logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Młodzież edukuje seniorów

mlodziez edukuje seniorow3 grudnia, przed przecławską publicznością wystąpiła Młodzieżowa Grupa Teatralna z Kołbaskowa. Aktorzy wystawili sztukę pod nazwą „Fałszywy wnuczek – ohydna zasadzka na babcię i dziadka”. Po zakończonym spektaklu policjanci i strażnicy gminni omówili z seniorami zasady bezpieczeństwa. Całe wydarzenie odbyło się w ramach gminnego  programu pod nazwą „Bezpieczny Senior”.

 

 

Pomysłodawcami takiego uwspółcześnionego teatru są mieszkanki Kołbaskowo - Bernadeta Falenciak oraz Krystyna Badocha. „Czerwony Kapturek...” to bajka z podtekstem edukacyjnym pokazująca jak sprytni przestępcy metodą „na wnuczka” potrafią wkupić się w łaski starszych ludzi oraz wyciągnąć od nich pieniądze.

Nasza grupa teatralna przedstawia od pewnego czasu bajki  - mówi Krystyna Badocha. Kiedyś był Kopciuszek, teraz jest Czerwony Kapturek przerobiony na Zielonego Kapturka. Aby do uwspółcześnić, pani Benia Falendziak napisała tekst o tym jak się wykorzystuje babcie i dziadków w obecnych czasach. Od prawie 6 lat pracujemy z tymi fantastycznymi młodymi i zdolnymi aktorami. Niektórzy z nich mają tak mało czasu, są to maturzyści, licealiści, gimnazjaliści. Mieszkają w Kołbaskowie a uczą się w Przecławiu i Szczecinie. Dziś jeden z nich zdawał na prawo jazdy.  

Po spektaklu odbyła się pogadanka z Policją oraz Strażą Gminną. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo. Kierownik rewiru dzielnicowych przedstawił seniorom sposoby oszukiwania metoda „na wnuczka” oraz ich kolejne modyfikacje (na pracownika opieki społecznej, na policjanta czy agenta ABW).

W ostatnich dwóch latach zdarzały się wymuszenia pieniędzy w naszej gminie – mówi aspirant sztabowy Emil Szwajdych, kierownik rewiru dzielnicowych.  Metodą „na wnuczka” mieszkanka Przecławia straciła ponad 20 tys zł. Udało nam się także w kilku przypadkach przeciwdziałać takim sytuacjom i uchronić oszczędności życia kilku seniorom. To dzięki także takim spotkaniom jak te dzisiaj, programom w telewizji czy rozmów z policjantami.

Obecnym na świetlicy mieszkańcom przestawił się sierżant Łukasz Czapczyk – nowy dzielnicowy dla rewiru, który obejmuje Przecław, Warzymice, Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, Siadło Górne, Kamieniec i Pargowo.  

Omówiono zasady bezpiecznego korzystania z karty płatniczej i bankomatów oraz konieczności częstszej wypłaty małych kwot zamiast jednej – dużej.  Przybliżono także sposoby okradania przez kieszonkowców.  Pod koniec spotkania zaapelowano do dzieci i dorosłych o bycie widocznym na drodze po zmroku i rozdano elementy odblaskowe.

 

Pin It