bohaterki akcji „Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Mamy kilka fajnych planów na przyszły rok w głowie, ale najpierw musimy odpocząć bo to była bardzo pracowita końcówka roku. Podczas akcji "Paczka Dla Rodaka i Bohatera na Kresach" i natrafiliśmy na wielu wspaniałych ludzi chętnych do pomocy - dodaje W. Woźniak. Na koniec chciałbym pięknie podziękować mieszkańcom Przecławia że tak pięknie powitali i pożegnali Parę Prezydencką i przeprosić że nie wszyscy mogli wziąć udział w uroczystościach na sali gimnastycznej, niestety byliśmy bardzo ograniczeni powierzchnią.

 

Zwiastun filmu "Rodakom na Kresach"

Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi naszego reportażu z Wileńszczyzny :-). 15-minutowy dokument już wkrótce... Fotorelacja także :-).

Posted by Rodakom na Kresach on 21 grudnia 2015

Fot : Łukasz Szełemej www.rodakomnakresach.pl

 

Pin It